هدر موبایل
1396/01/20 10:52:19
سرویس صحن
در جریان بررسی یک فوریت طرح اداره و نظارت بر صداوسیما مطرح شد؛

مطهری: صداوسیما بدون قانون اداره می‌شود/ داداشی: طرح اداره صداوسیما جنبه سیاسی دارد/ ملکی: اصلاح مدیریت رسانه ملی الزامی است

مخالفان طرح اداره صدا و سیما را اقدامی سیاسی دانستند اما در مقابل موافقان این طرح اصلاح مدیریت رسانه ملی را الزامی مهم مطرح کردند.
مطهری: صداوسیما بدون قانون اداره می‌شود/ داداشی: طرح اداره صداوسیما جنبه سیاسی دارد/ ملکی: اصلاح مدیریت رسانه ملی الزامی است مخالفان طرح اداره صدا و سیما را اقدامی سیاسی دانستند اما در مقابل موافقان این طرح اصلاح مدیریت رسانه ملی را الزامی مهم مطرح کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201704109890476180.jpg مطهری:,صداوسیما,بدون,قانون,اداره,می‌شود/,داداشی:,طرح,اداره,صداوسیما,جنبه,سیاسی,دارد/,ملکی:,اصلاح,مدیریت,رسانه,ملی,الزامی,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در نشست علنی امروز (یکشنبه، 20 فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی، یک فوریت طرح اداره و نظارت بر سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی قرار گرفت.

مطهری: در شرایط کنونی سازمان صدا و سیما بدون قانون اداره می‌شود

علی مطهری به عنوان طراح طرح مذکور گفت: به طور حتم این طرح در شرایط کنونی دارای اهمیت بسیاری است؛ از طرف دیگر بر اساس اصل 175 قانون اساسی خط و مشی و ترکیب اداره سازمان و نظارت بر آن را قانون تعیین می‌کند؛ از این رو در شرایط کنونی ما برای حوزه این سازمان نیاز به تصویب 3 قانون داریم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قانون خط مشی و اصول کلی سازمان، قانون اداره صدا و سیما و قانون نظارت بر صدا و سیما، 3 قانونی است که باید مورد توجه و تصویب قرار گیرد، البته قانون خط مشی و اصول کلی در اوایل انقلاب به تصویب رسید و قانون خوبی است و مفاد آن در رابطه با پایبندی سازمان به اصول کلی اخلاقی و موضوعات دیگر بوده است.

وی افزود: از طرف دیگر قانون اداره سازمان صدا و سیما در سال 59 قبل از بازنگری قانون اساسی تصویب شد و بعد از آن این قانون مورد اصلاح قرار نگرفت از این رو طبق قانون اساسی سازمان صدا و سیما دارای شورای سرپرستی متشکل از نمایندگان قوای سه‌گانه بود که مدیر سازمان را تعیین می کردند اما بعد از بازنگری قانون، شورای سرپرستی از بین رفت و رئیس سازمان توسط رهبری تعیین می‌شود، در راستای این رویکرد شورای نظارت بر سازمان به وجود آمد از این رو در شرایط کنونی لازم است قانون اداره سازمان صدا و سیما اصلاح شود.

قانون شورای نظارت بر صداوسیما ضعیف است

مطهری با بیان اینکه در شرایط کنونی سازمان صدا و سیما بدون قانون اداره می‌شود، افزود: قانون شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما در سال70 مصوب شد و اگرچه قبل از بازنگری قانون اساسی  انجام شده اما قانون ضعیفی بوده و امروز نظارت بر صدا و سیما یک نظارت تشریفاتی است به طوری که من شخصاً دو دوره نماینده ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا و سیما بودم و دیدم که نظرات این شورا تأثیر چندانی نداشته است بنابراین لازم است که قانون نظارت بر این سازمان نیز اصلاح شود.

داداشی: اصلاح مدیریتی در صداوسیما نیاز به طرح یک فوریت ندارد

ولی داداشی در مخالفت با یک فوریت طرح اداره و نظارت بر صدا و سیما با اشاره به اینکه به نظر می رسد این طرح به جای جنبه مدیریتی و راهبردی بیشتر جنبه سیاسی دارد گفت: در سالی که تولیدملی و اشتغال باید جزء مباحث کاری و اولویت کشور قرار داشته باشد مطرح کردن یک فوریت چنین طرحی ضرورت ندارد.

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اصلاح مدیریت سازمان صدا و سیما نیاز به کار کارشناسی بیشتر دارد تصریح کرد: طبق اصل 175 قانون اساسی نمایندگان حق نظارت بر سازمان صدا و سیما را دارند اما باید اذعان کرد که اصلاح مدیریتی نیاز به طرح یک فوریت ندارد.

ملکی: بحث اداره صدا و سیما مربوط به خط و خطوط سیاسی نیست

در ادامه ولی ملکی در موافقت با یک فوریت طرح اداره ونظارت بر صدا و سیما گفت: امروزه در دنیا تغییر و تحولات بسیاری در عرصه رسانه ها ایجاد شده اما بیش از 20 سال است که نسبت به اصلاح اداره صدا و سیما به عنوان یک رسانه ملی اقدام نشده است.

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بحث فوریت این طرح نشان از الزام اصلاح مدیریتی رسانه ملی است اظهار کرد: بحث اداره صدا و سیما مربوط به خط و خطوط سیاسی نیست لذا جزئیات این مهم باید درکمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بررسی شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet