خبرگزاری خانه ملت

ولادت حضرت امام رضا (ع)
1396/01/27 08:50:35
سرویس صحن
دکتر لاریجانی در نطق پیش از دستور:

شورای نگهبان با رد قانون مجلس تصمیم به تدوین آیین‌نامه برای تشخیص ویژگی‌های کاندیدای ریاست جمهوری گرفت + فیلم

رئیس مجلس با بیان اینکه کاندیدای ریاست جمهوری صرفا نباید ایرانی‌الاصل و متدین باشد گفت: کاندیداهای ریاست جمهوری باید از رجال سیاسی و مذهبی باشند.
شورای نگهبان با رد قانون مجلس تصمیم به تدوین آیین‌نامه برای تشخیص ویژگی‌های کاندیدای ریاست جمهوری گرفت + فیلم رئیس مجلس با بیان اینکه کاندیدای ریاست جمهوری صرفا نباید ایرانی‌الاصل و متدین باشد گفت: کاندیداهای ریاست جمهوری باید از رجال سیاسی و مذهبی باشند. https://cdn.icana.ir/d/019/201608107950190210.jpg شورای,نگهبان,با,رد,قانون,مجلس,تصمیم,به,تدوین,آیین‌نامه,برای,تشخیص,ویژگی‌های,کاندیدای,ریاست,جمهوری,گرفت,+,فیلم Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه، 27 فروردین ماه) با اشاره به سیل اخیر در استان های آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه و زنجان که تخریب زیادی به دنبال داشت، گفت: به ویژه در آذربایجان شاهد تلفات زیادی بودیم و آخرین آمار حدود 41 نفر کشته را اعلام کرد که ضایعه تأسفباری است و ما مجلس شورای اسلامی با خانواده محترم جانباختگان همدردی کرده و به آنها تسلیت عرض می کنیم.

کمیسیون عمران علت حادثه سیل آذربایجان را ریشه‌یابی و گزارش آن را به مجلس ارائه کند

رئیس مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: لازم است به دنبال این حادثه دستگاه های اجرایی همانطوری که رهبری معظم دستور دادند با شدت و تمام قوا تلاش کنند که آن را کنترل و به آسیب دیدگان کمک کرده و برای جبران خسارات به وجود آمده راه حلی سنجیده شود.

وی ادامه داد: همچنین در اینجا از کمیسیون عمران می خواهم هیأتی را به محل حادثه اعزام کرده و به موضوع رسیدگی کنند که هم کمک رسانی به مردم در اسرع وقت به خوبی انجام شود و هم علت بروز حادثه به این شکل ریشه یابی شده و گزارش آن به مجلس ارائه شود.

هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها با محوریت مجلس در حال فعالیت‌ است

دکتر لاریجانی در ادامه با اشاره به برگزاری سه انتخابات ریاست جمهوری، میان دوره ای مجلس، شوراهای اسلامی شهر و روستا در این فصل، عنوان کرد: خوشبختانه در مسیر کار تا اینجا مشکلی نداشته ایم و انتخابات شوراها و نام نویسی ها انجام شده که تقریبا به قاعده بود و هیئات اجرایی رسیدگی کردند و در حال حاضر نیز هیئات نظارت در حال کار هستند.

رئیس قوه مقننه در ادامه با تأکید بر اینکه از آنجایی که مجلس وظیفه نظارت بر انتخابات شوراها را دارد، موضوع را با جدیت دنبال می کند، اظهار داشت: هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها در این خصوص به جدیت در حال رسیدگی است؛ نام نویسی انتخابات میان دوره ای مجلس نیز انجام شده و مسیر آن در حال طی شدن است.

کاندیدای ریاست جمهوری سوای ایرانی‌الاصل بودن باید مدیر و مدبر و از رجل سیاسی و مذهبی باشد

وی در ادامه در خصوص انتخابات ریاست جمهوری به آمار اعلام شده بیش از هزار و 600 نفر ثبت نام در این انتخابات اشاره و تصریح کرد: این تعداد ثبت نام از جهتی خوب است که مردم قدری که احساس وظیفه کردند حضور پیدا کردند اما در قانون اساسی شرایطی برای کاندیداهای ریاست جمهوری گذاشته شده است و جدای از ایرانی الاصل و متدین بودن شرایط دیگری همچون مدیر و مدبر و جزء رجال سیاسی و مذهبی بودن نیز آمده است.

حضور افراد در صحنه کاندیداتوری ریاست جمهوری برای هیجان، وهن کار مهم ریاست جمهوری است

رئیس مجلس شورای اسلامی به دوره های گذشته که بحث عدم وجود قانون برای تشخیص تدبر و مدیریت و رجل سیاسی و مذهبی کاندیداهای ریاست جمهوری مطرح بود اشاره کرد و یادآور شد: حضرت آیت الله مکارم شیرازی هم بیاناتی در این زمینه داشتند که چرا گاهی افرادی به صحنه انتخابات ریاست جمهوری می آیند که وقتی به آنها گفته می‌شود شرایط آن را ندارید می گویند می دانیم شرایط را نداریم اما برای اینکه این هیجان را حس کنیم آمده ایم که این وهن کار مهم ریاست جمهوری است.

مجلس شورای اسلامی ویژگی‌های رجل سیاسی و مذهبی را در قانون مشخص کرده است

وی در ادامه با تأکید بر اینکه این مشکل مربوط به مجلس نیست و قانون آن به صورت مفصل در گذشته به تصویب رسیده است، افزود: مجلس شورای اسلامی ویژگی های افراد مدیر و مدبر را در سطوح مختلف تعیین کرده و یا حدود سوابق اجرایی کاندیداهای ریاست جمهوری و افرادی که باید این موضوع را به تأیید برسانند مشخص کرده است و حتی تعیین شده اگر فردی سابقه حضور در بخش خصوصی داشته باید دارای چه شرایطی باشد.

شورای نگهبان با رد قانون مجلس تصمیم به تدوین آیین‌نامه برای تشخیص ویژگی‌های کاندیدای ریاست جمهوری گرفت

دکتر لاریجانی در ادامه با بیان اینکه ویژگی های رجل سیاسی و مذهبی نیز در این قانون مشخص شد، عنوان کرد: این موضوعات روشن شده و قانون مفصلی دارد که بعد از تصویب در مجلس به شورای نگهبان رفت و شورا با این استدلال که تشخیص این ویژگی ها برعهده شورای نگهبان است، آن را رد کرد البته حتی "آیت الله جنتی" گفتند من همه اینها را قبول دارم ولی ما این موضوع را به صورت آیین نامه در شورای نگهبان تصویب می کنیم چرا که طبق قانون اساسی، شورا مسئول این کار شده است.

شورای نگهبان نمی‌تواند آیین‌نامه‌ای تدوین کند که نفاذ در بیرون داشته باشد

رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه شورای نگهبان در نهایت آیین نامه ای در این زمینه تدوین نکرد به انتقادات رسانه ها از مجلس اشاره و اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی در این زمینه قانون تصویب کرده است اما شورا آن را تأیید نکرد و قصد داشت آیین نامه ای داخلی در این زمینه تدوین کند؛البته من ملاحظاتی در این زمینه دارم مبنی براینکه اگر شورای نگهبان آیین نامه ای برای خود داشته باشد،به این معنی نیست که موضوع می تواند نفاذ در بیرون داشته باشد و اگر نفاذ در بیرون داشته باشد باید به تصویب مجلس برسد.

شورای نگهبان قانون مجلس درخصوص تشخیص حدود ویژگی‌های کاندیداهای ریاست جمهوری را مجددا بررسی کند

وی ادامه داد: به هرحال مجلس کار خود را انجام داد ؛حال که این بحث مجددا در جامعه مطرح شده اگر شورای نگهبان قبول کند همان قانون تأیید شود و اگر ایرادی دارد آن را به مجلس بفرستد تا دوباره آن را به شورا ارائه کنیم؛لذا جامعه به خصوص اصحاب رسانه بدانند ما کاملا این موضوع را حس کرده و با چاره اندیشی قانونی برای آن تصویب کردیم اما تشخیص شورای نگهبان اینگونه بود لذا ما نباید پاسخگو باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خطاب به شورای نگهبان خواستار توجه مجدد آنها به مسأله تعیین حدود ویژگی های کاندیداهای ریاست جمهوری شد و خاطرنشان کرد: از دوستان شورای نگهبان می خواهم به این موضوع رسیدگی کرده و ملاحظاتی که در این مصوبه دارند را به مجلس ارائه کنند تا در سال های بعد دچار این مشکل نباشیم./

نطق پیش از دستور دکتر لاریجانی یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۶4/16/2017 4:54:21 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606102807596146_Thum.jpg
دانلود

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet