ولادت حضرت امام رضا (ع)
1396/01/27 12:30:36
سرویس صحن
امینی فرد در نطق میان دستور:

واحدهای تولیدی استان امروز وضعیت اسف باری را تجربه می کنند/ نقش مهم و اساسی مردم بلوچ در تاریخ کشور

نماینده ایرانشهر و سرباز و دلگان و فنوج و لاشار و بنت وآشار در مجلس با بیان اینکه مراکز تحقیقاتی رسمی و جامعه تاریخ نویسی کشور،واقعیت بلوچستان را مکتوب کنند،گفت: در کتاب های درسی به کودکان و نوجوانان کشورمان آموزش دهند تا ذهنیت ایرانی نسبت به مردم بلوچ و مبارزات وطن دوستانه شان ،آگاهی ملی پیدا کرده و هویت ایرانی –اسلامی مان روز به روز تقویت شود.
واحدهای تولیدی استان امروز وضعیت اسف باری را تجربه می کنند/ نقش مهم و اساسی مردم بلوچ در تاریخ کشور نماینده ایرانشهر و سرباز و دلگان و فنوج و لاشار و بنت وآشار در مجلس با بیان اینکه مراکز تحقیقاتی رسمی و جامعه تاریخ نویسی کشور،واقعیت بلوچستان را مکتوب کنند،گفت: در کتاب های درسی به کودکان و نوجوانان کشورمان آموزش دهند تا ذهنیت ایرانی نسبت به مردم بلوچ و مبارزات وطن دوستانه شان ،آگاهی ملی پیدا کرده و هویت ایرانی –اسلامی مان روز به روز تقویت شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201701105364495941.jpg واحدهای,تولیدی,استان,امروز,وضعیت,اسف,باری,را,تجربه,می,کنند/,نقش,مهم,,و,اساسی,مردم,بلوچ,در,تاریخ,,کشور Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،" محمدنعیم امینی فرد" در نشست علنی امروز (یکشنبه 27 فروردین) در نطق میان دستور، گفت: انقلاب اسلامی و نظام مترقی برآمده از آن مسیر جدیدی را برای تحقق عدالت،آزادی،توسعه و پیشرفت پیشروی مردم جهان قرار داده است.

نماینده مجلس در  ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج، بمپور، بنت، لاشار، آشار و آهوران مجلس شورای اسلامی گفت:در مسیر تحقق آرمان های انقلاب اسلامی مردم ایران با  فداکاری های درخشان و بی بدیل،موفقیت های شگرفی را رقم زده اند.

وی در ادامه گفت:در آستانه انتخابات ریاست جمهوری وانتخابات شوراهای شهر و روستا انتظار می رود که تحقق هرچه بیشتر آرمان های انقلاب با مشارکت مردمی به پشتوانه محکمی برای جمهوری اسلامی فراهم شود.در این مسیر باید مردم سالاری دینی را قوام تازه ای بخشیده و گفتمان اعتدال و عقلانیت را نهادینه کنیم.

امینی فرد گفت:علی رقم وجود فرصت های توسعه ای،استان سیستان و بلوچستان به لحاظ شاخص های توسعه ای در زمره محروم ترین استان های ایران اسلامی محسوب می شود. رفع مشکلات این استان و توسعه یافتگی استان سیستان و بلوچستان نیازمند عزم ملی در دولت و مجلس شورای اسلامی است تا مسیر توسعه و پیشرفتی که با پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد شتاب متناسبی پیدا کند.

مرزبانی غیرتمندانه بلوچستان

وی با بیان این که مشکلات استان سیستان و بلوچستان نیازمند تصمیماتی است که باید هرچه سریع تر عملیاتی شود،گفت: مردم بلوچ ایرانیانی اصیل و متدین هستند که در طول تاریخ میهن دوستی آنان زبانزد خاص و عام بوده است. در برهه های زمانی حساس که دولت مرکزی ایران در ضعف بوده است این مردم سیستان بودند که با استعمارگرانذ پرتغالی و انگلیسی جنگیدند و شهیدانی را به میهن اسلامی تقدیم کردند.

این نماینده مجلس دهم گفت: در سال های جنگ تحمیلی مردم سیستان و بلوچستان در صفوف مقدم نبرد با متجاوزین حضور داشتند ؛ جالب است که بدانید براساس اطلاعات موجود در بنیان شهید کشورمان ، کوچک ترین شهید سبیل اخلاقی از تبار همین مردم است.اما متاسفانه در تاریخ نویسی کشورمان غفلتی عجیب در روایت مبارزات بیگانه ستیزانه مردم بلوچ و قهرمانان آنها همچون همل وجود دارد؛هملی که جانش را در مبارزه با استعمارگران پرتغالی ها از دست داد اما اجازه نداد پای استعمارگران به سواحل مکران بازشود.

ضروریت روشنگری درباره نقش مردم بلوچ در تاریخ ایران

وی خاطرنشان کرد: ضروری است که مراکز تحقیقاتی رسمی و جامعه تاریخ نویسی و روشنفکری کشور، واقعیت بلوچستان را مکتوب نموده و در کتاب های درسی به کودکان و نوجوانان کشورمان آموزش دهند تا ذهنیت ایرانی نسبت به مردم بلوچ و مبارزات وطن دوستانه شان ، آگاهی ملی پیدا کرده و هویت ایرانی –اسلامی مان روز به روز تقویت شود.

امینی فرد گفت: در طول دهه های گذشته یکی از مهم ترین مطالبات موکلان بنده و نیز سایر مناطق بلوچستان حضور مشهود در مناصب سیاسی و اداری تراز اول استانی و ملی است که علی رغم مشارکت بالار سیاسی مردم در عرصه های مختلف و تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری و مواضع رسمی دولت تدبیر و امید در جهت قائل نشدن هیچ گونه تبعیضی میان اقوام و مذاهب ، متاسفانه تاکنون تغییر نگاه دولتمردان به استان و اهل سنت و افزایش سهم مشارکت آنان در مدیریت کلان کشور محقق نشده است.

وی تصریح کرد: تحقق شعارهای 4سال پیش روحانی به ویژه در زمینه حقوق اقوام ایرانی و اجرای اصل 15 قانون اساس و تدریس زبان و ادبیات بلوچی در سطح مدارس و دانشگاه های مناطق بلوچ زبان در راستای عمل به این اصل قانون اساسی خواسته جامعه بلوچ زبانان کشور است که از حق خواندن و نوشتن به زبان مادری خود محروم هستند.

این نماینده مجلس دهم گفت: از دولت تدبیر و امید انتظار داریم ، زمینه و تسهیل شرایط تدریس همه زبان های قومیت ها از جمله زبان بلوچی را در بلوچستان و مناطق بلوچ نشین کشور مهیا سازد.

غفلت از تنها ساحل اقیانوسی ایران

نماینده ایرانشهر و سرباز و دلگان و فنوج و لاشار و بنت وآشار در مجلس با تاکید بر پتانسیل های اقتصادی سواحل مکران گفت: پس از دهه ها غفلت و فرصت سوزی در جهت توسعه سواحل مکران ، تنها ساحل اقیانوسی کشور اینک به یمن تاکیدات مقام معظم رهبری و عنایت شما نمایندگان مردم ، توسعه این سواحل در دستور کار دولت توسعه گرا و خدمت گزار روحانی قرار گرفته است.

وی در ادامه گفت: مردم و جامعه محلی از دولت انتظار دارند که تعالی عادلانه میان منافع بازیگران بین المللی ، ملی و محلی برقرار گردد و منافع و حقوق مردم محلی که قرن هاست ساکن سواحل آن هستند ، تامین شود.

لزوم تمرکززدایی از تهران و توجه به اشتغالزایی در استان ها

عضوکمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: تمرکزگرایی شدید اداری در تهران و نیز مراکز استان ها یکی از مشکلات ساختاری توسعه در کشور و خدمات دهی به مردم ایران است.

وی در ادامه افزود:در استان سیستان و بلوچستان به عنوان پهناورترین استان کشورضروری است که نظام اداری متناسب تعریف و ادارات کل بیشتری در مرکز جغرافیایی و فرهنگی بلوچستان یعنی "ایرانشهر" مستقر گردند تا هم نظام برنامه ریزی دقیق تر شود و هم نظارت بر اجرای پروژه های عمرانی و خدماتی اجرا شود.

زمینه تصویب منطقه ویژه اقتصادی ایرانشهر به عنوان حلقه اتصال بندرآزادچابهار و منطقه آزاد زابل فراهم شود

امینی فرد گفت: با توجه به بیکاری گسترده و عدم توسعه متوازن استان و نبود سرمایه گذاری کلان و مادر ، از ریاست محترم جمهورمی خواهم که وعده برجا مانده احداث پتروشیمی ایرانشهر را که در آغاز دوره ریاست جمهوری در سفر به ایرانشهر دادند ، محقق نمایند و نیز زمینه تصویب منطقه ویژه اقتصادی ایرانشهر به عنوان حلقه اتصال بندرآزادچابهار و منطقه آزاد زابل فراهم شود.

وی تصریح کرد: امنیت یکی از مقوله های چند وجهی و متاثر از بی کاری گسترده ، همجواری با مناطق ناامن در پاکستان ، فعالیت گروه های معاند و مواد مخدر و وجود سلاح های غیر قانونی می باشد.

این نماینده مجلس دهم گفت:اگرچه نیروهای امنیتی و انتظامی با تلاش های شبانه روزی و جانفشانی موارد زیادی از تهدیدات امنیتی را خنثی می کنند؛اما با از بین بردن زمینه های جرم به ویژه بیکاری،توسعه تبادلات مرزی،جمع آوری سلاح های غیرمجاز ، استقرار فرماندهی انتظامی جنوب استان در ایرانشهر به کارگیری و استخدام نیروهای بومی در بدنه نیروی انتظامی می تواند کمک شایانی به افزایش شاخص های امنیتی در شهرستان باشد.

وی با انتقاد از وزارت جهادکشاورزی،گفت:با عنایت به قابلیت ها و پتانسیل های بی بدیل بلوچستان در بحث کشاورزی و شیلات متاسفانه عملکرد وزارت جهادکشاورزی عملکردی ضعیف،خنثی و بعضا تبعیض آمیز و به دور از آمایش سرزمین بوده است.

امینی فرد تاکید کرد: ضروری است درخصوص عملکرد وزارت جهاد کشاورزی تغییر راهبردی در بین مسئولین ذی ربط صورت پذیرد و زمینه استقرار سازمان جهاد کشاورزی در جنوب استان فراهم شود.

ضرورت  ارتقای سلامت و عدالت آموزشی در استان سیستان و بلوچستان

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ضمن تقدیر از ارتقای دانشکده علوم پزشکی ، خدمات بهداشتی و درمانی ایرانشهر به دانشگاه و تصویب احداث بیمارستان 500 تختخوابی ایرانشهر گفت: انتظار می رود مساعدت لازم در جهت تسریع این دو اقدام مهم و معمول توسط وزیر بهداشت صورت پذیرد.

وی در ادامه افزود: از ریاست سازمان برنامه و بودجه به جهت مساعدتی که در جریان تصویب ماده 23 الحاقی در خصوص بیمارستان 500 تختخوابی ایرانشهر مبذول داشته اند،تشکرکرده و انتظار داریم با اختصاص بودجه لازم به این طرح عظیم بهداشتی و درمانی آغازگر فصل نوینی در نظام ارایه خدمات به مردم محروم جنوب استان سیستان و بلوچستان باشیم.

امینی فرد گفت:حوزه جنوب و مرکز بلوچستان دارای پایین ترین شاخص های آموزشی در کشور به دلیل عدم وجود فضا و پرسنل آموزشی کافی است. این مساله موجب افت تحصیلی شدید و افزایش آمار بازماندگان از تحصیل کشورشده است.

وی تصریح کرد: به دلیل گستردگی استان و چندین دهه تبعیض در حوزه آموزشی و ضرورت برقراری عدالت آموزشی از وزیر آموزش و پرورش می خواهم نسبت به استقرار اداره کل آموزش و پرورش جنوب استان و نیز پردیس دانشگاه فرهنگیان در ایرانشهر و افزایش و تخصیص سهمیه صددرصدی جذب برای نیروهای تحصیل کرده ،ماندگار بومی با اخذ تعهدات خدمتی طولانی مدت را در دستور کار قرار داده و برای کاهش فاصله ها شتاب بیشتری ببخشند.

ضعف راهبردی وزارت صنعت ، معدن و تجارت در ایرانشهر

نماینده ایرانشهر و سرباز و دلگان و فنوج و لاشار و بنت وآشار در مجلس گفت: از وزیر کشور انتظار می رود که با توجه به محرومیت و گستردگی بیش از حد استان و ضرورت برقراری عدالت اجتماعی در میان آحاد ملت و نیز وجود تمامی شرایط ارتقای با قید فوریت زمینه ارتقای بخض های بمپور،کلات سرباز ،بزمان،لاشار و بنت را به شهرستان فراهم کنند. همچنین ضرورت دارد زمینه استقرار مابقی ادارات در شهرستان های جدید التاسیس سرباز ،دلگان و فنوج مهیا گردد.

وی با مخاطب قراردادن وزیرصنعت،معدن و تجارت گفت:باتوجه به این که وزارت صنعت ، معدن و تجارت هیچگونه راهبرد مشخصی در جهت مسیر توسعه صنعتی استان ندارد و اکثر واحدهای تولیدی از جمله شرکت صنایع بلوچ ایرانشهر که روزگاری به عنوان بزرگ ترین واحد صنعتی استان با اشتغال مستقیم بیش از 2000 نفر مشغول فعالیت مولد بوده است؛امروز وضعیت اسف باری را تجربه می کند.

امینی فرد گفت:سوءمدیریت درگذشته و حال اصلی ترین عامل ورشکستگی این مجتمع تولیدی استان بوده است؛در همین باب ضروری است ضمن تخصیص اعتبار مورد نیاز، نسبت به تصحیح روند غلط فعلی اقدامات عاجل صورت گیرد.

وی در انتها گفت:رفع مشکلات و محرومیت های موجود استان نیازمند تداوم تعمیق نگاه و توجه ملی مسئولان ارشد نظام می دانیم و توجه دولت ، مجلس و قوه قضائیه را به ایرانشهر به عنوان میزبان شایسته مقام معظم رهبری در دوران تبعید و مرکز فرهنگی و جغرافیایی بلو چستان را جلب می کند./

پایان پیام

 

 

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet