وکالة الانباء للمجلس الشوری الاسلامی

هدر موبایل
1396/01/20 11:36:23
سرویس صحن
قرجه طیار در نطق میان دستور:

پایه خودکفایی تولید محصولات اساسی کشاورزی است/ رنج کشاورزان از سوءمدیریت منابع آبی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اساس خودکفایی هر کشور تولید محصولات اساسی کشاورزی است، تاکید کرد: کشاورزان از سوءمدیریت منابع آبی کشور رنج می‌برند.
پایه خودکفایی تولید محصولات اساسی کشاورزی است/ رنج کشاورزان از سوءمدیریت منابع آبی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اساس خودکفایی هر کشور تولید محصولات اساسی کشاورزی است، تاکید کرد: کشاورزان از سوءمدیریت منابع آبی کشور رنج می‌برند. https://cdn.icana.ir/d/019/201612107190432916.jpg پایه,خودکفایی,تولید,محصولات,اساسی,کشاورزی,است/,رنج,کشاورزان,از,سوءمدیریت,منابع,آبی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، قرجه طیار در نشست علنی امروز یکشنبه (20 فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور خود ضمن تبریک سال نو و سالروز ولادت حضرت علی (ع)، گفت: شهرستان گنبدکاووس علیرغم داشتن موقعیتی مناسب جهت نان آوری برای مردم و ارزآوری برای کشور متاسفانه از مغفول مانده ترین مناطق مرزنشین کشور است.

نماینده مردم گنبدکاووس با بیان اینکه غفلت از حوزه انتخابیه وی بیش از اینکه ناشی از فقدان بسترهای توسعه باشد، معلول فقدان برنامه ریزی صحیح دولت ها است، افزود:سال ها استان گلستان به بهانه کشاورزی بودن از گردونه توسعه صنعتی بیرون نگه داشته شده است، اما در سال های اخیر کشاورزی منطقه که بخش قابل توجهی از مایحتاج اساسی و اقلام استراتژیک کشور را تولید می کند، دچار بی مهری و بی توجهی دست اندرکاران برنامه ریزی کشور شده است.

وی ادامه داد: سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب سال اقتصاد مقاومتی با اولویت تولید و اشتغال تعیین شده و اساس خودکفایی هر کشوری برای مقاومت در برابر هجمه دشمنان تولید محصولات اساسی کشاورزی است، اما متاسفانه کشاورزان از سوءمدیریت منابع آبی کشور رنج می برند.

وزیر نیرو  نسبت به تعیین عادلانه حقابه زمین های استان گلستان و گنبدکاووس اقدام عاجلانه انجام دهد

قرجه طیار با بیان اینکه سد شیرین دره که بر روی بستر رودخانه اترک احداث شده مایه عطش و خشکسالی در استان گلستان به ویژه گنبد کاووس شده است، یادآور شد:مردم مناطق شمالی استان گلستان و گنبدکاووس که قرن ها برای سیراب کردن مزارع کشاورزی و دام های خود از تنها منبع آبی منطقه یعنی رودخانه اترک استفاده می کردند، اینک قربانی سوءمدیریت و تصمیمات غیرکارشناسی شده اند.

وی ادامه داد: چرا مدیران امور آب کشور علی رغم پیگیری های فراوان به خواسته مشروع مردم ، کشاورزان و دامداران پایین دست سد بی توجهی می کنند. از وزیر نیرو انتظار می رود که نسبت به تعیین عادلانه حقابه زمین های استان گلستان گنبدکاووس اقدام عاجلانه انجام دهد تا بیش از این از ورود ضرر و زیان به اقتصاد کشاورزی و دامداری گلستان و گنبدکاووس جلوگیری شود.

 وضعیت بیکاری و مظلومیت مردم مناطق مرزی از سایر نقاط کشور بیشتر و وخیم تر است

قرجه طیار با بیان اینکه عدم اقدام عاجل وزارت نیرو به معنای سوق دادن بخش مهمی از کشاورزی کشور به سمت نابودی و موجبات نارضایتی شدید مردم از دولت در آستانه انتخابات می شود، تصریح کرد: در سالی که به نام "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" نامگذاری شده است، جوانان مناطق محروم و کمتر توسعه یافته از جمله مردم استان گلستان و گنبدکاووس به تصمیم سازی ها و تصمیم گیری های مجلس و همچنین فعالیت ها و اقدامات دولت چشم دوخته اند.

این نماینده مردم در مجلس دهم بیان کرد: در شرایطی که وضعیت بیکاری و مظلومیت مردم مناطق مرزی از سایر نقاط کشور بیشتر و وخیم تر است، این امر موجب بروز پدیده هایی همچون کوله بری در مناطق غربی، قاچاق سوخت در مرزهای شرقی کشور و صید غیرمجاز در استان گلستان و مرزهای آبی شمال شرق کشور و درگیری همه روزه کشاورزان و دامداران مناطق محروم گنبدکاووس با ماموران منابع طبیعی شده که همه زاییده برنامه ریزی ها و  مدیریت نادرست مدیران مرکزنشین و بی توجهی به معیشت و غم نان مرزنشینان است.

کولبری نمادی از فقر و استضعاف مردم مناطق مرزی

قرجه طیار با بیان اینکه امروز کوله بری به یک نماد تبدیل شده است، افزود: کولبری نمادی از فقر و استضعاف مردم مناطق مرزی و عدم اجرای قانون اساسی توسط دولت ها است. به جرأت می توان ادعا کرد که بیش از 70 درصد صنایع و کارخانه های اشتغالزا در چند استان کشور تاسیس شده است، آیا زمان آن نرسیده که نمایندگان و مسئولان اجرایی با نگاهی فرامرکزی به فکر گذران زندگی مردم مناطق مرزی باشند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: براساس نص صریح قانون اساسی ایجاد اشتغال و ایجاد شرایط مساوی برای همه وظیفه دولت بوده و بی تردید بر ما نمایندگان مجلس است که به ندای رهبر معظم و فرزانه انقلاب به منظور تمرکززدایی و توزیع عادلانه فرصت ها، طرح ها و لوایح ضروری به ویژه لایحه ایجاد 7 منطقه آزاد در مرزهای کشور شامل مناطق آزاد اینچه برون، هرمزگان و بوشهر، ایلام، سیستان و بلوچستان، بانه و مریوان، دوشادوش دولت در راستای خط مشی مقام معظم رهبری یعنی سیاست اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال گام های مستحکم برداشته و به وظیفه انسانی و شرعی خود عمل کنیم./

پایان پیام

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet