ولادت حضرت امام رضا (ع)
1396/01/26 09:58:23
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس:

آئین کهن بیل‌گردانی نمادی از همبستگی و اقتصادمقاومتی است

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس گفت: آئین دوهزار ساله بیل گردانی نیمور تنها یک مراسم تاریخی نبوده و در حقیقت نمادی از همبستگی مردم برای آبادانی، تولید، توسعه و اقتصاد مقاومتی است.
آئین کهن بیل‌گردانی نمادی از همبستگی و اقتصادمقاومتی است نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس گفت: آئین دوهزار ساله بیل گردانی نیمور تنها یک مراسم تاریخی نبوده و در حقیقت نمادی از همبستگی مردم برای آبادانی، تولید، توسعه و اقتصاد مقاومتی است. https://cdn.icana.ir/d/019/44067.jpg آئین,کهن,بیل‌گردانی,نمادی,از,همبستگی,و,اقتصادمقاومتی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علیرضا سلیمی در آئین باستانی بیل گردانی نیم ور شهرستان محلات که با حضور جمع گسترده ای از مردم برگزار شد، اظهار داشت: نماد فرهنگی بیل گردانی در این منطقه باید موجب تلاش بیشتر برای همدلی، هبستگی و ایجاد وفاق برای اقتصاد و تولید شود.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از برگزار کنندگان این آئین افزود: حضور این حجم عظیم از جمعیت برای مشاهده آئین بیل گردانی در این منطقه گویای آن است که برای حفظ این گونه مراسمات کهن ایرانی اسلامی باید تلاش کرد.

در ادامه، فرماندار شهرستان محلات با بیان اینکه ایران دارای تمدنی به درازای عمر بشریت است، گفت: ویژگی تمدن کهن ایرانیان تلفیق فرهنگ ایرانی و اسلامی است و این مهم فرهنگ و هویت ایرانی را ساخته که ما را در جهان متفاوت کرده است.

لزوم صیانت از آئین های ایرانی اسلامی و احیای این آئین ها

علی زینی وند با اشاره به اینکه شجاعت، راستگویی، درستکاری، همدلی و شکرگزاری به درگاه خدا، از مولفه های برجسته فرهنگ ایرانیان است، بیان کرد: امروز هویت های جدید در دنیا در حال شکل گیری است که بر فرهنگ جوامع مختلف تاثیرگذار است که باید تلاش کنیم تا هویت ایرانی اسلامی ما حفظ شود.

فرماندار شهرستان محلات ادامه داد: در چنین شرایطی که مرزها در هم شکسته، احیا و برپایی آیین های ایرانی اسلامی همانند آیین بیل گردانی می تواند در حفظ و صیانت از فرهنگ و تمدن اصیل موثر باشد و از آن پاسداری کند.

در پایان مسابقه بیل گردانی شروع شد و از میان ۴۰ نفر شرکت کننده، براساس رای داوران سید حسام حسینی با ۲۸ دور بیل گردانی مقام اول را به دست آورد، امیرحسین برزکار با ۲۴ دور در جایگاه دوم قرار گرفت و سید مصطفی سید جعفری و علی برزکار با ۲۳ دور به طور مشترک سوم شدند.

گفتنی است داوری این مسابقه را مسلم باقری، قاسم قنبری، محمد اسماعیلی و مصطفی حیدری بر عهده داشتند.

بیل گردانی جشن شکرگزاری و دعا برای باران است

در حاشیه این آئین، رئیس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: آئین بیل گردانی که بیش از دو هزار سال قدمت دارد به عنوان نمادی برای تشکر از آناهیتا الهه آب بوده که از زمان زرتشتیان در این شهر باقی مانده است.

علی عشوری افزود: پس از لایروبی نهر نیم ور به طول ۱۸ کیلومتر که از اوایل اسفند شروع می شد و تا بیست روز طول می کشید و زمانی که آب به دشت نیم ور می رسید، مردم جشن بزرگی را که یادگار سنت های پهلوانی است، به عنوان جشن سپاس و همچنین دعا برای باران برگزار می کردند و در پایان لایروبی مراسم بیل گردانی انجام می شد.

وی خاطرنشان ساخت: طی این مسابقه هر یک از رقابت کنندگان باید هفت بیل اسپره دار را در دو دسته سه تایی و چهار تایی به وسیله طناب مخصوص محکم ببندند و معمولا دسته چهارتایی در دست راست و دسته سه تایی در دست چپ قرار می گیرد، سپس بیل ها را در جهت مخالف بالای سر خود می چرخانند.

به گزارش مهر، عشوری تصریح کرد: طبق رسوم کهن، هفت بیل نشانه گردش آسمان است که باعث نزول باران می شود و در واقع آئین بیل گردانی دعا برای بارش باران است.

انتهای پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet