ولادت حضرت امام رضا (ع)
1396/01/27 15:44:37
سرویس اقتصادی
جعفرزاده ایمن آبادی:

بیش از 94 درصد جمعیت کشور در سال گذشته یارانه دریافت کردند/ تنها 1.16 صدم درصد یارانه پرداختی به بخش تولید رسیده است

عضوکمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با بیان اینکه روند هر ساله پرداخت یارانه نشان می دهد که ۹۵ درصد جمعیت کشور یارانه دریافت می کنند، گفت: ۱.۱۶ صدم درصد یارانه پرداختی در ۱۱ ماه سال ۹۵ برای واحدهای تولیدی بوده است.
بیش از 94 درصد جمعیت کشور در سال گذشته یارانه دریافت کردند/ تنها 1.16 صدم درصد یارانه پرداختی به بخش تولید رسیده است عضوکمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با بیان اینکه روند هر ساله پرداخت یارانه نشان می دهد که 95 درصد جمعیت کشور یارانه دریافت می کنند، گفت: 1.16 صدم درصد یارانه پرداختی در 11 ماه سال 95 برای واحدهای تولیدی بوده است. https://cdn.icana.ir/d/019/79106.jpg بیش,از,94,درصد,جمعیت,کشور,در,سال,گذشته,یارانه,دریافت,کردند/,تنها,1.16,صدم,درصد,یارانه,پرداختی,به,بخش,تولید,رسیده,است Icana

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت،در تشریح عملکرد دولت و دستگاه های اجرایی درخصوص اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، گفت:مطابق تبصره 14 قانون بودجه سال 95 ما 480 هزار میلیاردریال باید در هدفمندی هزینه می کردیم.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دولت نتوانست بیش از 39 هزار میلیارد تومان به عنوان منابع هدفمندی جذب کند، افزود: دولت حدود 9 هزار میلیارد تومان در خصوص هدفمندی یارانه ها کسری بودجه داشت که از 39 هزارمیلیارد تومان 37 هزار و 800 میلیارد آن از منابع حاصل از اصلاح قیمت کالاها و خدمات به دست آمده و 11 هزار میلیارد تومان نیز در ردیف یارانه ای مندرج در قانون بودجه دیده شد.

وی ادامه داد: 39 هزار میلیارد تومانی که دولت درخصوص قانون هدفمندی به دست آورده در تکالیف خود هزینه کرده و 37 هزار و 500 میلیارد تومان را یارانه نقدی داده است.

تشریح محل هزینه کرد منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها

جعفرزاده ایمن آبادی با اشاره به محل هزینه کرد منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها، گفت: 88 میلیاردریال از این منابع برای یارانه نقدی افراد تحت پوشش کمیته امداد داد،320 میلیارد تومان برای حمایت غذایی اقشار آسیب پذیر،451 میلیارد تومان کمک به تولید،  500 میلیارد تومان کمک به بهداشت، 26 میلیارد نیز به تسویه تنخواه خزانه بدهکار است بنابراین حدود 39 میلیارد تومان دولت هزینه کرده است.

وی با بیان اینکه درحدود 37هزار و 500 میلیارد تومان از این 39 هزار میلیاردتومان یارانه نقدی داده شده است،افزود: سازمان هدفمندی یارانه ها مبلغ 160 میلیارد تومان درخرداد و 160 میلیارد تومان نیز دربهمن ماه به وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی داده که 320 میلیارد تومان برای حمایت غذایی از اقشار آسیب پذیر است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد:در بخش کمک به تولید سازمان هدفمندسازی یارانه ها در اجرای ماده 8 قانون هدفمندی مبلغ 290 میلیارد تومان به آموزش و پرورش برای واحدهای شیر مدارس، 55 میلیارد تومان به وزارت صنعت، معدن و تجارت که 25 میلیارد تومان آن برای شرکت تک ماکارون بود و 10 میلیارد آن برای کارخانه قند دزفول و 20 میلیارد نیز برای کارخانه پلی اکریل ایران داده است.

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه 3میلیارد تومان از منابع هدفمندی یارانه ها به وزارت جهاد کشاورزی برای پرداخت به سازمان چای و 20 میلیارد در وجه سازمان انرژی اتمی ایران داده شده است، افزود: 3 میلیارد از منابع هدفمندی یارانه ها به سازمان هدفمندی یارانه ها بابت تکمیل بهره برداری سامانه هدفمندی یارانه ها و هزینه های مرتبط و ضروری سازمان داده شده است.

وی ادامه داد: 80 میلیارد نیز در وجه وزارت راه و شهرسازی به منظور کمک درپرداخت تعهدات خارجی شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران داده شده است که جمع این حدود 450 میلیارد تومان می شود.

جعفرزاده ایمن آبادی افزود: سازمان هدفمند سازی مبلغ 500 میلیارد تومان در اجرای قانون دو دوازدهم بودجه 95برای تحقق شاخص عدالت در سلامت و کاهش سهم هزینه های مستقیم مردم در وجه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی کارسازی کرده است و کماکان 26 میلیارد و 300 میلیون تومان بابت تنخواه به خزانه دولت بدهکار است.

وی با بیان اینکه فرودین سال 95 جمعیت کشور 74 میلیون و 837 هزار 898 نفر و بهمن ماه، 75 میلیون 295 هزار و 608 نفر بوده است، گفت: این اعداد نشان می دهد که علیرغم اینکه مدام کم و زیاد شده ولی به دلیل افزایش آمار در ماه های بعدی در بهمن ماه رقم دریافت کنندگان یارانه بیشتر شده است.

رشد 19 صدم درصدی یارانه بگیران در سال 95 نسبت به سال 94

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: فرودین 95 نسبت به اسفند 94 جمعیت یارانه بگیرد در حدود 19 صدم درصد رشد داشته که این یعنی دو دهم جمعیت آماری بیشتر شده است.

سهم یارانه پرداختی به تولید ناچیز است

وی افزود: اگر بخواهیم برنامه ملی هدفمندسازی یارانه ها در اقتصاد مقاومتی را ببینیم کل یارانه پرداختی اعم از یارانه نقدی سرپرستان خانوار، حمایت غذایی اقشار آسیب پذیر، کمک به تولید و تحقق عدالت در سلامت مبلغ 38 میلیارد تومان است که سهم یارانه پرداختی به واحدهای تولیدی و خدماتی 451 میلیارد تومان بوده است.

جعفرزاده ایمن آبادی با انتقاد از کم بودن سهم تولید از منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها، گفت: 1.16 صدم درصد یارانه پرداختی در 11 ماه سال 95 برای واحدهای تولیدی بوده است.

وی با اشاره به آمار دقیق یارانه بگیران در سال 95، افزود:در سال 95 جمعیت کل کشور 79 میلیون 928 هزار و 270 نفر است که در بهمن سال 95 در حدود 75 میلیون نفر یارانه نقدی دریافت کرده اند. این نشان می دهد که 94.2 درصد جمعیت کشور یارانه نقدی دریافت می کنند.

95 درصد جمعیت کشور یارانه دریافت می کنند

نماینده مردم رشت در مجلس دهم، ادامه داد: روند هر ساله پرداخت یارانه نشان می دهد که 95 درصد جمعیت کشور یارانه دریافت می کنند.

کل منابع دریافتی سازمان هدفمندی یارانه ها در سال 95 حدود 39 میلیارد تومان بوده است

جعفراده ایمن آبادی با بیان اینکه کل منابع دریافتی سازمان هدفمندی یارانه ها در سال 95 حدود 39 میلیارد تومان بوده که مبلغ 27 میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت ها به دست آمده است، گفت: پولی که در هدفمندی یارانه ها هزینه می شود تنها 71 درصد از اصلاح قیمت ها به دست می آید در حالی که قرار بود با اصلاح قیمت حامل های انرژی درآمد آن را به هدفمندی پرداخت کنیم.

وی تاکید کرد: 29 درصد محل تامین منابع هدفمندی از بودجه دولتی تامین می شود که این خلاف قانون است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه دولت طبق بند (ط) تبصره 14 ماده واحده قانون بودجه سال 95 مکلف شد نسبت به ثبت نام افرادی که موفق به ثبت نام نشده اند اقدام و پس از ثبت نام نسبت به پرداخت یارانه آنان اقدام کنند، گفت: طبق بررسی های به عمل آمده در سازمان هدفمندی یارانه ها اجرایی نشدن مفاد این بند مشهود است.

وی با اشاره به سهم شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی در خصوص واریز سهم هدفمندی به حسلب خزانه، افزود: طبق بند (الف) ماده 2 آیین نامه اجرایی تبصره 14 قانون بودجه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران مکلف شده ماهانه مبلغ یکی میلیارد و 775 میلیارد تومان به صورت علی الحساب بابت سهم هدفمندی یارانه ها به حساب مربوط به خزانه واریز کند که بررسی عملکرد شرکت در یازده ماهه سال جاری حاکی از پرداخت 586 میلیارد تومان کمتر از نصاب مربوطه است.

عدم پرداخت تعهدات شرکت ملی گاز در سال 95

نماینده مردم رشت در مجلس دهم، ادامه داد: برطبق بند (ب) ماده 2 آیین نامه اجرایی تبصره 14 قانون بودجه شرکت ملی گاز ایران مکلف شده ماهانه مبلغ 667میلیارد تومان پرداخت کند که 400 میلیارد تومان کمتر از رقم درنظر گرفته شده پرداخت کرده است و علت اینکه از بودجه دولتی برای پرداخت یارانه برداشت شده این است که شرکت ها و سازمان های مربوطه نتوانستند سهم خود را بپردازند.

عضوکمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی،افزود: مطابق اصلاح آیین نامه اجرایی تبصره 14 قانون بودجه سال جاری وزارت نیرو(توانیر) ملکف بوده ماهانه 125 میلیارد تومان به عنوان سهم هدفندی پرداخت کند که دوباره این میزان را سازمان برنامه و بودجه در راستای حمایت از تولید برق برگرداند؛از این رو بررسی عملکرد وزارت نیرو حکایت از آن دارد که وزارت نیرو 23 میلیارد بیش از نصاب پرداخت کرده و ما اکنون گزارشی نداریم که نشان دهد خزانه توانسته این رقم را به وزارت نیرو برگرداند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet