هدر موبایل
1396/01/21 16:47:22
سرویس سیاسی
نمایندگان مجلس در گفتگو با خانه ملت تاکید کردند؛

تاملی در اصل 115 قانون اساسی برای حضور نامزدهای ریاست جمهوری/ شرایط دقیق ثبت نام کنندگان ریاست جمهوری چیست

ماده ۳۵ قانون انتخابات پیرامون شرایط ثبت نام کنندگان در انتخابات ریاست جمهوری به دلیل عدم تعریف دقیق و روشن اجرایی نمی شود.
تاملی در اصل 115 قانون اساسی برای حضور نامزدهای ریاست جمهوری/ شرایط دقیق ثبت نام کنندگان ریاست جمهوری چیست ماده 35 قانون انتخابات پیرامون شرایط ثبت نام کنندگان در انتخابات ریاست جمهوری به دلیل عدم تعریف دقیق و روشن اجرایی نمی شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201704103177876079.jpg تاملی,در,اصل,115,قانون,اساسی,برای,حضور,نامزدهای,ریاست,جمهوری/,شرایط,دقیق,ثبت,نام,کنندگان,ریاست,جمهوری,چیست Icana

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری خانه ملت؛ با نزدیک شدن به 22 فروردین بازار دعوت از حضور چهره های مختلف سیاسی برای ثبت نام در انتخابات دور دوازدهم ریاست جمهوری گرم تر از هر زمان دیگری داغ داغ است، هر چند برخی به طور رسمی حضور و ثبت نام خود را اعلام کرده اند، ولی هنوز هستند افرادی که در خصوص حضور جدی آنها شک و شبهه های وجود دارد.

اما در این بین یکی از مشکلات و معضلاتی که همواره در 11 دوره گذشته مورد دغدغه مردم، رسانه ها،  شورای نگهبان و حتی وزارت کشور بوده است، حضور افرادی است که به هیچ عنوان کوچکترین و کمترین معیارها و شاخصه های مندرج در اصل 115 قانون اساسی و ماده 35 قانون انتخابات ریاست جمهوری را دارا نیستند و باعث بروز مشکلات و بعضا هزینه های برای کشور و نظام می شوند.

در اصل ۱۱۵ قانون اساسی آمده که رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد  شرایط؛ ایرانی‌الاصل،‌ تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن نیت و امانت و تقوا، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی یاران و مذهب رسمی کشور باشد.

یکی از مباحث اصلی و بسیار مهم انتخابات، مسئله واجدان شرایط انتخاب است، یعنی کسانی که بر اساس قوانین هر کشور می توانند در انتخابات به عنوان نامزد شرکت کنند که شرایط کافی برای مدیریت کشور بزرگ جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند.

در جمهوری اسلامی ایران نیز مانند بقیه کشورهای جهان، شرایطی برای نامزدها در انتخابات مختلف در نظر گرفته شده است. در این میان با توجه به اهمیت و نقش ویژه رئیس جمهور در سرنوشت کشور و اختیارات گسترده و وظایف سنگین آن، شرایط ریاست جمهوری در خود قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ذکر شده است که در این اصل 115 قانون اساسی و عینا در ماده 35 قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران آورده شده است.

اما چندی پیش بود که ابلاغیه مقام معظم رهبری درباره سیاست‌های کلی انتخابات بار دیگر اذهان را به خود معطوف ساخت،‌چرا که ایشان در 18 بند ابلاغیه خود  موارد متعددی همچون افزایش سلامت انتخابات و منتخبین، افزایش آگاهی رای دهندگان، شفاف سازی مالی و ... را مدنظر قرار داده است.

در این میان اما بخشی از بند دهم این ابلاغیه به «تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان» تأکید دارد. این بند از ابلاغیه رهبری به اصل 115 قانون اساسی اشاره دارد، همان ماده پر از ابهام که می‌گوید که «رییس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که ایرانی ‏الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور باشد انتخاب گردد.

اما همین عبارت کوتاه رجل سیاسی و مذهبی و تعریفی که برای آن آمده است، منشا و علت العلل داستان های پرحاشیه زیادی طی سالهای گذشته بوده است. چه آنکه رجل مذهبی و سیاسی در ادوار مختلف به دلیل نداشتن تعریف مشخص زمینه را برای رد صلاحیت ها و خط خوردن چهره های مختلف از میدان انتخابات ریاست جمهوری فراهم ساخته است. و در سوی دیگر میدان نیز رجل سیاسی و مذهبی شناخته شدن برخی از افراد از سوی شورای نگهبان، با انتقاداتی همراه شده است.

خبرگزاری خانه ملت در گفتگو با نمایندگان به علت عدم توجه برخی افراد به رعایت " اصل 115 قانون اساسی و ماده 35 قانون انتخابات پیرامون شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری" برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری پرداخته است.

 

یوسفیان ملا تاکید کرد:

لزوم شفافیت در اصل 115 قانون اساسی و قانون انتخابات ریاست جمهوری برای حضور نامزدها

عزت الله یوسفیان ملا در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص رعایت " اصل 115 قانون اساسی و ماده 35 قانون انتخابات پیرامون شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری"، با بیان اینکه متاسفانه برای مراحل ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری واقعا قوانین و مقررات مناسب و دقیقی وجود ندارد، اظهار داشت: ملاک های مطرح شده در قانون اساسی و قانون انتخابات ریاست جمهوری باید به طور کامل مشخص و شفاف گردد تا افراد واجد شرایط لازم و کافی بتوانند در این انتخابات بزرگ ثبت نام کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید شرایط ریزتر و جزئی تری برای ثبت نام افرادی که شرایط مندرج در قانون انتخابات ریاست جمهوری را دارند در نظر گرفته شود، گفت: باید افرادی که واقعا ملاک های لازم در این خصوص را دارند اقدام به ثبت نام نمایند و طبق قانون شرایط رجل سیاسی و مذهبی و مدیر و مدبر بودن را داشته باشند.

یوسفیان ملا با بیان اینکه باید قوانین مصوب در این خصوص به طور دقیق و شفاف روشن شود تا اشخاصی که صلاحیت های لازم را در این باره ندارند با کمترین ملاک ها برای ثبت نام اقدام نکنند،  تصریح کرد: در هیچ کشوری برای ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری اینهمه به آسانی افراد غیر مسئول و غیر توانمند اجازه ثبت نام ندارند، چرا که در همه کشورها قانونی و معیار مشخصی برای ثبت نام افراد دارای صلاحیت لازم این مسئولیت سنگین وجود دارد .

وی ابراز تاسف از اینکه طی سالهای گذشته اقدامی برای تعریف واحد و دقیقی از بحث رجل سیاسی و مذهبی در زمان انتخابات ها وجود نداشته است،‌اظهار کرد: عدم تعریف دقیق و نامشخص بودن شرایط رجل سیاسی و مذهبی هزینه های زیادی به دولت و شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تحمیل کرده است.

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات افزود: در این بین بسیاری از دشمنان و مخالفان نظام جمهوری اسلامی ایران نیز از شرایط پیش آمده نهایت سوء استفاده را کرده و به تخریب چهره نظام و کشورمان می پردازند که باید هرچه سریعتر برای آن چاره اندیشی کرد.

وی با بیان اینکه متاسفانه صدها نفر با داشتن کمترین و کوچکترین معیارها و حتی بدون سواد لازم و سابقه کاری،‌ برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری اقدام می کنند،گفت: این اقدام باعث افزایش هزینه های سیاسی و تبلیغات منفی معاندان علیه کشورمان می شود که باید جلوی این اقدامات خصمانه گرفته شود.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه افرادی که قصد ثبت نام دارند، باید به طور کامل و شفاف ملاک های لازم را داشته باشند و شاخص های مطرح شده در قانون را در خود ببینند،‌گفت: باید خیلی دقیق و شفاف نسبت به شرایط ذکر شده در قانون روشنگری صورت بگیرد و تعریف جامعی از این موارد مشخص شود تا افرادی که این ملاک ها و ویژگی ها را دارند نسبت به ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری اقدام نمایند.

 

یوسف نژاد:  

دستگاه های قانون گذار نسبت به تشریح دقیق شرایط ثبت نام کنندگان ریاست جمهوری اقدام کنند

علی اصغر یوسف نژاد در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص رعایت " اصل 115 قانون اساسی و ماده 35 قانون انتخابات پیرامون شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری"، با اشاره به اینکه شرایط مورد نظر قانون اساسی و قانون انتخابات ریاست جمهوری به خوبی تشریح و تعریف نشده و ابهاماتی در این خصوص وجود دارد، از اینکه طی طی سالهای گذشته هنوز نسبت به برطرف نشدن این مشکلات و ابهامات اقدامی صورت نگرفته ابزار تاسف کرد.

وی افزود: پیرامون ابهامات و عدم شفافیت اصل 115 قانون اساسی و ماده 35 قانون انتخابات برای شرایط نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری اقدام خاصی نشده و هر 4 سال با نزدیک شدن به فصل انتخابات شاهد بحث، گفتگو و در خواست برای اصلاح و یا مشخص شدن این شرایط هستیم ولی باز بعد از هر انتخابات این مسئله به فراموشی سپرده می شود.

نماینده مردم ساری با تاکید بر اینکه شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی باید در خصوص شرایط افراد دارای شرایط رجل سیاسی، مدیر و مدبر بودن تعاریف دقیق و شفافی را بیان کنند تا در ثبت نام افراد برای انتخابات ریاست جمهوری شاهد بروز مشکلاتی که در دوره های قبل داشتیم نباشیم،‌گفت: باید افرادی که شرایط لازم و مناسب مندرج در قانون اساسی و انتخابات ریاست جمهوری را دارند نسبت به ثبت نام اقدام کنند و اینگونه نباشد که هر فردی به راحتی بتواند با داشتن کمترین مدارک و شرایط در ستاد انتخابات کشور حاضر و ثبت نام کند.

یوسف نژاد با بیان اینکه بر اینکه قانون باید به طور کامل معیارها و مشخصه های یک رجل سیاسی و مذهبی را معرفی و تعیین نماید تا هر کسی نتواند این اجازه را به خود بدهد که برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند، تصریح کرد: متاسفانه به دلیل اینکه حجم انبوهی از افراد ثبت نام کننده برای انتخابات ریاست جمهوری هیچ یک از معیارهای رجل سیاسی و مذهبی را ندارند،‌رد صلاحیت می شوند، این مسئله وسیله ای برای سوء استفاده برخی معاندان و مخالفان نظام و البته رسانه های همسو با آنها می شود.

وی با بیان اینکه حضور اشخاصی که کمترین معیار را برای حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری دارند،‌ به نوعی زیر سئوال بردن سیستم انتخابات کشور می باشد،‌ بیان داشت: به هیچ عنوان ادامه این روند مناسب نیست و باید در این خصوص تصمیمات لازم از سوی مسئولان امر اتخاذ شود.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با ابزار تاسف از اینکه در دوره های گذشته شاهد ثبت نام افرادی که شرایط مناسب و مورد اشاره قانون اساسی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری را نداشتند بودیم که این مسئله تبدیل به دستاویزی برای مخالفان و دشمنان کشور شد.

 

سعیدی تاکید کرد:

بهبود در روند ثبت نام نامزدهای واجد شرایط انتخابات ریاست جمهوری با توجه به اصل 115 قانون اساسی

محمد اسماعیل سعیدی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص رعایت " اصل 115 قانون اساسی و ماده 35 قانون انتخابات پیرامون شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری"، اظهار کرد: باید طبق قانون این ملاک ها و ویژگی ها تشریح و تعریف دقیق شود و به طور دقیق و واضح این شرایط برای افرادی که قصد کاندیداتوری دارند، مشخص شود.

وی با بیان اینکه باید هر چه سریعتر نسبت به برطرف کردن عدم تعریف دقیق و مناسب اصل 115 قانون اساسی و 35 قانون انتخابات ریاست جمهوری که در خصوص شرایط ثبت نام کنندگان در انتخابات ریاست جمهوری می باشد اقداماتی انجام داد تا شاهد حضور افرادی که کمترین صلاحیت ها را برای حضور در این جایگاه ندارند برای ثبت نام نباشیم،‌ تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از افرادی که برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کنند، کمترین ملاک ها و شرایط را ندارند و این امر نشان دهنده لزوم تعریف دقیق بحث رجل سیاسی، مدیر و مدبر بودن می باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه متاسفانه صدها نفر با داشتن کمترین و کوچکترین معیارها و حتی بدون سواد لازم و سابقه کاری،‌ برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری اقدام می کنند،گفت: این اقدام باعث افزایش هزینه های سیاسی و تبلیغات منفی معاندان علیه کشورمان می شود که باید جلوی این اقدامات خصمانه گرفته شود.

سعیدی با تاکید بر اینکه باید معیارها و مشخصه های رجل سیاسی، مذهبی،‌ مدیر و مدیر بودن را به صورت رسمی اعلام کند،افزود: باید روند ثبت نام کاندیداها با توجه به معیارها و تعریف دقیق قانونی منظم تر شود،‌تا شاهد جلوگیری از سوء استفاده دشمنان کشور و بهبود فرایند ثبت نام و احراز صلاحیت های نامزدهای واقعی باشیم.

وی با ابراز تاسف از اینکه فقط در زمان ثبت نام ریاست جمهوری بحث شرایط افراد برای ثبت نام مطرح می شود و پس از آن کمتر به این موضوع رسیدگی می گردد، بیان داشت: نیاز به تعریف دقیق و روشنی در خصوص رجل سیاسی و مدیر و مدبر بودن وجود دارد و نباید به راحتی اجازه داد افرادی که این ملاک ها را ندارند ثبت نام کنند.

نماینده مردم تبریز با بیان اینکه متاسفانه عده ای نیز برای سخره گرفتن وارد این مرحله می شوند و با ثبت نام سعی در تخریب چهره نظام دارند،‌ گفت: از طرف دیگر رسانه های معاند نظام نیز از این موضوعات به عنوان حربه ای برای فشار آوردن به کشور و حتی مضحکه کردن استفاده می کنند.

 

جمالی نوبندگانی عنوان کرد:

کمک به هیات های اجرایی و نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری با تعیین دقیق مصادیق رجل سیاسی و مذهبی

محمد جواد جمالی نوبندگانی نماینده مردم فسا مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت ،گفت: فردی که می خواهد در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند باید یکسری خصوصیات و ویژگی های ابتدایی را برای حضور در این عرصه داشته و از توانایی مدیریت و دانش مناسب برخورد باشد،‌ولی به دلیل عدم تعریف دقیق این موضوع شاهد هستیم که هر دوره افرادی که ملاک های لازم یک کاندیدا را ندارد، اقدام به ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری می کنند.

وی با بیان اینکه تعریف دقیق و مشخص شدن بحث رجل سیاسی و مذهبی و اعلام رسمی آن مطمئنا می تواند به هیات های اجرایی و نظارتی انتخابات ریاست جمهوری کمک فراوانی بکند و جلوی بسیاری از حاشیه سازی ها را بگیرد،‌اظهار کرد: متاسفانه برخی بدون داشتن حتی کمترین معیار لازم در این خصوص ، براحتی در این زمینه ثبت نام می کنند.

جمالی نوبندگانی افزود: با توجه به اینکه بسیاری از افراد ثبت نام کننده در انتخابات ریاست جمهوری هیچ یک از معیارها یک رجل سیاسی و مذهبی را نداشته رد صلاحیت می شوند و این امر هزینه های فراوان سیاسی و بین المللی برای کشور و نظام در پی دارد.

وی با بیان اینکه باید شورای نگهیان در این خصوص پیش از آغاز فرایند ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری،‌ بحث رجل سیاسی و مذهبی را تعیین تکلیف کرده و با اعلام رسمی و قانونی آن ،‌اجازه ندهند که هر فردی فقط با داشتن چند مدرک ناچیز ثبت نام نماید،‌تصریح کرد: در هیچ کجای دنیا به راحتی افراد نمی توانند برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کنند و باعث خدشه وارد شدن به کشور و نظام شان شوند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه  باید هر چه سریعتر این مسئله که گاها باعث بروز چالش و مشکل می شود،‌مرتفع گردد و جلوی هرگونه سوء استفاده از ثبت نام های متفرقه و غیر ضروری افراد فاقد صلاحیت گرفت شود، گفت: مطمئنا بعد از گذشت 38 سال از انقلاب اسلامی می توان رجل سیاسی و مذهبی را تعریف کرد و مردم و گروه های سیاسی به آن پایبند خواهند بود ، چرا که آبروی کشور در میان است.

 

موسوی لارگانی تاکیدکرد:

جلوگیری از هجمه ها و سوء استفاده دشمنان با مشخص شدن معیارهای رجل سیاسی و مذهبی

سید ناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت ، با بیان اینکه از نظر قانون در خصوص ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مشکل وحود دارد ، ‌اظهار کرد: نبود تعریف و معیار دقیق و مشخصی برای رجل سیاسی و مذهبی باعث شده که در زمان ثبت نام ها شاهد حضور افرادی که کمترین ویژگی ها را ندارند باشیم.

وی تاکید کرد: به طور قطع قانون در این خصوص باید به درستی و دقیق تعریف شود و مشخص شود که چه افرادی با چه معیارها و شرایطی برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری واجد الشرایط هستند.

نماینده مردم فلاورجان در مجاس شورای اسلامی با بیان اینکه تعداد زیادی هر دوره برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کنند که باعث بروز مشکلاتی برای هیات های اجرایی و نظارت می شود،‌تصریح کرد: از طرفی با رد صلاحیت انبوهی از این افراد که هیچ صلاحیت و توانایی برای مدیریت کشور را ندارند، هزینه های سیاسی به نظام تحمیل می شود.

وی افزود: در برخی موارد این ثبت نام های و رد صلاحیت ها باعث تمسخر و اسباب سوء استفاده دشمنان و معاندان نظام نیز می گردد.

موسوی لارگانی با تاکید بر اینکه قطعا باید شورای نگهبان در زمان باقی مانده تا انتخابات معیارها و ویژگی های رجل سیاسی و مذهبی را باز تعریف کرده و حتی به افرادی که این شرایط را ندارند ، اجازه ثبت نام داده نشود،گفت: واقعا افرادی که بدون داشتن کمترین و ناچیز ترین شرایط با پر کردن یک فرم و چند کپی وارد ستاد انتخابات میشود، هزینه های سنگین سیاسی به کشور و نظام تحمیل می کند و باعث می شود که روند ثبت نام و احراز صلاحیت ها با مشکل مواجه شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان بیان داشت: مطمئنا این افراد صلاحیت و توانایی حضور در این عرصه را ندارند و باید از ابتدا ثبت نام از آنها صورت نگیرد تا مقداری کار سبک تر گردد و البته جلوی هجمه ها و تبلیغات نادرست و سوء استفاده دشمنان گرفته شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet