هدر موبایل
1396/01/26 13:07:01
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی:

در برنامه ششم توسعه به دنبال کاهش چالش های طب سنتی و گیاهان دارویی بوده ایم

دکتر عباسعلی پوربافرانی گفت: در برنامه ششم توسعه مصوبه ای گذراندیم که اگر آئین نامه های آن به درستی توسط وزارت بهداشت عملیاتی شود، بسیاری از چالش هایی که امروز در طب سنتی و به طور کامل و جامع گیاهان دارویی با آن مواجه هستیم، کاهش پیدا می کند.
در برنامه ششم توسعه به دنبال کاهش چالش های طب سنتی و گیاهان دارویی بوده ایم دکتر عباسعلی پوربافرانی گفت: در برنامه ششم توسعه مصوبه ای گذراندیم که اگر آئین نامه های آن به درستی توسط وزارت بهداشت عملیاتی شود، بسیاری از چالش هایی که امروز در طب سنتی و به طور کامل و جامع گیاهان دارویی با آن مواجه هستیم، کاهش پیدا می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201702107194510736.jpg در,برنامه,ششم,توسعه,به,دنبال,کاهش,چالش,های,طب,سنتی,و,گیاهان,دارویی,بوده,ایم Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر عباسعلی پوربافرانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه ششم توسعه اظهار داشت: در این برنامه مصوبه ای در مجلس گذراندیم که اگر آئین نامه های آن به درستی توسط وزارت بهداشت به عنوان متولی اصلی امر سیاست گذاری در حوزه های مختلف بهداشتی و درمانی اجرایی و عملیاتی شود، قطعا بسیاری از چالش هایی که امروز در حوزه طب سنتی و به طور کامل و جامع گیاهان دارویی با آن مواجه هستیم، کاهش پیدا می کند. 

وی افزود: بسیاری افراد به اسم طب سنتی خودشان را متخصص تجربی و علمی معرفی می کنند، باید از نظر علمی اثبات شوند که در چه مرحله ای هستند و با مصوبه ای که در برنامه ششم تصویب کردیم که بر اساس ابلاغیه سیاست های کلی مقام معظم رهبری در حوزه سیاست بود، این وضعیت سر و سامان پیدا خواهد کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در برنامه ششم وزارت بهداشت باید آئین نامه اجرایی و عملیاتی در زمینه طب سنتی را تصویب کند. البته در حوزه طب سنتی رگه هایی  از این ساماندهی شروع شده و در همین راستا دانشکده های طب سنتی فعالیت می کنند.

در ادامه دکتر حمید رضا ضیایی با اشاره به حدیث پیامبر اکرم که فرمودند سلامتی و امنیت دو نعمتی هستند که مجهول هستند، گفت: در بحث سلامت بر خلاف موضوع امنیت، آنطور که شایسته و بایسته انقلاب مان بود موفق نبوده ایم و این مسئله ناشی از تفکر و نفوذ استکبار جهانی است که باعث شده زیرساخت هایمان دچار اشکال شود.

این پزشک، محقق و پژوهشگر طب اسلامی به رسانه ها اشاره کرد و بیان داشت: یکی از وظایف مهم رسانه ها به حوزه سلامت مربوط می شود زیرا رسانه ها آن طور که شایسته است در بحث سلامت از دیدگاه حقیقی ورود نکرده اند.

ضیایی با بیان اینکه برای آسیب شناسی در سودجویی از طب سنتی باید از سه محور ورود پیدا کنیم، اظهار داشت: ابتدا بحث سودجویی مادی است، دوم بحث سودجویی محتوایی است که مغفول مانده است و سوم بحث سودجویی فرهنگی است که آسیب آن به مراتب خیلی بیشتر است.

وی با تاکید بر اینکه سه محور فوق مهم هستند و باید با هم در نظر گرفته شوند، خاطر نشان شد: اگر عطاری ها و حکما تحت آموزش و نظارت نباشند، آسیبی که می زنند به مراتب بیشتر از  آن پولی است که از مردم می گیرند چون فرهنگ مردم دچار اختلال و خدشه می شود.

به گزارش رادیو گفت و گو، محقق و پژوهشگر طب اسلامی ادامه داد: برای ارائه راهکار باید شش فاکتور را در نظر بگیریم، یعنی باید آموزش، پژوهش، تولید، درمان، تبلیغات و مدیریت را با هم در نظر بگیرید. 

انتهای پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet