هدر موبایل
1396/01/25 13:27:42
سرویس اجتماعی
یارمحمدی:

احیای هامون نیازمند پیگیری حق آبه تالاب از افغانستان/احداث سدهای انحرافی فرصتی برای رسیدن آب به هامون نمی‌دهد

عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس با بیان اینکه سرمنشاء ریزگردهای سیستان تالاب هامون است، گفت: احداث سدهای انحرافی و برداشت‌های بی‌پایان آب از بستر هیرمند فرصتی برای رسیدن آب به هامون نداده است.
احیای هامون نیازمند پیگیری حق آبه تالاب از افغانستان/احداث سدهای انحرافی فرصتی برای رسیدن آب به هامون نمی‌دهد عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس با بیان اینکه سرمنشاء ریزگردهای سیستان تالاب هامون است، گفت: احداث سدهای انحرافی و برداشت‌های بی‌پایان آب از بستر هیرمند فرصتی برای رسیدن آب به هامون نداده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201702105819273633.jpg احیای,هامون,نیازمند,پیگیری,حق,آبه,تالاب,از,افغانستان/احداث,سدهای,انحرافی,فرصتی,برای,رسیدن,آب,به,هامون,نمی‌دهد Icana

علیم یارمحمدی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه حیات تالاب هامون وابسته به هیرمند و آب های برون مرزی بوده که سرچشمه آن در کشور افغانستان است، گفت: متاسفانه موضوع تامین حقابه تالاب هامون از طریق کشور افغانستان همیشه مساله ساز بوده و شاهد کارشکنی هایی از سوی این کشور هستیم به گونه ای که این کشور با استفاده از کمک های مالی دیگر کشورها اقدام به ایجاد سدهایی بر روی رودخانه هیرمند که تأمین‌کننده آب تالاب هامون در کشور ما بوده کرده است.

 

احیای تالاب هامون نیازمند پیگیری حق آبه تالاب از کشور افغانستان

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه احیای تالاب هامون نیازمند پیگیری حق آبه تالاب از کشور افغانستان است، افزود: متاسفانه کشور افغانستان علاوه بر اینکه از ورود آب به هامون جلوگیری می کند با ایجاد نهرهای غیرقانونی آب را از مسیر اصلی منحرف کرده و در حقیقت احداث سدهای انحرافی و برداشت‌های بی‌پایان آب از بستر این رودخانه فرصتی برای رسیدن آب به هامون نداده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه دریاچه هامون با بحرانی بی آبی روبرو است و خشکی بخش‌های وسیعی از آن موجبات مشکلات زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی مردم منطقه را فراهم نموده است، تصریح کرد: هر چند در سال جاری بارش های جوی مناسبی در استان داشتیم و تالاب های هامون و جازموریان تا حدودی آبگیری شدند اما متاسفانه حوضه آبریز این تالاب در کشور افغانستان قرار داشته و در واقع این آب ها با گرمی هوا تبخیر می شود.

 

لزوم مدیریت صحیح آب در سیستان و بلوچستان

وی بر لزوم مدیریت صحیح آب در سیستان و بلوچستان برای احیای تالاب ها تاکید کرد و یادآور شد: مدیریت آب و همچنین کار مطالعاتی و کارشناسی برای احیای تالاب ها در سیستان و بلوچستان امری حیاتی است که برای جلوگیری از شیوع ریزگردها و مهاجرت ها باید به آن توجه کرد.

یارمحمدی با بیان اینکه سرمنشا ریزگردهای سیستان تالاب هامون است، گفت: البته بخشی از تالاب هامون در کشور افغانستان قرار دارد که این ریزگردها نشات گرفته از بخش های داخلی و خارجی تالاب هامون است.  

 

حق آبه تالاب هامون از کشور افغانستان توسط دولت در حال پیگیری است

نماینده مردم زاهدان در مجلس دهم، با بیان اینکه حق آبه تالاب هامون از کشور افغانستان توسط دولت در حال پیگیری است، اقدامات دولت در جهت احیای تالاب هامون را مقطعی خواند و افزود: مذاکرات و مکاتباتی برای تامین حقابه تالاب هامون از کشور افغانستان در دست اقدام است که انتظار می رود با تامین حقابه هامون جانی دوباره به آن بخشیده شود.

 

احیای تالاب هامون نیازمند کارکارشناسی و برنامه ریزی مناسب

عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه احیای تالاب هامون نیازمند کارکارشناسی و برنامه ریزی مناسب است، ادامه داد: در اوایل تابستان بادهای 120 روزه سیستان شروع به وزیدن کرده و شیوع ریزگردهای سیستان را رقم می زند در این رابطه نیاز است دستگاه های ذی ربط با کارکارشناسی و برنامه ریزی مناسب و منسجم نهایت اهتمام خود را در جهت احیای تالاب هامون و مدیریت ریزگردهای سیستان داشته باشند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس دهم، با یادآوری اینکه بودجه در نظر گرفته شده برای سازمان حفاظت محیط زیست در سال 96 هیچ ارتباطی به احیای تالاب ها ندارد، تصریح کرد: تالاب هایی مانند هامون و جازموریان نیازمند تخصیص اعتبارهای ویژه و خاص است که متاسفانه به این موضوع توجهی نشده است.  

 

انتقاد از وضعیت بحرانی تالاب جازموریان

عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی، از وضعیت بحرانی تالاب جازموریان انتقاد کرد و گفت: خشکی این تالاب استان های سیستان و بلوچستان و کرمان را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet