هدر موبایل
1396/01/25 09:56:19
سرویس اجتماعی
درگفت وگو با نمایندگان مطرح شد؛

سرنوشت مبهم لایحه اصلاح قانون کار/ لایحه در مسیر بازگشت به دولت

نمایندگان مجلس با بیان اینکه دولت لایحه جدید با هدف اصلاح قانون کار به مجلس ارسال کند، تاکید کردند: دولت باید در تنظیم لایحه جدید به نظر گروه های ذی نفع درلایحه اصلاح قانون کار توجه کند.
سرنوشت مبهم لایحه اصلاح قانون کار/ لایحه در مسیر بازگشت به دولت نمایندگان مجلس با بیان اینکه دولت لایحه جدید با هدف اصلاح قانون کار به مجلس ارسال کند، تاکید کردند: دولت باید در تنظیم لایحه جدید به نظر گروه های ذی نفع درلایحه اصلاح قانون کار توجه کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201704109400756764.jpg سرنوشت,مبهم,لایحه,اصلاح,قانون,کار/,لایحه,در,مسیر,بازگشت,به,دولت Icana

خبرگزاری خانه ملت- سرویس اجتماعی؛ سرانجام لایحه اصلاح قانون کار که از مجلس گذشته به این دوره  ارجاع شده بود، پس از برگزاری جلسات مختلف درکمیسیون اجتماعی مورد موافقت نمایندگان قرار نگرفت و کلیات آن رد شد، به گفته نمایندگان مردم در مجلس این لایحه که با هدف رفع مشکلات کارگران از دولت گذشته تنظیم و به مجلس ارسال شده دارای نقاط ضعفی است به طوریکه قابلیت اجرایی ندارد.

گفته می شود چگونگی تعیین حداقل دستمزد، ارتقاء جایگاه اجتماعی کارگران و مسائل دیگر از جمله موضوعاتی است که در لایحه اصلاح قانون کار به آن توجه نشده است، درطی ماه های گذشته بارها مشکلات موجود در این لایحه از سوی نمایندگان مجلس در رسانه ها مطرح شد؛ اما در نهایت دولت اعلام کرد که مجلس  لایحه را بررسی و درصورت نیاز نقاط ضعف آن را اصلاح کند.

 این درحالی است که حال پس ازبرگزاری جلسات مختلف با حضور نمایندگانی از سوی کارفرمایان، کارگران و دولت لایحه مورد موافقت قرارنگرفته و به اعتقاد نمایندگان پس از رد لایحه اصلاح قانون کار، دولت می تواند لایحه جدید دیگری را برای جلب نظر گروه های ذی نفع در لایحه قانون کار تهیه و به مجلس ارسال کند؛ اما تا آن زمان قانون فعلی کار که مصوب 26 سال قبل است درخصوص کارگران اجرا می شود.

البته طی هفته های گذشته خبرهایی از سوی برخی رسانه ها مطرح شد مبنی براینکه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ارسال نامه ای به کمیسیون های ذی ربط دردولت درخواست استرداد لایحه اصلاح قانون کار را از مجلس داشته است.

نمایندگان مجلس براین باورند لایحه فعلی نمی تواند نظر گروه های ذی نفع را جلب کند و دولت باید برای جلب نظر کارگران لایحه جدیدی را تنظیم و به مجلس ارسال کند.

 

خدادادی: دولت لایحه جدید اصلاح قانون کار را به مجلس ارسال کند

سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس دهم درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به رد کلیات لایحه اصلاح قانون کار در کمیسیون اجتماعی مجلس، گفت: این لایحه طی روزهای آینده در دستور کار صحن علنی مجلس قرارمی گیرد، البته درصحن علنی مجلس نیز به طورحتم این لایحه مورد مخالفت نمایندگان قرار می گیرد.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در صورت رد لایحه درصحن علنی مجلس موضوع از دستور کار مجلس خارج می شود، افزود: شنیده شده نامه ای از سوی وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی به دولت ارسال شده مبنی براینکه لایحه اصلاح قانون کار از مجلس استرداد شود، بنابراین اگر این نامه به مجلس ارسال شود به طورکلی لایحه به دولت بازگردانده می شود.

سلمان خدادادی 34067510/30/2016 3:37:28 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/10/201610108192811403_Thum.jpg
سلمان خدادادی

وی با تاکید براینکه بهتراست دولت لایحه را پس گیرد، گفت: در7 ماده از این لایحه به بحث 3 جانبه گرایی و توافق ها میان گروه های ذی نفع توجه نشده است، به عنوان مثال درتعیین حداقل حقوق و دستمزد، اعتراضات صنفی و تشکیل سازمان ها و تشکل های کارگری هیچ توافقی میان گروه های کارگری، نمایندگان دولت و کارفرمایان صورت نگرفته است.

خدادادی با اشاره به اینکه دولت می‌تواند 7 ماده مورد اختلاف میان گروه های ذی نفع را رفع و لایحه دیگری به مجلس ارسال کند، تصریح کرد: مجلس نمی تواند دولت را مجاب به اصلاح و ارسال لایحه دیگری برای اصلاح قانون کار کند، بنابراین قانون فعلی کار تا حدودی مشکلات کارگران را حل کرده و جامعه کارگری از اجرای همین قانون رضایت نسبی دارند.

این نماینده مردم درمجلس دهم با اشاره به اینکه دولت می‌تواند 7 ماده مورد اختلاف میان گروه های ذی نفع را رفع و لایحه دیگری به مجلس ارسال کند، تصریح کرد: مجلس نمی تواند دولت را مجاب به اصلاح و ارسال لایحه دیگری برای اصلاح قانون کار کند، بنابراین قانون فعلی کار تا حدودی مشکلات کارگران را حل کرده و جامعه کارگری از اجرای همین قانون رضایت نسبی دارند.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به ضرورت جلب نظر تمامی گروه ها درلایحه اصلاح قانون کار، گفت: تاکنون 3 جلسه درکمیسیون تشکیل شده اما نتایج حاصل شده مطلوب نظر گروه های ذی نفع نیست.

 

محجوب: گروه‌های۳جانبه‌ دراصلاح‌قانون‌کاراتفاق‌نظرندارند

علیرضا محجوب رییس فراکسیون کارگری مجلس  دهم در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره  به اینکه کلیات لایحه اصلاح قانون کار در کمیسیون اجتماعی مورد موافقت نمایندگان قرار نگرفت، گفت: تاپایان سال 95 بخشی از این لایحه در کمیسیون اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت اما با توجه به اینکه درتنظیم این لایحه به اصول متعددی از جمله اصل 3 جانبه گرایی توجه نشده است، کلیات این لایحه درکمیسیون ردشد.

نماینده مردم تهران، ری ، شمیرانات، اسلامشهر وپردیس درمجلس شورای اسلامی با تاکید بر اصلاح قانون کار مطابق برنامه پنجم توسعه، افزود: درمجلس گذشته بارها مطرح شد که  قانون کار باید مطابق قانون برنامه پنجم توسعه اصلاح شود به طوری که  درقانون برنامه پنجم توسعه تاکید شده همه گروه های ذی نفع دراصلاح قانون کار باید به نقاط مشترکی دست پیدا کنند؛ این درحالی است که در اصلاح این قانون به این موضوع به هیچ عنوان توجه نشده است.

علیرضا محجوب علیرضا محجوب3406757/14/2014 1:51:41 PMhttp://media.icana.ir/Image/2014/07/74315_Thum.jpg
علیرضا محجوب

لایحه اصلاح قانون کار به نفع گروه های کارگری نیست

وی با انتقاد از بی توجهی به قانون برنامه پنجم در لایحه اصلاح قانون کار، تصریح کرد: به دولت پیشنهاد می شود به دلیل وجود نقاط ضعف و مشکلات درلایحه اصلاح قانون کار این لایحه را برای رفع نقاط ضعف از مجلس پس گیرد.

محجوب با اشاره به اینکه نمایندگان کارگر، کارفرما و دولت باید درخصوص اصلاح قانون کار اتفاق ظر داشته باشند، گفت: به عنوان مثال درخصوص تعیین حداقل دستمزد، اصلاح فعالیت تشکل های کارگری و اتمام چگونگی قراردادهای کارگری هیچ نقطه نظر مشترکی میان گروه های ذی نفع در لایحه اصلاح قانون کار وجود ندارد.

رییس فراکسیون کارگری مجلس درخصوص طرح برخی اخبار مبنی بر اظهار تمایل وزارت تعاون به پس گیری این لایحه از مجلس تصریح کرد: گزارش رد  این لایحه درطی روزهای آینده دردستور کار صحن علنی مجلس قرار می گیرد و پس از رد کلیات درصحن به طورکلی لایحه از دستور کار مجلس خارج می شود؛  اما  اگر دولت خواهان استرداد رسمی لایحه اصلاح قانون کار است، می تواند لایحه را برای تنظیم مجدد و رفع نقاط ضعف از مجلس استرداد کند.

 

رستمیان: تاکید بر ارتقا جایگاه اجتماعی کارگران دراصلاح قانون کار

علی رستمیان نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس دهم در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه مهم‌ترین مشکل فعلی کارگران دستمزد و مزایای دریافتی است، گفت: در حال حاضر کارگران با دریافتی‌های بسیار پایین و ناچیز مشکلات بسیاری را در زندگی خود تحمل می کنند که باید برای رفع آن تدبیر لازم را اتخاذ کرد، متاسفانه دولت درلایحه اصلاح قانون کار به چگونگی تعیین نرخ دستمزد کارگران نیز توجهی نداشته است.

نماینده مردم سلسله و دلفان درمجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه دولت باید درکنار افزایش دستمزد و حقوق کارگران جایگاه اجتماعی کارگران را دراصلاح قانون کار مورد توجه قراردهد، افزود: به دلیل به توجهی به دستمزد کارگران و مشکلات این قشر ازجامعه  لایحه اصلاح قانون کار درکمیسیون اجتماعی رد شد؛ البته هنوز گزارش کمیسیون درصحن علنی مجلس قرائت نشده است؛ اما به طورحتم این لایحه درصحن مجلس نیز تائید نخواهد شد.

علی رستمیان دلفان علی رستمیان دلفان3406757/25/2016 9:46:49 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607105621865046_Thum.jpgعلی رستمیان
علی رستمیان دلفان

وی با بیان اینکه مشکلات کارگران به دستمزد و مسائل مالی ختم نمی شود، تصریح کرد: دربخش تعاونی های مسکن و مصرف کارگران مشکلاتی وجود دارد که متاسفانه دولت نیز در طی 4 سال گذشته اقدام قابل قبولی را دراین خصوص انجام نداده است، البته با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی و رکود تولید نمی توان دستمزد کارگران را  بیشتر از یک میزان مشخص افزایش داد؛ زیرا اگر حقوق کارگران ازیک میزانی بیشتر افزایش پیدا کند به طور حتم کارفرمایان در پرداخت دستمزد کارگران دچار مشکل می‌شوند.

این نماینده مردم درمجلس دهم با تاکید بر اینکه کارفرمایان رغبتی به استفاده از کارگران با دستمز بالا ندارند، تصریح کرد: باید با تعامل و همکاری و توجه به موضوع 3 جانبه گرایی بحث دستمزد کارگران را در یک مسیر منطقی افزایش داد، تابتوان نظر کارگران را جلب کرد، هرچند که هرساله در تعیین نرخ دستمزد مشکلاتی به وجود می آید که نمی‌توان به نرخ واقعی  و بر اساس واقعیت های جامعه آن را تعیین کرد.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت برای ایجاد تعادل مجبور به افزایش ناچیز دستمزد کارگران است، گفت: در کمیسیون اجتماعی مجلس نمایندگان به دنبال آن هستند که با ایجاد تعادل به خواسته گروه های ذی نفع در تعیین نرخ دستمزد کارگران توجه کنند؛ ضمن اینکه از دولت انتظار می رود با ارسال لایحه جدید دیگری حسن نیت خود را دررفع مشکلات کارگران نشان دهد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet