ولادت حضرت امام رضا (ع)
1396/01/25 12:29:07
سرویس دیگر رسانه‌ها_
جلالی:

شرایط شرکت در انتخابات ریاست جمهوری باید تفسیر شود

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: انتخابات یک مسئله جدی در کشور است و نباید به گونه ای باشد که یک جوان ۱۹ ساله بدون تحصیلات دانشگاهی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند.
شرایط شرکت در انتخابات ریاست جمهوری باید تفسیر شود رییس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: انتخابات یک مسئله جدی در کشور است و نباید به گونه ای باشد که یک جوان ۱۹ ساله بدون تحصیلات دانشگاهی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201601101579655922.jpg شرایط,شرکت,در,انتخابات,ریاست,جمهوری,باید,تفسیر,شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از مهر؛ کاظم جلالی نماینده مجلس شورای اسلامی با حضور در استودیو بخش خبری ۲۱ ضمن اشاره به کثرت داوطلبین دوازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: در آخرین مصوبه مجلس تفاهمی حاصل شده که شورای نگهبان شرایط موجود در قانون اساسی برای داوطلبین شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را تفسیر کند.

وی گفت: پارامترها و ویژگی هایی که در قانون اساسی آمده است مانند مدیر و مدبر و رجل سیاسی و مذهبی بودن باید به صورت شفاف توسط شورای نگهبان تفسیر شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با مهم توصیف کردن مسئله انتخابات در کشور اظهار داشت: در کنار گرم بودن فضای انتخابات باید به این نکته توجه کرد که انتخابات یک مسئله جدی در کشور است و نباید به گونه ای باشد که یک جوان ۱۹ ساله بدون تحصیلات دانشگاهی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند.

جلالی افزود: در مجلس نهم مصوبه ای تصویب شد که مطالعات آن بر عهده مرکز پژوهشها بود و در آن قانون انتخابات کشورهای زیادی مورد بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به قوانین انتخاباتی در دیگر کشورها گفت: برخی کشورها از نظام حزبی برخوردار هستند و تعداد دیگری در کنار نظام حزبی از پایش مدنی نیز برخوردار هستند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در فرانسه برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری فرد داوطلب می بایست از ۲۰۰ تا ۵۰۰ نفر که افراد شناخته شده و دارای سوابق اجرایی هستند تاییدیه دریافت کند.

جلالی با بیان اینکه در قانون اساسی به صورت کلی به شرایط اشاره شده گفت: عدم تفسیر این شرایط باعث می شود تا مجموعه وسیعی از افراد شامل شرایط لازم جهت ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری شوند.

وی در پایان گفت: اگر شرایط و ویژگی های لازم برای نام نویسی در انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان قانون اساسی تفسیر و منتشر شود، از حجم ثبت نام ها کاسته خواهد شد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet