هدر موبایل
1396/01/22 08:56:14
سرویس فرهنگی
نمایندگان مجلس تاکید کردند:

اجرایی شدن برنامه‌های تولید و اشتغال با بالفعل شدن ظرفیت‌های گردشگری و صنایع دستی

نمایندگان مجلس معتقدند میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حوزه‌ای با پتانسیل و ظرفیت بسیار بالا در امور اقتصاد و نیز در امر اشتغال و تولید است.
اجرایی شدن برنامه‌های تولید و اشتغال با بالفعل شدن ظرفیت‌های گردشگری و صنایع دستی نمایندگان مجلس معتقدند میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حوزه‌ای با پتانسیل و ظرفیت بسیار بالا در امور اقتصاد و نیز در امر اشتغال و تولید است. https://cdn.icana.ir/d/019/201704102996358049.jpg اجرایی,شدن,برنامه‌های,تولید,و,اشتغال,با,بالفعل,شدن,ظرفیت‌های,گردشگری,و,صنایع,دستی Icana

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، مریم ابوفاضلی- سازمان میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نزدیک‌ترین سازمان به مفاهیم نهفته در شعار سال گذشته و شعار امسال محسوب می‌شود و بیشترین ظرفیت را برای کمک به سامان‌دهی تولید و اشتغال در کشور دارد.

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به نام‌گذاری سال96 به «اقتصاد مقاومتی: تولید و اشتغال» ازسوی مقام معظم رهبری، گفت: باید در سال جدید کمک کنیم سازمان میراث‌فرهنگی به اهداف خود و دولت برسد تا بتوانیم اهداف مدنظر در شعار امسال را محقق کنیم.

احمدی‌پور با اشاره به ظرفیت‌های موجود در سه حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، گفت: می‌توان با استفاده از ظرفیت‌های موجود در کشور اشتغال ایجاد کرد و با برنامه‌ای منسجم و هماهنگ با رویکرد اقتصاد مقاومتی ــ که سرعت زیادتری دارد و به توسعه داخلی کمک می‌کند ــ فرصت بیشتری برای توسعه کشور فراهم کرد.

رییس‌ جمهور تحول در بخش گردشگری را یکی از راه‌های سریع اشتغال‌زایی در کشور دانست و گفت: حل مسأله اشتغال، دغدغه و اولویت مهم و اصلی دولت تدبیر و امید است و گردشگری حلال در ایران می‌تواند به یک برند در سطح جهانی تبدیل شود؛ همچنین باید ‏امکانات تفریحی و گردشگری در مناطق آزاد فراهم شود.

در همین راستا، نایب رییس کمیته ارشاد، تبلیغات اسلامی و گردشگری‌ کمیسیون فرهنگی مجلس اعتقاد دارد رونق صنایع دستی برای تحقق شعار «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» گامی مهم محسوب می‌شود که لازمه آن، ترویج، آموزش و حمایت از این صنایع است.

با این حال، عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است با حمایت از صنعت توریسم و رونق آن می‌توان تحقق شعار «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» را مشاهده کرد.

همچنین در اینباره عضو فراکسیون میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و مناطق آزاد مجلس با تاکید بر لزوم تسهیل قوانین برای واسپاری امور میراث فرهنگی به بخش خصوصی، معتقد است با مدیریت درست و کمترین هزینه می‌توان کمال استفاده را از میراث فرهنگی و گردشگری داشت.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت‌گو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به پتانسیل بالای میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تحقق شعار سال تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» نظرات خود را عنوان کردند که در ادامه می‌خوانید.

رونق صنایع دستی گامی مهم برای تقویت خودباوری و اشتغال‌زایی در راستای تحقق شعار سال

جمشید جعفرپور 3406757/3/2016 12:04:14 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607104868546498_Thum.jpgجمشید جعفرپور
جمشید جعفرپور

جمشید جعفرپور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به جایگاه صنعت گردشگری و صنایع دستی در تحقق شعار سال تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» گفت: همانطور که مقام معظم رهبری در شعار سال تاکید داشته‌اند مسئولان باید با تمام همت و تلاش در دو بُعد افزایش تولیدات داخلی و ایجاد اشتغال بویژه برای جوانها تمرکز کنند.

نماینده مردم لارستان، خنج و گراش در مجلس شورای اسلامی افزود: در زمینه تحقق شعار سال در بحث صنایع‌دستی می‌توان گفت زمینه ایجاد اشتغال و تولید در بخش‌های مختلف فرهنگی که می‌توانند نقش مهمی را ایفا کنند وجود دارد و باید حساب ویژه‌ای برای آن باز کرد؛ زیرا پایه‌ها و مبانی محکمی در حوزه فرهنگی به‌ویژه در صنایع دستی و گردشگری در کشور فراهم شده است.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: در زمینه صنایع دستی می‌توان با هزینه‌های کم به تولید و اشتغال پرداخت تا ضمن اشتغال‌زایی، تقویت تولید داخلی و خودباوری به تقویت مبانی فرهنگی نظام جمهوری اسلامی منجر شود که شیوه و چگونگی این امر به شکل مشخص به حمایت از صنعت‌گران و هنرمندان صنایع دستی مربوط است.

وی با بیان اینکه دولت می‌تواند با اعطای وام‌های کم‌بهره و ایجاد اشتغال‌های خانگی در شهرها و روستاها به محقق شدن شعار امسال در زمینه صنایع‌دستی کمک کند، خاطر نشان کرد: با ترویج و آموزش هنرهای دستی و مشاغل خانگی می‌توان بخش بسیاری از موضوعات مربوط به تولید و اشتغال را به روستاها و کارگاه‌های خانگی منتقل کرد.

 نایب رییس کمیته ارشاد، تبلیغات اسلامی و گردشگری‌ کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به موضوع واسپاری و برونسپاری برخی فعالیت‌ها در میراث فرهنگی گفت: برونسپاری و واگذاری کارها به بخش خصوصی، سیاست اصولی نظام است منتها در بُعد مکان‌های تاریخی و گردشگری باید این کار با نظارتهای جدی دولت همراه باشد.

جعفرپور تصریح کرد: عمده هدف بخش خصوصی، کسب درآمد است و ممکن است بحث بازسازی‌ها را به گونه‌ای پیش ببرد که برای رسیدن به سودهای آنی به این آثار و مراکز لطمه و ضربه وارد شود و این موضوع قابل تجدید و اعاده نیستند.

نایب رییس کمیته ارشاد، تبلیغات اسلامی و گردشگری‌ کمیسیون فرهنگی مجلس در پایان گفت: باید تلاش شود ضمن واسپاری، نظارت‌های دقیق و شدیدی نیز صورت بگیرد تا این کار به درستی انجام شود.

‌رونق صنعت توریسم؛ یک تیر برای دو نشان اشتغال‌زایی و ارزآوری

فاطمه ذوالقدر 3406758/8/2016 1:05:18 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608103545118620_Thum.jpgفاطمه ذوالقدر
فاطمه ذوالقدر

سیده فاطمه ذوالقدر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به جایگاه صنعت گردشگری و توریسم در تحقق شعار سال تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» گفت: بهبود زیرساخت‌ها نقش مهمی در توسعه صنعت توریسم دارند اما همچنان کمبودهای بسیاری در زمینه اسکان مسافران و کیفیت سرویس‌دهی هتل‌ها برای جذب توریست خارجی و داخلی وجود دارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس ادامه داد: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری شعار «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» را مطرح فرمودند می‌توان گفت، صنعت توریسم می‌تواند باعث اشتغال بسیاری از افراد در کشور شود و با جذب گردشگر و ارزآوری حاصل از آن، اتکا به صنعت نفت کمتر می‌شود و درآمدزایی دیگری خواهیم داشت.

عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: از قدیم به این موضوع توجهی نمی‌‌شد و با توجه به اینکه ایران کشوری نفت‌خیز بوده و گاز و منابع طبیعی دیگری داشته و به آنها وابسته بود، از مسائل اصلی که رونق تولید داخلی است غافل مانده و به گردشگری و توریسم توجهی نکرده است.

وی ابراز امیدواری کرد با توجه به نامگذاری امسال تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» به مسئله توریسم و زیرساخت‌های آن توجه و اهمیت ویژه‌ای داده شود تا ضمن افزایش سفرهای داخلی، جذب گردشگران خارجی به ایران نیز محقق شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه در ایران تنوع آب و هوایی بسیاری وجود دارد و کشوری چهار فصل است، افزود: علاوه بر آثار باستانی و تاریخی بسیاری که در همه جای ایران وجود دارد، امنیت موجود در کشور فاکتور مهم دیگری است که بسیاری از کشورهای همسایه همچون ترکیه از آن بی‌بهره هستند؛ ولی تا زمانی که خدمات مطلوب ارائه نشود و قیمت‌ها برای گردشگری مناسب نباشد، اشکالات در جذب مسافر وجود خواهد داشت.

لزوم تسهیل قوانین و مقررات برای واسپاری امور میراث فرهنگی به بخش خصوصی

سیدحسن حسینی شاهرودی 34067512/14/2016 6:42:09 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/12/201612102409978402_Thum.jpgسیدحسن حسینی شاهرودی
سیدحسن حسینی شاهرودی

سید حسن حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به جایگاه صنعت گردشگری و توریسم در تحقق شعار سال تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» گفت: میراث فرهنگی و گردشگری حوزه‌ای با پتانسیل و ظرفیت بسیار بالا در امور اقتصاد و نیز در امر اشتغال و تولید است.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی افزود: میراث فرهنگی که سرمایه فاخری است که از قدما به دست ما رسیده و همچنین طبیعت بکر خدادادی را می‌توان با کمترین هزینه و با مدیریت صحیح در امر اشتغال حرکت داد و رونقی ایجاد کرد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تمامی نقاط کشور اسلامی ایران جاذبه‌های بکر طبیعی و جاذبه‌های خاص میراثی دارد که کمافی‌السابق ناشناخته مانده که می‌توان گفت به نوعی سوءمدیریت همه دولت‌ها بوده که رشدی در این حوزه به دست نیامده است؛ در حالی که با حداقل‌های هزینه و با مدیریت درست می‌توان کمال استفاده را از این حوزه داشت.

حسینی ابراز امیدواری کرد با توجه به نامگذاری امسال تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال»، دولت قسمتی از توجه خود را در حوزه اقتصادی متوجه امر گردشگری کند و این حوزه بکر را رونق دهد.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس در مورد واسپاری فعالیت‌ها و امور مربوط به بازسازی و مرمت آثار باستانی و میراث فرهنگی به بخش‌های خصوصی، گفت: دولت زمانی در همه حوزه‌ها از جمله حوزه گردشگری موفق خواهد شد که دست از سر اجرا بردارد و خود را درگیر اجرا نکند.

وی با بیان اینکه دولت باید اجازه دهد مردم در میدان باشند، تصریح کرد: بخش خصوصی و سرمایه‌داران بسیاری طالب ورود به این حوزه و رونق آن هستند؛ لذا کار دولت فقط سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و روانسازی برنامه‌ها است که تاکنون رخ نداده زیرا در شرایط کنونی، ورود بخش خصوصی به یکی از این حوزه‌ها با ده‌ها و صدها قاعده، رویه و مقررات پیچیده مواجه است که در حقیقت سرمایه‌گذار را از حضور در این عرصه منصرف خواهد کرد.

 عضو فراکسیون میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی با اشاره شعار امسال «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» خاطر نشان کرد: در عین حال دولت می‌تواند قوانین، رویه و مقررات را تسهیل کرده تا بخش خصوصی ورود پیدا کند؛ نجات حوزه میراثی که شاید قسمت قابل توجهی از آن به غارت می‌رود در این است که بخش خصوصی وارد شود و آن را حفظ کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet