هدر اصلی
1396/01/23 07:30:00
سرویس اقتصادی
نمایندگان در گفت وگو با خانه ملت؛

بانک ها متهم ردیف اول وضعیت فعلی بخش مسکن/ بنگاه داری بانک ها وضعیت مسکن را آشفته کرد

بنگاه داری بانک ها و فعالیت ضد تولید آن ها در بخش مسکن رکود این بخش را بیش از پیش کرده به گونه ای که تحرکی را در این بازار شاهد نیستیم.
بانک ها متهم ردیف اول وضعیت فعلی بخش مسکن/ بنگاه داری بانک ها وضعیت مسکن را آشفته کرد بنگاه داری بانک ها و فعالیت ضد تولید آن ها در بخش مسکن رکود این بخش را بیش از پیش کرده به گونه ای که تحرکی را در این بازار شاهد نیستیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201704100279786035.jpg بانک,ها,متهم,ردیف,اول,وضعیت,فعلی,بخش,مسکن/,بنگاه,داری,بانک,ها,وضعیت,مسکن,را,آشفته,کرد Icana

خبرگزاری خانه ملت_ گروه اقتصادی: امروزه یکی از مسائل مبتلابه بانکداری در کشور ما مسئله بنگاه‌داری بانک‌ها است که به زعم عده‌ای می‌تواند چالش‌های بسیاری را درگیر اقتصاد کشور کند.

 براساس متون اقتصادی، بانک یک نهاد اقتصادی است که وظیفه‌ تجهیز و تخصیص منابع، عملیات اعتباری، عملیات مالی، خرید و فروش ارز، نقل‌وانتقال وجوه، قبول امانات، نگهداری  سهام و اوراق بهادار و اشیای قیمتی مشتریان و وظایف پرشمار دیگری را بر عهده دارد و در نظر مردم، بانک به عنوان محلی برای قبول سپرده و پرداخت وام و تسهیلات شناخته می‌شود. در چند سال اخیر به واسطه برخی اتفاقات اقتصادی و سیاسی، از یک سو قدرت وام‌دهی بانک‌ها کاهش یافته و از سوی دیگر فعال شدن بانک ها در حوزه های غیرمرتبط را شاهد هستیم.

دخالت بانک ها در اموری غیر از حوزه محوله تبعات بیشماری بر اقتصاد کشور دارد که نمونه آن بنگاه داری و شرکت داری بانک ها و وضعیت فعلی اقتصاد است.در حوزه های دیگر اقتصاد از جمله مسکن فعالیت ضد تولید بانک ها مشهود است به گونه ای که نه تسهیلات دهی آن ها راه به جایی می برد نه فعالیت های آن ها در این بازار.

حضور بانک ها در حیطه انبوه سازی مسکن یکی از معضلاتی است که  امروزه به رکود فراگیر در این بازار منجر شده؛ زیرا به دست گرفتن تمامی معاملات در بازار مسکن و عدم حضور خریدار و فروشنده همه معاملات را یک طرفه کرده و رکودی فراگیر منجر شده است.

با وجود اینکه مجلس در رابطه با عملکرد بانک ها در لایحه بودجه و همچنین قانون رفع موانع تولید،موادی را لحاظ کرده بود که طبق آن بانک ها موظف شده بنگاه داری را کنار گذاشته و فقط به رسالت بانکداری خود برسند اما متاسفانه تاکنون به آن عمل نشده و مشکلات این حوزه هر روز بیشتر می شود.

به زعم بسیاری از کارشناسان بخش مسکن با بیش از 200 شغل در ارتباط بوده و رونق در آن می تواند به خروج اقتصاد کشور از بی تحرکی کمک کند از این رو لازم است تمامی فعالیت های بانکی و غیر بانکی در جهت تولید بوده و کمک حال بخش مسکن باشند.

خبرگزاری خانه ملت در گفت وگو با برخی نمایندگان به بررسی نقش بانک ها در حوزه بازار مسکن پرداخته که متن آن را در ذیل می خوانید:

مهدی فرشادان 3406757/20/2016 3:05:40 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607105213099739_Thum.jpgمهدی فرشادان
مهدی فرشادان

 

فرشادان: دخالت بانک ها در حوزه مسکن سیکل معیوبی را منجر شده است

سیدمهدی فرشادان درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت با یادآوری رکود حاکم بر بازار مسکن، گفت:ادامه رویه فعلی بازار مسکن را با رشد منفی رو به رو خواهد کرد.

نماینده مردم سنندج،دیواندره و کامیاران درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حمایت بانک ها از بخش مسکن می تواند وضعیت این حوزه را بهبود ببخشد،افزود:متاسفانه عملکرد ضدتولید شبکه بانکی مشکلات حوزه مسکن را بیشتر کرده و دلالی های این حوزه را افزایش داده است.

رقم تسهیلات مسکن و همچنین سود آن منطقی نیست

وی با تاکید براینکه رقم تسهیلات مسکن و همچنین سود آن منطقی نیست،تصریح کرد:درحالی که تسهیلات دهی بانک ها برای تسهیل خانه دار شدن مردم بوده،اما به علت عدم تناسب با مناطق مختلف کشور و کم بودن آن نتوانسته سیاست موفقی در این حوزه قلمداد شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه نرخ سود بالای تسهیلات بانکی نمونه بارز ضدتولید بودن سیستم بانکی است، گفت: برای بهبود وضعیت بازار مسکن در ابتدا باید شبکه بانکی اصلاح شود؛زیرا این دو حوزه ارتباط مستقیمی با هم دارند. 

بنگاهداری بانک ها در حوزه مسکن تبعات بیشماری را در پی داشته است

وی با تاکید بر اینکه بنگاهداری بانک ها در حوزه مسکن تبعات بیشماری درپی داشته است،افزود:بسیاری از بانک ها در عوض طلب های خود دست به مصادره املاک می زنند که این خود نمونه بنگاه داری شبکه بانکی است.

فرشادان ادامه داد:دخالت بانک ها در حوزه مسکن سیکل معیوبی را پایه گذاری کرده که نتیجه آن رکود فعلی حاکم بر این بازار است.

عضوکمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه درسال جاری وضعیت صنعت و تولید بهتر خواهد شد؛اما مسکن روندی نزولی را تجربه خواهد کرد،تصریح کرد:تزریق نقدینگی به بانک ها،کاهش نرخ سود بانکی و برنامه ریزی برای بهبود بازار مسکن می تواند وضعیت این بازار را با رونق همراه کند.

سیدناصر موسوی لارگانی در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه ملت 669100011/9/2016 11:54:42 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611109473297570_Thum.jpgمجلس شورای اسلامی
سیدناصر موسوی لارگانی در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه ملت

 

موسوی لارگانی مطرح کرد: بانک ها اولین مخالف طرح ساماندهی بخش مسکن

سیدناصر موسوی لارگانی درگفت وگو باخبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به وضعیت فعلی مسکن و رکود بیش از 300 شغل مرتبط با آن، گفت: بانک ها با عملکرد خود اولین مخالف ساماندهی وضعیت مسکن هستند.

نماینده مردم فلاورجان درمجلس شورای اسلامی،باتاکید برضرورت دوری بانک ها از بنگاهداری،افزود: مجلس در رابطه با عملکرد بانک ها در لایحه بودجه و همچنین قانون رفع موانع تولید،موادی را لحاظ کرده بود که طبق آن بانک ها موظف شده بنگاه داری را کنار گذاشته و فقط به رسالت بانکداری خود برسند که متاسفانه تاکنون به آن عمل نشده است.

بانک ها 3 سال فرصت برای واگذاری شرکت های اقماری خود دارند

موسوی لارگانی با بیان اینکه بانک ها 3 سال فرصت برای واگذاری شرکت های اقماری خود دارند، تصریح کرد: در حال حاضر اکثر بانک ها به این مصوبه عمل نکرده و همین امر هم باعث شده که رسالتی که بر دوششان است یعنی کمک به تولید را انجام ندهند.

وی با بیان اینکه همه بانک ها باید در راستای حمایت از بخش مسکن اقدام کنند،گفت:در بحث مسکن همه بانک ها موظفند که باعث رونق در کشور شوند؛زیرا بسیاری از مشاغل مرتبط با مسکن در رکود هستند که تحول در این بخش به رونق آن ها منجر خواهد شد.

این نماینده مردم درمجلس دهم،با بیان اینکه بانک ها در مسیر بهبود وضعیت مسکن گام برنمی دارند،تصریح کرد: تسهیلات اعطایی از سوی بانک ها با نرخ سود بالا بوده که برای فردی که خواهان ساخت مسکن است ؛صرفه ندارد که بخواهد با این سود ساختمانی را بنا کند.

اگر شخصی وام 80 میلیونی مسکن دریافت کند باید 3 برابر آن را به سیستم بانکی برگرداند

وی با تاکید براینکه درحال حاضر اگر شخصی وام 80 میلیونی مسکن دریافت کند؛باید 3 برابر آن را پرداخت کند، گفت: باید بدانیم که ارزش افزوده ساختمان این میزان نیست که فرد بتواند جوابگوی این مقدار سود باشد؛لذا شبکه بانکی در این زمینه باید بیشتر تلاش کند.

موسوی لارگانی با بیان اینکه یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری با فعال شدن بخش مسکن برطرف می شود،افزود: توجه بانک ها به رونق مسکن گردش مالی در کشور را بیشتر کرده و بسیاری از مشاغل را از رکود خارج می کند؛از این رو ساختاری موافق تولید در شبکه بانکی باید پیگیری شود.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد:حمایت بانک ها از بخش مسکن تحقق شعار سال را منجر خواهد شد.

اقبال محمدیان 3406756/29/2016 12:19:24 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606101852800980_Thum.jpgاقبال محمدیان
اقبال محمدیان

 

محمدیان تاکید کرد: سیستم بانکی معیوب از موانع اصلی پیش روی رونق مسکن

اقبال محمدیان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اولویت های کمیسیون عمران مجلس برای تحقق شعار سال، گفت: کمک به بخش مسکن برای خروج از رکود مهم ترین اولویت این کمیسیون در سال جاری است.

نماینده مردم رامهرمز و رامشیر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بسیاری از مشاغل با رونق مسکن احیا می شوند، افزود: در صورتی که بتوان سازوکاری برای افزایش ساخت و ساز در کشور تهیه کرد، می توان به خروج مسکن از رکود و همچنین مشاغل مرتبط با آن در سال جاری امیدوار بود.

سیستم بانکی معیوب کشور یکی از موانع اصلی پیش روی رونق مسکن است

وی با تاکید بر اینکه یکی از موانع اصلی پیش روی رونق اقتصادی سیستم بانکی معیوب کشور است، گفت: متاسفانه بانک ها فقط در سود سهیم شده و در پرداخت تسهیلات یک ضعف بزرگ دارند که نتیجه آن ناکارآمدی سیاست تسهیلات دهی بر بازار مسکن است.

محمدیان ادامه داد: روابطی که در سیستم بانکی به شکل ناصحیح در جریان است اجازه موفق بودن سیاست ها برای رونق اقتصادی و رشد بخش مسکن را گرفته است.

وی با بیان اینکه با رونق مسکن مشاغل بسیاری احیا می شود، افزود: با احیای مسکن ضمن رفع نیازمندی های ضروری جامعه گام موثری در جهت اجرایی کردن فرمایش مقام معظیم رهبری به شکل عینی که برای مردم قابل لمس باشد برداشته می شود.

ضرورت توجه به خانه دار شدن مردم با در نظر گرفتن سازوکار مشخص

محمدیان ادامه داد: تلاش برای ایجاد بستر مناسب در راستای خانه دار شدن اقشار مختلف جامعه،مصداق تحقق اقتصاد مقاومتی،تولید و اشتغال است.

وی با بیان اینکه کمیسیون عمران مجلس نظارت بر کار مسکن، ساخت و ساز درون کشور، وضعیت جاده های آسفالته، ریلی،هوایی و دریا را بر عهده دارد، افزود: توجه ویژه به جادهای آسفالته، ریلی، هوایی و دریایی برای انتقال بار و مسافر می تواند مثمر ثمر باشد که این مهم باید در سال جدید با تدابیر ویژه در دستور کار قرار می گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به حوادث بیشماری که در جاده ها رخ می دهد، گفت: ما کشوری هستیم که خطرات جاده ها بسیار زیاد است برای کاهش این خطرات باید در سال جدید اقدام شود، زیرا توجه به این مهم می تواند تراتزیت جاده ای را برای ما تقویت کند.

وی ادامه داد: اصلاح هندسی جاده ها و توجه به جاده های ریلی برای حمل بار می تواند تقویت اقتصاد را در پی داشته باشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: کمیسیون عمران مجلس در سال جدید با تمام توان و در صورت لزوم با تشکیل کمیته های تخصصی شعال سال را پیگیری خواهد کرد.

محمود بهمنی 3406756/8/2016 3:15:23 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606100623002213_Thum.jpgمحمود بهمنی
محمود بهمنی

 

بهمنی: برخی قوانین بنگاه داری بانک ها در بخش مسکن را رقم زده است

محمود بهمنی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به عملکرد ضد تولید بانک ها که به بروز مشکلاتی در بخش مسکن نیز منجر شده است، گفت: متاسفانه برخی قوانین، بانک ها را منجر به بنگاه داری و دخالت مخرب در بخش مسکن کرده است.

نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بیشترین علت حضور بانک ها در بخش مسکن به بدهی های دولت به بانک ها بر می گردد، افزود: زمانی که دولت نتواند بدهی خود به شبکه بانکی را پرداخت کند مجبور به واگذاری املاک خود می شود که این مقدمه ای برای ورود بانک ها به بنگاه داری است.

مسکن باید از سوی بخش خصوصی اداره شود

وی با تاکید بر اینکه بخش مسکن باید از سوی بخش خصوصی اداره شود، تصریح کرد: تا زمانی که سیاست های فعلی در این بخش حاکم است رشد مسکن و خروج از رکود را شاهد نخواهیم بود.

بهمنی با اشاره به آمار منتشره در خصوص رشد اقتصادی کشور، گفت: آمار و ارقام منتشره در بحث رشد اقتصادی 16 درصدی وابسته به نفت بوده و طبق آمار در بخش مسکن رشدی نداشته و حتی رشد منفی 17 درصد نیز داشته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه دولت نیز در بخش مسکن و وضعیت فعلی آن مقصر است، افزود: هر چند بانک ها در وضعیت فعلی مسکن دخیل هستند اما دولت نمی تواند تمام مسئولیت ها را متوجه شبکه بانکی کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بانک ها بخشی از منابع خود را برای بخش مسکن قرار می دهند، گفت: با توجه به کاهش قدرت خرید مردم تقاضا بر عرضه در بخش مسکن پیشی گرفته که نتیجه آن وضعیت رکود فعلی است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet