ولادت حضرت امام رضا (ع)
1396/01/26 16:37:54
سرویس استان ها

نگاه ملی به آموزش و پرورش

یادداشت فاطمه سعیدی ، عضو هیات رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پیرامون "ضرورت نگاه ملی به آموزش و پرورش" منتشر شد.
نگاه ملی به آموزش و پرورش یادداشت فاطمه سعیدی ، عضو هیات رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پیرامون "ضرورت نگاه ملی به آموزش و پرورش" منتشر شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606109051963738.jpg نگاه,ملی,به,آموزش,و,پرورش Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛یادداشت "فاطمه سعیدی"  عضو هیات رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در روزنامه ایران پیرامون "ضرورت نگاه ملی به آموزش و پرورش" منتشر شد.

در حال حاضر کشور در شرایط متفاوت‌تری نسبت‌ به ماه‌ها و سال‌های قبل قرار گرفته‌است و تحرکات سیاسی، باعث شده فضای سیاسی آماده برگزاری انتخابات پرشور شود. فضای مجلس نیز علاوه بر پیگیری مسایل جاری خود آماده می‌شود مردم را با امنیت روانی بالاتری ترغیب به حضور در انتخابات پرشور کنند. در این میان اما در گوشه‌وکنار بحث‌هایی مطرح می‌شود که می‌تواند زمینه ساز ایجاد فضای یاس و ناامیدی در کشور و در میان برخی اقشار شود.

به تازگی گروهی از نمایندگان مجلس بازهم بحث استیضاح وزیر آموزش و پرورش را مطرح‌ کرده‌اند. در واقع استیضاح حق قانونی نمایندگان است و این حق را قانون برای آنها در نظر گرفته و زیر سوال بردن این حق می‌تواند اثرات نامطلوبی را بر فضای سیاسی کشور تحمیل کند. اما درباره بحث استیضاح وزیر آموزش و پرورش چند مساله قابل مطرح کردن است.

آقای دانش آشتیانی حدود 5 ماه است که از مجلس محترم رای اعتماد گرفته است و به نظر می‌رسد برخی دغدغه‌های نمایندگان مطرح کننده طرح استیضاح مربوط به دغدغه‌های منطقه ‌ای خود باشد. در حالی نگاهی که باید به آموزش و پرورش داشته باشیم نگاه ملی است. 
آموزش و پرورش ایران هم‌اکنون با چالش‌های متعددی دست و پنجه نرم می‌کند، بحران مدیریت منابع و نیروی انسانی، ساختار اداری بزرگ آموزش و پرورش و تمرکزگرایی بالای این وزارت‌خانه در واقع چالش‌هایی است که باید در یک محیط با ثبات و منطقی از سوی وزیر آموزش و پرورش حل و فصل شود و چالش‌های مقطعی از این دست می‌تواند بخش زیادی از وقت ستاد آموزش و پرورش را صرف امور سیاسی کند.

علاوه بر فرهنگیان به عنوان یکی از مهم‌ترین اقشار فرهنگی در کشور هم اکنون نیاز به وزارت‌خانه با ثباتی دارند که بتواند مسایل معلمان را با طرح‌های مناسبی پیش ببرد. همچنین، مساله دیگری که همکاران ما در مجلس به‌عنوان علت استیضاح مطرح می‌کنند، عدم پرداخت مطالبات بازنشستگان و فرهنگیان است. عجیب اینجاست که وزارت آموزش و پرورش در همین ماه‌های گذشته پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال ٩٤ را به‌طور کامل پرداخته است و در این مدت بیش از ٣ هزار و صد میلیارد تومان نقدی و یک هزار و ٤٠٠ میلیارد تومان در قالب اوراق به‌عنوان تمام یا بخشی از مطالبات اقشار مختلف فرهنگی اعم از حق‌التدریس شاغلان، حق‌‌‌التدریس آزاد، حقوق سرباز معلمان، نیروهای قراردادکار معین، بدهی به بانک‌ها و بیمه‌ها و ... پرداخت شده است. 

علاوه بر این، یکی از دلایل طراحان استیضاح فساد در بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان است اما می‌خواهند وزیری را استیضاح کنند که هیچ نقشی در تسهیلات عجیب و غریب بانک سرمایه در سال‌های قبل نداشته و در صندوق ذخیره فرهنگیان نیز از روزی که بر سر کار آمده بیشترین همکاری را برای ریشه‌کن کردن فساد داشته است.

از روزی که آقای دانش‌آشتیانی سکان وزارتخانه را برعهده گرفت با تمامی نهادهای نظارتی و کمیته تحقیق و تفحص مجلس بیشترین همکاری را داشته و شخصاً موضوع صندوق ذخیره را پیگیری می‌کند اما به بهانه فساد می‌خواهند با وزیری برخورد کنند که خود به دنبال مبارزه با آن است و این مساله جای پرسش و ابهام دارد. برهمین اساس به نظر می‌رسد بهتر است در بحث‌های مربوط به استیضاح نگاه ملی خود به آموزش و پرورش را هم درنظر داشته‌باشیم و دغدغه‌های منطقه‌ای را زمینه‌ساز بی‌ثباتی در آموزش و پرورش نکنیم./

پایان پیام
 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet