هدر موبایل
1396/01/27 09:27:47
سرویس سیاسی
نمایندگان مجلس تأکید کردند؛

گام استراتژیک تهران، مسکو و دمشق برای خنثی‌سازی فتنه کاخ‌سفید در سوریه

نمایندگان مردم در خانه ملت تأکید کردند که برگزاری نشست سه جانبه ایران، روسیه و سوریه و بیانیه پایانی آن بار دیگر نشان داد که سه کشور اتحاد استراتژیکی را برای مقابله با تروریسم برقرار کردند.
گام استراتژیک تهران، مسکو و دمشق برای خنثی‌سازی فتنه کاخ‌سفید در سوریه نمایندگان مردم در خانه ملت تأکید کردند که برگزاری نشست سه جانبه ایران، روسیه و سوریه و بیانیه پایانی آن بار دیگر نشان داد که سه کشور اتحاد استراتژیکی را برای مقابله با تروریسم برقرار کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201704105373793972.jpg گام,استراتژیک,تهران،,مسکو,و,دمشق,برای,خنثی‌سازی,فتنه,کاخ‌سفید,در,سوریه Icana

خبرگزاری خانه ملت؛ گروه سیاسی؛ در پی حملات شیمیایی در خان شیخون سوریه و پس از آن حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی العشیرات در سوریه، نشست سه جانبه محمدجواد ظریف، سرگئی لاوروف و ولید المعلم وزرای خارجه ایران، روسیه و سوریه برای بررسی آخرین تحولات سوریه در مسکو برگزار شد.

در این نشست وزیران خارجه سه کشور تحقیقات دقیق و کامل در باره واقعه شیمیایی در خان شیخون سوریه را خواستار شدند و حمله موشکی هشت روز پیش آمریکا به پایگاه الشعیرات را نیز به عنوان نقض آشکار قوانین بین المللی که بدون هر گونه ارائه شواهد و تصمیم شورای امنیت سازمان ملل انجام شد، محکوم کردند.

همچنین وزیران خارجه ایران، روسیه و سوریه خواستار برداشتن گام ها برای افزایش هماهنگی های سه جانبه به منظور نابودی تروریسم بین المللی در خاک سوریه، کمک به برقراری صلح و آرامش در این کشور و جلوگیری از تحقق سناریوی عراق یا لیبی برای نابودی دولت سوریه توسط نیروهای خارجی شدند.

از سوی دیگر وزیران خارجه ایران، روسیه و سوریه خواستار تداوم مذاکرات سازنده سوری در آستانه پایتخت قزاقستان و رایزنی های بین سوری در ژنو زیر سازمان ملل شدند.

حال تعدادی از نمایندگان مجلس به بررسی ابعاد و نتایج این نشست پرداخته اند.

 

تلاش ایران و روسیه برای بازگرداندن بحران سوریه به قبل از حمله موشکی آمریکا/ وضعیت سوریه با مولفه امنیت ملی روسیه گره خورده است

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره ابعاد نشست سه جانبه ایران، روسیه و سوریه در روز گذشته، گفت: این نشست، نخستین جلسه کشورهای اصلی و درگیر در جنگ و بحران سوریه بوده است.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بعد از اقدام اخیر آمریکا در حمله موشکی به سوریه، برگزاری نشست سه جانبه میان ایران، روسیه و سوریه برای بررسی تحولات میدانی جدید ضروری بود، البته حرکت به سمت راهکار سیاسی خواهد بود.

وی گفت: ایران و روسیه همواره از راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه استقبال کرده منتها این راه کار نباید مبتنی بر فشارهای نظامی جدید باشد، از این رو تهران، مسکو و دمشق در تلاش هستند که وضعیت بحران سوریه را به پیش از حمله موشکی آمریکا بر گردانند.

فلاحت پیشه ادامه داد: آمریکا در شرایط کنونی به طور مشخص از کشور روسیه انتظار دارد که مسکو، ایالات متحده را دعوت به راه کار سیاسی و حضور در نشست های مذکور کند، زیرا زمانی که آمریکا برای حضور در نشست آستانه دعوت نشد، عملا تنها راه پیش روی خود را اقدام نظامی دیدند.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: بعید می دانم که کشورهای ایران، روسیه و سوریه مواضع خود در قبال بحران سوریه را تغییر دهند و تلاش خواهند کرد که راه کار سیاسی در این عرصه دنبال شود. راه کاری که در آن اقدام نظامی وجود نداشته باشد و در آن موقع از کشورهای دیگر نیز برای مشارکت دعوت خواهند کرد.

فلاحت پیشه افزود: در شرایط کنونی مسئله سوریه به یک موضوع حیثیتی برای این کشور تبدیل شده و حتی بحران تروریسم در چند وقت اخیر به مرزهای روسیه نیز کشیده شده است، از این رو مسئله سوریه برای مسکو، موضوع مشارکت در بحران یک کشور ثالث نیست، بلکه بخشی از مولفه های امنیت ملی روسیه با این مسئله گره خورده است.

 

جنگ زرگری روسیه و آمریکا برای تغییر معادله سوریه/ایران باید منافع خود در سوریه را باز تعریف کند

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره ابعاد نشست سه جانبه ایران، روسیه و سوریه در روز گذشته و تحولات اخیر در بحث بحران سوریه، گفت: به نظر من روسیه باآمریکا، ترکیه و عربستان سعودی ائتلافی را برای تغییر معادلات سوریه  ایجاد کرده است.

نماینده مردم تایباد و تربت جام در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: روسیه تلاش می کند که مواضع ایران و دولت سوریه را با معامله بزرگ خود با آمریکا هماهنگ کرده و تطبیق دهد.

وی افزود: بدون شک آمریکا بدون اطلاع و هماهنگی روسیه، حمله موشکی به سوریه انجام نمی داد و متأسفانه روسیه در طول تاریخ همواره رفتارهای دوگانه ای را از خود به نمایش گذاشتند.

رحیمی جهان آبادی ادامه داد: ایران در شرایط کنونی نیازمند باز تعریف منافع خود به طور صریح در خصوص مسئله سوریه دارد و در این عرصه باید بر اساس توانمندی، جایگاه و قدرتمان، مسائل را ارزیابی کنیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: قطعا روسها شریک و متحد مطمئنی در مسئله سوریه نیستند، مسکو در شرایط کنونی وارد تعامل با آمریکایی ها شدند و جنگ زرگری کنونی منطقه به خاطر آن است که روسیه وجهه خود نزد متحدانش را از دست ندهد.

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ادامه داد: امروز در بحث سوریه باید یک اجماع داخلی میان تمام گروه ها و طیف ها کشور شکل گیرد، زیرا به نظر من روسیه عملا دولت و کشور سوریه را قربانی منافع خود کرده است.

 

پیام نشست ایران، روسیه و سوریه؛ شکست آمریکا در تغییر موضع مسکو/روسیه در کنار ایران برای مبارزه با تروریسم می ماند

ابوالفضل حسن بیکی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره ابعاد نشست سه جانبه ایران، روسیه و سوریه در روز گذشته، گفت: برگزاری این نشست و بیانیه پایانی آن بار دیگر نشان داد که سه کشور اتحاد استراتژیکی را برای مقابله با تروریسم برقرار کردند.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آمریکا در چند ماه اخیر تلاش زیادی را برای تغییر دادن سیاست های منطقه ای روسیه به ویژه در عرصه سوریه انجام داده و حتی مقامات آمریکایی  اعلام کردند که مسکو باید میان ایران و این کشور یکی را انتخاب کند، اما نشست سه جانبه ایران، روسیه و سوریه بار دیگر نشان داد که مسکو هیچ تصمیمی برای سیاست های خود در عرصه منطقه ای ندارد.

وی افزود: با توجه به اینکه دنیا در حال چند قطبی شدن بوده و جمهوری اسلامی قدرت نخست منطقه ای و یکی از مهم ترین بازیگران بین المللی محسوب می شود، روسیه در کنار ایران قرار گرفته است و این اتحاد به نفع دو کشور خواهد بود.

حسن بیکی ادامه داد: از طرف دیگر کشور روسیه در شرایط کنونی خطر تروریسم و فعالیت داعش را در منطقه کاملا احساس می کند و مقامات این کشور می داند که تغییر موضع در قبال سوریه به معنای تقویت تروریسم بوده که این مسئله احتمال بروز مسائل تروریستی در این کشور را تقویت می کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: اعلام همبستگی میان ایران، روسیه و سوریه و تأکید بر مبارزه با داعش و تروریست در نشست روز گذشته، پیروزی  بزرگی برای ائتلاف مبارزه با تروریسم است.

وی ادامه داد: آمریکا در شرایط کنونی در وضعیت نامطلوبی قرار دارد و با روی کار آمدن ترامپ این شرایط بسیار متزلزل تر نیز شده است، حال برای فریب افکارعمومی دست به فرافکنی در عرصه منطقه ای و بین المللی می زند.

حسن بیکی گفت: در شرایط کنونی افکار عمومی دنیا بر علیه اقدامات آمریکا در عرصه منطقه از جمله حمله موشکی به سوریه و تجهیز تروریست ها به تسلیحات است و ایالات متحده برای تغییر این شرایط دست به هر کاری می زند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet