ولادت حضرت امام رضا (ع)
1396/01/27 08:08:00
سرویس سیاسی
/انتخابات ریاست جمهوری از منظر قوانین به روایت خانه ملت/

شورای نگهبان و تائید صلاحیت های کاندیداهای ریاست جمهوری/ 5 روز پر التهاب برای کاندیداهای انتخابات

طبق قانون ، شورای نگهبان مسئول بررسی و تائید صلاحیت کاندیداهای ثبت نام کننده انتخابات ریاست جمهوری است و ۵ روز برای اعلام اسامی نامزدهای دارای ویژگی های اصل ۱۱۵ قانون اساسی فرصت دارد.
شورای نگهبان و تائید صلاحیت های کاندیداهای ریاست جمهوری/ 5 روز پر التهاب برای کاندیداهای انتخابات طبق قانون ، شورای نگهبان مسئول بررسی و تائید صلاحیت کاندیداهای ثبت نام کننده انتخابات ریاست جمهوری است و 5 روز برای اعلام اسامی نامزدهای دارای ویژگی های اصل 115 قانون اساسی فرصت دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201607100252531880.jpg شورای,نگهبان,و,تائید,صلاحیت,های,کاندیداهای,ریاست,جمهوری/,5,روز,پر,التهاب,برای,کاندیداهای,انتخابات Icana

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری خانه ملت، شورای نگهبان از یکشنبه 27 فروردین ماه به مدت 5 روز فرصت دارد تا صلاحیت نزدیک به یک هزار و 400 نفری که خود را واجد شرایط حضور در انتخابات ریاست جمهوری می دانستند را بررسی کند، البته طبق قانون اگر اعضای این شورا فرصت را برای بررسی دقیق و کافی افراد ثبت نام کننده کم تشخیص دهند،  5 روز دیگر نیز برای ادامه کار بررسی صلاحیت ها می تواند زمان را تمدید کند.

همچنین طبق اصل 99 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شورای نگهبان نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری را بر عهده دارد. هیأت مرکزی نظارت، بر کلیه مراحل انتخابات و جریان‌های انتخاباتی و اقدامات وزارت کشور و هیأت‌های اجرایی که در انتخابات مؤثر است و آنچه مربوط به صحت انتخابات می‌شود نظارت خواهد کرد.

طبق اصل 115 قانون اساسی و ماده 35 قانون انتخابات ریاست جمهوری،  رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد  شرایط؛ ایرانی‌الاصل،‌ تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن نیت و امانت و تقوا، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی یاران و مذهب رسمی کشور باشد.

بر این اساس کسانی که از سوی شورای نگهبان به عنوان رجل سیاسی و مذهبی و مدیر و مدبر معرفی نمی شوند، افراد رد صلاحیت شده نیستند، بلکه این اصل 115 قانون اساسی برای آنها احراز نشده است و صلاحیت حضور در این پست حساس را ندارند.

یکی از مباحث اصلی و بسیار مهم انتخابات، مسئله واجدین شرایط انتخاب است، یعنی کسانی که بر اساس قوانین هر کشور می توانند در انتخابات به عنوان نامزد شرکت کنند که شرایط کافی برای مدیریت کشور بزرگ جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند.

فصل پنجم_ اعلام داوطلبی و رسیدگی به صلاحیت داوطلبان                                                         

‌ماده 55_ داوطلبان ریاست جمهوری یا نمایندگان تام‌الاختیار آن‌ها که کتباً معرفی شده باشند باید ظرف پنج روز از تاریخ انتشار دستور شروع انتخابات به وزارت کشور مراجعه نموده و پرسشنامه اعلام داوطلبی را پس از دریافت و تکمیل همراه با چهار برگ تصویر کلیه صفحات شناسنامه و دوازده قطعه عکس4×6 از آخرین عکس خود را که در همان سال گرفته باشند به وزارت کشور تسلیم و رسید دریافت دارند.

‌تبصره_ هر یک از داوطلبان ریاست جمهوری در صورت تمایل به انصراف از داوطلبی باید شخصاً و یا از طریق نماینده تام‌الاختیار خود و به صورت کتبی انصراف خود را به وزارت کشور اعلام نمایند.

‌ماده 56_ وزارت کشور پس از پایان مهلت قبول داوطلبی، بلافاصله مدارک داوطلبان را به دبیرخانه شورای نگهبان تسلیم می‌دارد.                        

ماده 57_ شورای نگهبان ظرف پنج روز از تاریخ وصول مدارک داوطلبان به صلاحیت آنان رسیدگی و نظر خود را صورت جلسه نموده و یک نسخه از آن‌را به وزارت کشور ارسال می‌دارد.
‌تبصره_ در موارد ضرورت بنا به تشخیص شورای نگهبان مدت مذکور در این ماده حداکثر تا پنج روز دیگر تمدید و به وزارت کشور اعلام می‌گردد.
ماده 58_ پس از سپری شدن مدت زمان قانونی چنانچه مدارکی دال بر عدم صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری به دست آید، پس از بررسی و اعلام عدم صلاحیت وی توسط شورای نگهبان، مراتب به وسیله وزارت کشور به اطلاع عموم می‌رسد.
ماده 59_ کاندیداها می‌توانند اسناد و مدارک مثبت صلاحیت خود را ضمیمه اعلام داوطلبی نمایند و یا در مدت زمان رسیدگی به صلاحیت داوطلبان به شورای نگهبان تقدیم نمایند.

ماده 60_ وزارت کشور موظف است پس از وصول نظریه شورای نگهبان اسامی نامزدهای ریاست جمهوری را با استفاده از وسایل ارتباط جمعی ظرف مدت دو روز به اطلاع مردم سراسر کشور برساند.
ماده 61_ در مواردی که طبق گزارشات و شکایات و اعتراضات واصله برای شورای نگهبان معلوم گردد که اعضاء هیأت‌های نظارت از قوانین و مقررات تخلف نموده‌اند، شورای نگهبان موظف است آن‌ها را بلافاصله عزل و افراد دیگری را جایگزین نمایند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet