هدر موبایل
1396/01/20 14:35:42
سرویس دیگر رسانه‌ها_
وزیر صنعت اعلام کرد؛

ضرورت شناسایی روزنه‌های قاچاق / حذف کارت بازرگانی موقت

وزیر صنعت،معدن وتجارت گفت: از تمام روزنه هایی نظیر مناطق آزاد، گمرکات کشور ، ملوانی وته لنجی و کوله بری که احتمال واردات غیر رسمی از آنها وجود دارد پس از شناسایی جلوگیری خواهیم کرد.
ضرورت شناسایی روزنه‌های قاچاق / حذف کارت بازرگانی موقت وزیر صنعت،معدن وتجارت گفت: از تمام روزنه هایی نظیر مناطق آزاد، گمرکات کشور ، ملوانی وته لنجی و کوله بری که احتمال واردات غیر رسمی از آنها وجود دارد پس از شناسایی جلوگیری خواهیم کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/66569.jpg ضرورت,شناسایی,روزنه‌های,قاچاق,/,حذف,کارت,بازرگانی,موقت Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت از وزارت صنعت، معدن و تجارت، « محمد رضا نعمت زاده » در جلسه بررسی شیوه های قاچاق کالا و ارایه راه کارهای عملی برای کاهش آن ؛ با بیان این مطلب، افزود : این وزارتخانه به عنوان مسئول تجارت خارجی در کشور موظف است تا جلوی واردات بی رویه را گرفته و آن را هرچه سریع تر ساماندهی کند و در این راستا مواردی به دولت پیشنهاد داده شده و حتی درصددیم تا با نظرات اعضای حاضر در یان جلسات گزارش کاملی برای استحضار مقام معظم رهبری تهیه و تدوین نماییم.

به گفته وی در صورتی که در این مناطق صنعت ایجاد شده و اشتغال زایی فراهم شود با پدید آمدن رفاه نسبی مردم مناطق مرز نشین مقداری ازانگیزه  روی آوردن به واردات غیر رسمی کاهش می یابد.

وزیرصنعت، معدن وتجارت در ادامه گفت: برای ساماندهی کارت بازرگانی قریب به ۸ ماه است که ضوابط قدیمی را به منظور جلوگیری از هر گونه تخلفات احتمالی تغییر داده و حتی تعداد زیادی از کارت های موجود در دست مردم پس از بررسی عدم صلاحیت آنها باطل گردید و در این میان کارت های موقت بازرگانی را بطور کامل با هماهنگی اتاق بازرگانی ، صنایع ومعادن وکشاورزی از میان برداشتیم.

وی در ادامه گفت: در این جلسات که نمایندگان محترم گمرک ، وزارت کشور ، مناطق آزاد ، نیروی انتظامی و سایر دستگاه های ذیربط حضور دارند می توان بسیاری از مواردمربوط به مقررات و ضوابط واردات که در دولت گذشته به غلط بدعت شده است اصلاح شود.

بر اساس این گزارش ؛ « اکبر ترکان » مشاور رییس جمهورو دبیر شورای عالی مناطق آزاد نیز در این جلسه گفت: می باید با موانع غیر تعرفه ای از تولید دفاع کردو در زمینه واردات سرزمین اصلی را با موانع غیر تعرفه ای اصلاح کرد.

به گفته ترکان ؛ گمرک در در تمامی مناطق آزاد مستقر بوده و نظارت های لازم را برای ورود کالا انجام می دهد بوریکه هرگونه ورود و خروج کالا با ثبت گمرکی همراه است .

وی در ادامه با خبر اینکه در سال گذشته به میزان ۴۰۰ میلیون دلار کالای همراه مسافر از مناطق آزاد جابه جا شده است ، افزود : آن دسته از کالاهیی که از منطقه آزد وارد سرزمین اصلی می شود ۱۵ درصد سود بازرگانی به منطقه آزاد داده می شد که هم اکنون با تخفیف ۲ درصدی میزان آن به ۱۳ درصد رسیده است که این میزان نیز به دلیل خدمات ترخیص کالا بوده و بطور صرف کالا از گذرگاه منطقه آزاد عبور می کند .

دبیر شورای عالی مناطق آزاد در ادامه گفت: البته با اصل کالای همراه مسافر مخالف نبوده ولی محدودیت هایی را در مناطق آزاد قدیم و جدید اعمال کرده ایم .

وی گفت: در صورتی که از سرزمین اصلی کالا ممنوع شود بطور طبیعی در مناطق آزاد نیز ممنوع خواهد شدو مناطق آزاد تابع مقررات وزارت صنعتف معدن وتجارت است.

ترکان یادآور شد : بطور معمول قاعده مناطق آزادبدون تعرفه است اما وزارت صنعت، معدن وتجارت  و ستاد بررسی مبارزه با قاچاق کالا هر قاعده ای را برای واردات وضع کند ، مناطق آزاد نیز از آن تبعیت می کند.

گفتنی است در جلسه بررسی شیوه های قاچاق کالا و ارایه راه کارهای عملی برای کاهش آن مسیرهای مستعد برای قاچاق کالا اعم از : مناطق آزاد، گمرکات کشور ، ملوان وته لنجی و کوله بری به تفکیک مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش مهر، هم چنین در این جلسه پیشنهاداتی برای اصلاح وضع موجود در هر کدام از مبادی واردات به کشور توسط معاونت بازرگانی و امور اقتصادی مطرح شد.

انتهای پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet