هدر موبایل
1396/01/23 16:42:56
سرویس استان ها
مفتح:

اختصاص 8میلیاردو100 میلیون تومان برای اصلاح باغات/سهم باغات گردو، بودجه ای 4میلیارد تومانی شد

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه گفت: از مجموع هشت میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومانی که برای اصلاح باغات در سطح کشور در نظر گرفته شده است، با توجه به درخواست های داده شده، چهار میلیارد تومان آن برای اصلاح باغات گردو در نظرگرفته شد.
اختصاص 8میلیاردو100 میلیون تومان برای اصلاح باغات/سهم باغات گردو، بودجه ای 4میلیارد تومانی شد سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه گفت: از مجموع هشت میلیارد و 100 میلیون تومانی که برای اصلاح باغات در سطح کشور در نظر گرفته شده است، با توجه به درخواست های داده شده، چهار میلیارد تومان آن برای اصلاح باغات گردو در نظرگرفته شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201702109556718063.jpg اختصاص,8میلیاردو100,میلیون,تومان,برای,اصلاح,باغات/سهم,باغات,گردو،,بودجه,ای,4میلیارد,تومانی,شد Icana

محمد مهدی مفتح در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص راهکارهایی که برای کاهش خسارت ناشی از بلایای طبیعی به باغات گردو وارد می‌شود، اظهار داشت: برند گردوی تویسرکان در سراسر کشور و حتی در خارج از مرزها شناخته شده است، اما روش بهره برداری از کاشت و داشت و برداشت محصول به صورت سنتی بوده و این شهرستان متأسفانه نتوانسته از ظرفیت داشتن باغ های گردو برای پیشرفت اقتصادی خود آن طور که باید استفاده کند.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: از آن جا که سرمای بهاره در چند سال اخیر تقریباً همزمان با گل دهی درختان گردو در تویسرکان بوده است، خسارت فراوانی به این درختان وارده شده، به طوری که تنها در یک سال 80 تا 90 درصد خسارت به باغات تویسرکان وارد شد و کشاورزان بسیاری متضرر شدند.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: از طرفی دیگر با وجود آن که سطح زیر کشت باغات گردوی شهرستان مناسب است، اما شاهد هستیم که میزان برداشت این محصول هرچند که دارای کیفیت بالایی بوده، در هکتار پایین است، به طوری که راندمان تولید مناسب نیست.

مفتح متذکر شد: با توجه به مشکلات پیش روی باغداران تویسرکانی، سعی شد با حضور محمدعلی طهماسبی معاون وزیر در امور باغبانی در دو مرحله و نیز  قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی و همچنین بهره گیری از کارشناسان جهاد دانشگاهی مطالعاتی بر روی درختان گردوی تویسرکان انجام شود تا راهکارها و روش هایی برای مقابله با سرمازدگی باغ ها و افزایش راندمان تولید گردو و نیز باقی ماندن برند گردوی تویسرکان ارائه شود.

وی افزود: در این راستا پس از انجام مطالعات لازم، مشخص شد برای بهبود این شرایط بهره گیری از روش پیوند و سرشاخه کاری می تواند مناسب باشد و برای اینکه طرح ارائه شده منحصر به فرد و مسئول خاصی نداشته باشد و با تغییر افراد در یک مسئولیت در سال های متمادی، طرح همچنان روند عملیاتی بودن خود را ادامه دهد، برنامه ریزی هایی هم انجام شده است.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه گفت: از آن جا که این طرح زمان بر است و احتمال می رفت کشاورزان منبع درآمد سالیانه دیگری نداشته باشند و برای جلوگیری از متضرر شدن آن ها، تصمیم بر آن شد تا باغداران در سه مقطع زمانی هر سال برای یک سوم از باغ خود از روش سرشاخه کاری استفاده کنند و در ابتدا داوطلبانه وارد این عرصه شوند.

مفتح همچنین از دعوت و حضور کارشناسانی از کشور ترکیه برای برگزاری کلاس آموزشی درباره پیوندزنی و سرشاخه کاری درختان گردو در تویسرکان در سال گذشته خبر داد و گفت: در این دوره آموزشی حتی باغداران دیگر استان ها هم حضور داشتند.

وی در ادامه به اختصاص چهار میلیارد تومان برای اصلاح باغات گردو و زیرساخت های آن، علاوه بر چهار میلیارد و 100 میلیون تومانی که برای اصلاح باغات دیگر که در ردیف بودجه قرار داشت، اشاره کرد و گفت: با این رقم بودجه پیشنهاد شده به وزارت جهاد کشاورزی و قرار گردن آن در ردیف بودجه، امید است روند اصلاح باغ های گردو نیز با سرعت مناسبی پیش رود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet