هدر موبایل
1396/01/27 13:13:00
سرویس صحن
یوسفیان ملا در صحن علنی مطرح کرد:

تغییر ترکیب کمیسیون تلفیق به ارتقای عملکرد کمیسیون منتهی می شود

رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: رؤسای کمیسیون های تخصصی مجلس با اصلاح ماده ۴۵ قانون آیین نامه داخلی که در خصوص تغییر ترکیب کمیسیون تلفیق برنامه و بودجه است موافق هستند.
تغییر ترکیب کمیسیون تلفیق به ارتقای عملکرد کمیسیون منتهی می شود رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: رؤسای کمیسیون های تخصصی مجلس با اصلاح ماده 45 قانون آیین نامه داخلی که در خصوص تغییر ترکیب کمیسیون تلفیق برنامه و بودجه است موافق هستند. https://cdn.icana.ir/d/019/201611105371995742.jpg تغییر,ترکیب,کمیسیون,تلفیق,به,ارتقای,عملکرد,کمیسیون,منتهی,می,شود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در نشست علنی امروز (یکشنبه، 27 فروردین) مجلس شورای اسلامی "عزت‌الله یوسفیان ملا" در جلسه امروز مجلس و در جریان رسیدگی به طرح اصلاح ماده 45 آیین‌نامه داخلی مجلس رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس گفت: روند فعلی در رسیدگی به لوایح برنامه و بودجه به این نحو است که کمیسیون‌های تخصصی در مورد موضوعات مربوط به خود ساعت‌ها و روزها بررسی‌های لازم را انجام می‌دهند؛اما به دلیل اینکه سه عضو از کمیسیون‌های تخصصی در کمیسیون تلفیق بودجه یا کمیسیون تلفیق برنامه، هستند به کارهای کمیسیون تخصصی توجه کامل نمی شود،اما در این اصلاحیه اکثریت کمیسیون تلفیق برنامه و بودجه را در اختیار کمیسیون‌های تخصصی قرار می گیرد.

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس افزود:با تصویب این طرح کمیسیون‌های تخصصی به جای کمیسیون تلفیق مستقیماً با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ارتباط خواهند داشت و در جریان جزییات مربوط به عملکرد بودجه‌ای دستگاه‌ها و بخش‌های تحت مدیریت خود قرار می‌گیرند.

در این خصوص "جبار کوچکی نژاد" در مخالفت با رسیدگی دو فوریتی به طرح  گفت:آقای یوسفیان ملا،شما در مجلس هفتم و دهم برای دومین بار این طرح را مطرح کرده‌اید که رأی هم نیاورد؛اما همچنان تلاش می‌کنید کمیسیون تخصصی حاکمیتش بر کل کمیسیون‌ها و نمایندگان را بیشتر کند و مانع مشارکت کل نمایندگان مجلس می‌شوید.

محسن کوهکن نماینده لنجان در مجلس در موافقت با رسیدگی دو فوریتی به طرح مذکور گفت: آیا سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی همانقدر خود را در برابر کمیسیون‌های تخصصی پاسخگو می‌داند که اکنون در برابر کمیسیون تلفیق پاسخگو است؟ روسای کمیسیون ها این طرح را امضا کردند، این یعنی موافقت کمیسیون‌های تخصصی با مشارکت فعال‌تر و موثرتر کمیسیون‌ها در تصویب بودجه بخش‌های مربوط به کمیسیون‌های تخصصی.

کوهکن افزود: اثرگذاری، پاسخگویی و دادن اطلاعات به کمیسیون‌های تخصصی از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و پررنگ‌تر کردن نقش این کمیسیون‌ها در فرآیند رسیدگی به برنامه‌های پنج‌ساله و بودجه‌های سالانه را از مزیت‌های طرح است.

علیرضا سلیمی نماینده محلات نیز در مخالفت با رسیدگی دو فوریتی به طرح مذکور گفت: می‌گویید پس از تصویب بودجه روسای کمیسیون‌های تخصصی می‌توانند روی مصوبات مجلس اظهار نظر کنند. به نظر بنده شورای نگهبان هم با این کار موافقت نخواهد کرد چون اختیار کل مجلس به یک کمیسیون تخصصی سپرده می‌شود.

علی اصغر یوسف‌نژاد عضو هیئت رئیسه مجلس نیز در موافقت با رسیدگی دو فوریتی به طرح مذکور گفت: فوریت این طرح اهمیت و کفایت برنامه‌های پنجساله و بودجه‌های سالانه است. سه عضو کمیسیون تخصصی در کمیسیون تلفیق در برابر اعضای دیگر عملاً توان دفاع از مصوبات کمیسیون تخصصی خود را ندارند. اما با تصویب این طرح و اصلاح ماده 45 آیین‌نامه داخلی مجلس کمیسیون‌های تخصصی در طول اجرای برنامه و بودجه می‌توانند مستقیماً از دولت گزارش‌گیری کرده کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet