ولادت حضرت امام رضا (ع)
1396/01/27 15:29:08
سرویس اجتماعی
عابدی مطرح کرد:

هشدار درباره حرکت جمعیت به سمت سالخوردگی/ بی‌توجهی دستگاه‌ها نسبت به تحقق سیاست‌های جمعیتی

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس با انتقاد از اینکه دستگاه ها نتوانستند سیاست‌های جمعیتی را پیگیری، پیاده و عملیاتی کنند افزایش جمعیت را نیازمند تلاش تمامی دستگاه ها دانست.
هشدار درباره حرکت جمعیت به سمت سالخوردگی/ بی‌توجهی دستگاه‌ها نسبت به تحقق سیاست‌های جمعیتی عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس با انتقاد از اینکه دستگاه ها نتوانستند سیاست‌های جمعیتی را پیگیری، پیاده و عملیاتی کنند افزایش جمعیت را نیازمند تلاش تمامی دستگاه ها دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201701104210992570.jpg هشدار,درباره,حرکت,جمعیت,به,سمت,سالخوردگی/,بی‌توجهی,دستگاه‌ها,نسبت,به,تحقق,سیاست‌های,جمعیتی Icana

حیدرعلی عابدی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با یادآوری پیشروی جامعه به سمت پیری با تاکید بر لزوم توجه به سیاست‌های جمعیتی، گفت: طبق آمارهای مرکز آمار ایران؛ نرخ رشد کل جمعیت در سال 95 نسبت به نرخ رشد سال 90 صفر و در مقیاس مشابه نرخ رشد جمعیت شهری 0.2- درصد و نرخ رشد جمعیت روستایی 0.06- درصد بوده است که این نشان دهنده حرکت جمعیت به سمت سالخوردگی است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، از بی‌توجهی دستگاه‌ها نسبت به تحقق سیاست‌های جمعیتی انتقاد کرد وافزود: در این رابطه نظر دستگاه‌های مرتبط مشترک و واحد نبود زیرا  برخی بر کنترل جمعیت و برخی بر کنترل فاصله‌گذاری معتقد بودند در حالی که اگر این فاصله مناسب میان تولد کودکان رعایت می شد در حال حاضر با افزایش نرخ باروری روبرو بودیم.

وی با انتقاد از اینکه دستگاه‌ها نتوانستند سیاست‌های جمعیتی را پیگیری، پیاده و عملیاتی کنند، تصریح کرد: اگر نهادهای ذی ربط در زمان مناسب به پایش و تشویق به موقع زوجین به فرزندآوری بیشتر توجه می‌کردند در حال حاضر با این وضعیت روبرو نبودیم.

 

نقش موثر افزایش سن ازدواج در پیری جمعیت

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزایش سن ازدواج را در پیری جمعیت موثر دانست و بر ضرورت بررسی عوامل افزایش سن ازدواج و همچنین بی رغبتی زوجین به فرزندآوری تاکید کرد و گفت: نباید با بی تفاوتی از کنار موضوعاتی که جمعیت کشور را در معرض تهدید قرار می دهد گذشت؛ بهتر است دستگاه های ذی ربط با انجام اقدامات پژوهشی و مطالعات میدانی پدیده هایی مانند افزایش سن ازدواج، امتناع از فرزندآوری و تک فرزندی را بررسی و آسیب شناسی کنند.

 

لزوم تسهیل ازدواج جوانان

این نماینده مردم در مجلس دهم، بر لزوم تسهیل ازدواج جوانان تاکید کرد و یادآور شد: برخی جوانان به دلیل مشکلات شغلی و اقتصادی تمایلی نسبت به ازدواج نشان نمی دهند بنابراین نیاز است دولت به رفع مشکل اشتغال توجه جدی داشته و مشکلات جدی سد راه ازدواج جوانان را مرتفع کند البته برخی جوانان نیز با وجود شغل و شرایط اقتصادی مناسب رغبتی به ازدواج ندارند که باید این آسیب نیز بررسی و آسیب شناسی شود.

عابدی با تاکید بر اینکه افزایش جمعیت نیازمند تلاش تمامی دستگاه ها است، افزود: تمامی دستگاه ها باید در این رابطه تلاش کنند زیرا تحقق افزایش جمعیت به تنهایی از عهده وزارت بهداشت خارج بوده و این دستگاه تنها می تواند در بحث خدمات بیمه ای و گسترش خدمات برای ناباروری گام بردارد.

 

تاکید بر اعمال سیاست های تشویقی و حمایتی مناسب در جهت افزایش جمعیت

نماینده مردم اصفهان در مجلس دهم، با تاکید بر ضرورت تصویب و اجرای قوانین مناسب و همچنین اعمال سیاست های تشویقی و حمایتی مناسب در جهت افزایش جمعیت، گفت: سیاست‌هایی تشویقی مناسبی مانند افزایش مرخصی زایمان، گسترش مهدهای کودک در نزدیک محل کار زوجین، رایگان شدن آزمایش ها و مراقبت های دوران بارداری، تحت پوشش قراردادن کلیه هزینه‌های پزشکی و مراقبتی و همچنین آموزشی فرزندان زیر 18 سال و حمایت اقتصادی مناسب از زوجین نابارور از جمله راهکارهایی است که می تواند در افزایش نرخ باروری بسیار تاثیرگذار باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در جهت ترغیب و تشویق زوجین به فرزندآوری بهتر است یارانه ای که در حال حاضر میان افراد جامعه توزیع می شود به نوجوانان زیر 18 سال اختصاص یافته و همچنین کمک هزینه ای برای تولد هر فرزند در نظر گرفته شود.

وی با تاکید بر اینکه پیری جمعیت باید جدی گرفته شود، گفت: هر چند در رابطه با ترغیب زوجین به فرزندآوری قوانینی مانند مرخصی زایمان مصوب شده اما برخی کارمندان زن به دلیل ترس از دست دادن کار از فرزندآوری و مرخصی رفتن واهمه دارند بنابراین برای جلوگیری از چنین اقداماتی باید به وضع و تصویب قوانین حمایتی مناسب اقدام کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم،  با بیان اینکه طبق آمارهای وزارت بهداشت سه میلیون زوج نابارور در کشور وجود دارد، با یادآوری تحت پوشش قرار گرفتن درمان ناباروری، تصریح کرد: حقیقت آن است که درمان ناباروری بسیار هزینه بر بوده و جزو پرهزینه ترین عمل‌های پزشکی به شمار می رود از این رو تحت پوشش گرفتن هزینه های تشخیصی و درمانی ناباوری می تواند گام مثبت و موثری در جهت تحقق سیاست های جمعیتی باشد.

عابدی این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه تمامی تبلیغات و فشارها روی کنترل جمعیت در گذشته پیری جمعیت را به دنبال داشته است، افزود: رشد منفی جمعیت در 15 الی 30 سال آینده کشور را با مشکلات زیادی روبرو خواهد کرد؛ در واقع کشورهایی که جمعیت سالمند آن از 10 درصد بیشتر باشد کشوری دارای جمعیت پیر نامیده می‌شوند در چنین شرایطی به دلیل آنکه در سنین بالای 80 الی 90 سال آثار بیماری های مزمن خود را نشان می دهد بنابراین با توجه به افزایش تعداد سالمندان نیاز به مراقبت‌های ویژه دوران سالمندی نیز افزایش می یابد بنابراین باید نیروی فعال و آماده به کاری را داشته باشیم که نیازهای کشور را برآورده و از سویی آمادگی خدمات رسانی به سالمندان را داشته باشند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس دهم، افزود:  اگر به پیگیری سیاست‌های جمعیت توجه نشود در صورت پیری جمعیت مانند دیگر کشورها ناچار به استفاده از مهاجران برای تامین نیازهای کشور می شویم که این موضوع مشکلات امنیتی و اجتماعی زیادی را برای کشور به همراه خواهد داشت از این رو باید با پیگیری سیاست های جمعیت به تعادل رشد جمعیت نزدیک شد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گرایش خانواده ها را به تک فرزندی زنگ خطری جدی برای جمعیت کشور دانست و گفت: گرایش خانواده ها به تک فرزندی جامعه و خانواده ها را با آسیب های زیادی مواجه می کند که مهمترین این آسیب ها استفاده از نیروی کار خارجی و مشکلات امنیتی است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet