هدر موبایل
1396/01/28 07:37:28
سرویس سیاسی
خانه ملت بررسی می کند؛

مجلس ویژگی‌های رجل سیاسی و مذهبی را در قانون مشخص کرده است/ ساماندهی ثبت نام ها در لایحه جامع قانون انتخابات

ثبت نام افرادی که کمترین ملاک ها را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری را دارا نمی باشند، لزوم ساماندهی و تشریح اصل ۱۱۵ قانون اساسی در اسرع وقت را مورد تاکید قرار می دهد.
مجلس ویژگی‌های رجل سیاسی و مذهبی را در قانون مشخص کرده است/ ساماندهی ثبت نام ها در لایحه جامع قانون انتخابات ثبت نام افرادی که کمترین ملاک ها را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری را دارا نمی باشند، لزوم ساماندهی و تشریح اصل 115 قانون اساسی در اسرع وقت را مورد تاکید قرار می دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/201704103177876079.jpg مجلس,ویژگی‌های,رجل,سیاسی,و,مذهبی,را,در,قانون,مشخص,کرده,است/,ساماندهی,ثبت,نام,ها,در,لایحه,جامع,قانون,انتخابات Icana

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری خانه ملت؛ یکی از مشکلات و معضلاتی که همواره در 11 دوره گذشته مورد دغدغه مردم، رسانه ها،  شورای نگهبان و حتی وزارت کشور بوده ، حضور افرادی است که به هیچ عنوان کوچکترین معیارها و شاخصه های مندرج در اصل 115 قانون اساسی و ماده 35 قانون انتخابات ریاست جمهوری را دارا نیستند و باعث بروز مشکلات و هزینه های برای کشور و نظام پیش از برگزاری انتخابات می شوند.

در اصل ۱۱۵ قانون اساسی آمده که رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد  شرایط؛ ایرانی‌الاصل،‌ تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن نیت و امانت و تقوا، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی یاران و مذهب رسمی کشور باشد.

در جمهوری اسلامی ایران نیز مانند بقیه کشورهای جهان، شرایطی برای نامزدها در انتخابات مختلف در نظر گرفته شده است. در این میان با توجه به اهمیت و نقش ویژه رئیس جمهور در سرنوشت کشور و اختیارات گسترده و وظایف سنگین آن، شرایط ریاست جمهوری در خود قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ذکر شده است که در این اصل 115 قانون اساسی و عینا در ماده 35 قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران آورده شده است.

بنا بر این گزارش، ابلاغیه مقام معظم رهبری درباره سیاست‌های کلی انتخابات می تواند برای تعیین معیارها و ملاک های این اصل بسیار راهگشا باشد ،‌چرا که ایشان در 18 بند ابلاغیه خود  موارد متعددی همچون افزایش سلامت انتخابات و منتخبین، افزایش آگاهی رای دهندگان، شفاف سازی مالی و ... را مدنظر قرار داده است.

در این میان اما بخشی از بند دهم این ابلاغیه به «تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان» تأکید دارد. این بند از ابلاغیه رهبری به اصل 115 قانون اساسی اشاره دارد، همان ماده پر از ابهام که می‌گوید که «رییس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که ایرانی ‏الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور باشد انتخاب گردد.

اما همین عبارت کوتاه رجل سیاسی و مذهبی و تعریفی که برای آن آمده است، منشا و علت العلل داستان های پرحاشیه زیادی طی سالهای گذشته بوده است. چه آنکه رجل مذهبی و سیاسی در ادوار مختلف به دلیل نداشتن تعریف مشخص زمینه را برای رد صلاحیت ها و خط خوردن چهره های مختلف از میدان انتخابات ریاست جمهوری فراهم ساخته است و در سوی دیگر میدان نیز رجل سیاسی و مذهبی شناخته شدن برخی از افراد از سوی شورای نگهبان، با انتقاداتی همراه شده است.

 

مجلس ویژگی‌های رجل سیاسی و مذهبی را در قانون مشخص کرده است

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در در جلسه علنی امروز یکشنبه، 27 فروردین ماه با اشاره به  ثبت نام بیش از یک هزار و 600 نفر برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری، تصریح کرد: این تعداد ثبت نام از جهتی خوب است که مردم قدری که احساس وظیفه کردند حضور پیدا کردند، اما در قانون اساسی شرایطی برای کاندیداهای ریاست جمهوری گذاشته شده است و جدای از ایرانی الاصل و متدین بودن شرایط دیگری همچون مدیر و مدبر و جزء رجال سیاسی و مذهبی بودن نیز آمده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه این مشکل مربوط به مجلس نیست و قانون آن به صورت مفصل در گذشته به تصویب رسیده است، افزود: مجلس شورای اسلامی ویژگی های افراد مدیر و مدبر را در سطوح مختلف تعیین کرده و یا حدود سوابق اجرایی کاندیداهای ریاست جمهوری و افرادی که باید این موضوع را به تأیید برسانند مشخص کرده است و حتی تعیین شده اگر فردی سابقه حضور در بخش خصوصی داشته باید دارای چه شرایطی باشد.

دکتر لاریجانی در ادامه با بیان اینکه ویژگی های رجل سیاسی و مذهبی نیز در این قانون مشخص شد، عنوان کرد: این موضوعات روشن شده و قانون مفصلی دارد که بعد از تصویب در مجلس به شورای نگهبان رفت و شورا با این استدلال که تشخیص این ویژگی ها برعهده شورای نگهبان است، آن را رد کرد البته حتی "آیت الله جنتی" گفتند من همه اینها را قبول دارم، ولی ما این موضوع را به صورت آیین نامه در شورای نگهبان تصویب می کنیم، چرا که طبق قانون اساسی، شورا مسئول این کار شده است.

 

مشتری های دائمی ستاد انتخابات به صف شدند

عده بی شماری از این افراد که متاسفانه به دلیل خلاء های قانونی و عدم شفافیت های لازم برای تبین و تشریح قانون انتخابات ریاست جمهوری و شرایط فرد انتخاب شونده ،‌ به نوعی مشتری ستاد انتخابات کشور در هر دوره از زمان های ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری می باشند و قرار گرفتن در مقابل لنز دوربین های عکاسان و تصویربرداران هیجانی وصف ناپذیر برای آنها ایجاد می کند.

در واقع انتخابات ریاست جمهوری به عنوان یکی از بزرگترین انتخابات ها در هر کشوری، محلی برای انتخاب فردی قوی، کارآمد و مورد اعتماد و وثوق مردم برای سپردن عنان امور اجرایی کشور به مدت 4 سال می باشد،‌که بر اساس واقعیت های موجود عده قلیلی از افراد ثبت نام کننده این توانایی ها را دارند.

بر اساس آمارهای موجود نهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری که در سال 84 برگزار شد، بیشترین حضور افراد متقاضی در پست ریاست جمهوری را با 1014 نفر به خود اختصاص داده و کمترین میزان آن نیز مربوط به سومین دوره از انتخابات ریاست جمهوری و با 46 داوطلب حضور که در سال 60 برگزار شد، می باشد.

بخاطر همه این نقص ها و کمبودهای تشریح اصل 115 قانون اساسی است که برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیش از یک هزار و 600 نفر به ستاد انتخابات واقع در وزارت کشور و میدان فاطمی مراجعه و خود را در واجد شرایط برای این پست خطیر دانستند.

همه این مسائل به خوبی بر تشریح و ایجاد قوانین ملزوم کننده برای داشتن معیارها و ملاک های حداقلی برای ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری تاکید دارد و تا دیر نشده و 4 سال دیگر سپری نگردیده است، دولت، مجلس شورای اسلامی و حتی شورای نگهبان نیز باید برای تدوین و تعریف این اصل مهم برای انتخابات ریاست جمهوری دست به کار شده و زمان را از دست ندهند.

عزت الله یوسفیان ملا 34067511/22/2016 12:34:58 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611107794791476_Thum.jpg
عزت الله یوسفیان ملا

 

یوسفیان ملا:

تعداد بالای کاندیداها برای حضور در انتخابات، هزینه ایجاد می‌کند/لزوم اصلاح قوانین در خصوص شرایط ثبت نام در انتخابات

 

عزت الله یوسفیان ملا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص مشکلات موجود در شرایط ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: در ادوار اخیری که انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده همواره با مشکلاتی در زمینه تعداد کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مواجه بوده‌ایم که در این مقطع زمانی به فکر اصلاح قوانین می‌افتند ولی بعد از آن فراموش می‌شود.

رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه قوانین در کشور به صورت کُندی در حال تغییر است، بیان کرد: هیچ جایی در دنیا نیست که برای ورود به صحنه انتخابات، شرایط اولیه ای وجود نداشته باشد.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه در زمان ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری، مجلس و شوراها افراد با هر سند رسمی یا غیر رسمی می‌توانند ثبت نام کنند و بعد از ثبت نام باید هیات‌های اجرایی یا شورای نگهبان تصمیم گیری کنند، ادامه داد: این رویه کشور را دچار چالش کرده و تبدیل به ملعبه‌ای در دست افراد شده است، تعداد بالای کاندیداها سبب افزایش افراد رد صلاحیت شده می‌شود که نتیجه مناسبی به دنبال ندارد.

یوسفیان‌ملا با بیان اینکه رسانه‌های دنیا نسبت به این موضوع واکنش‌های فراوانی نشان می‌دهند، متذکر شد: شرایط اولیه‌ای باید برای ثبت نام در انتخابات وجود داشته باشد ولی در کشور ما این شرایط اولیه وجود ندارد و تعداد بالایی از افراد کاندیدای انتخابات می‌شوند.

وی با بیان اینکه دبیر شورای نگهبان مطرح کرده بود که برخی از افراد نمی‌توانند قرآن را از رو بخوانند ولی برای مجلس خبرگان ثبت نام می‌کنند، افزود: امیدواریم آخرین دوره‌ای باشد که با این شیوه از ثبت نام در انتخابات مواجه می شویم.

رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس با طرح فوریتی یا دولت با لایحه ای فوریتی باید به این شیوه از ثبت نام خاتمه دهند، گفت: افرادی که در حد رجل سیاسی هستند باید در انتخابات ثبت نام کنند.

وی افزود: اصلاح شرایط داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری نیازی به اصلاح قانون اساسی ندارد، بلکه جز قوانین عادی می‌باشد.

محمد محمودی شاه نشین 3406756/8/2016 4:38:22 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606102995507873_Thum.jpgمحمد محمودی شاه نشین
محمد محمودی شاه نشین

 

محمودی شاه‌نشین:

ساماندهی ثبت نام‎‌های انتخابات ریاست جمهوری نیاز به اصلاح قانون اساسی دارد/ شورای نگهبان شرایط ریاست جمهوری را تفسیر کند

محمد محمودی شاه نشین در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص ثبت نام گسترده افراد در انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: در شان جمهوری اسلامی ایران نیست که ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری را عده‌ای مورد تمسخر قرار دهند یا برخورد سبکی با آن داشته باشند.

نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جایگاه مهم ریاست جمهوری برای مردم مشخص است ولی برخی افراد به دلایلی اقدام به ثبت نام می‌کنند، بیان کرد: این افراد با سوء استفاده از خلاء قانی اقدام به ثبت نام می‌کنند و رسانه‌ها نیز به این موضوع دامن می‌زنند و این موضوع تشویقی می‌شود تا برخی افراد خارج از عرف ثبت نام کنند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لازم است شرایط ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در قانون اصلاح شود، ادامه داد: از آنجایی که شرایط ثبت نام کنندگان انتخابات ریاست جمهوری در قوانین عادی نیامده، بلکه قانون اساسی شرایط را مشخص کرده، اصلاح قانون اساسی به سختی ممکن می‌شود.

محمودی شاه‌نشین با بیان اینکه یکبار مجلس اقدام به اصلاح شرایط ثبت نام شوندگان انتخابات ریاست جمهور کرد ولی شورای نگهبان ایراداتی گرفت، اظهار داشت: شورای نگهبان معتقد است از آنجایی که قانون اساسی شرایط ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری را مشخص کرده و اصلاحات مجلس را مغایر بعضی از بندها می‌داند.

وی با بیان اینکه لازم است تیم حقوقی برجسته ای این موضوع را مورد بررسی قرار دهند تا مسیر اصلاح قانون را ایجاد کنند، افزود: اگر شورای نگهبان بتواند شرایط ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری را تفسیر کند، نتایج بهتری حاصل می‌شود.

 

قاسم میرزایی نیکو 3406756/29/2016 3:26:18 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606101472078918_Thum.jpgقاسم میرزایی نیکو
قاسم میرزایی نیکو

 

ایجاد احزاب فعال از ثبت نام گسترده در انتخابات جلوگیری می‌کند

قاسم میرزایی نیکو در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص ثبت نام گسترده افراد در انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: بخشی از شرایط ثبت نام شوندگان انتخابات ریاست جمهوری در قانون اساسی آمده است که به سختی می‌توان آن را اصلاح کرد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس و شورای نگهبان می‌توانند با همکاری یکدیگر 2 ویژگی "مدیر و مدبر" و "رجل سیاسی" را تفسیر کنند، بیان کرد: می‌توان محدود این ویژگی ها را مشخص کرد ولی متاسفانه عدم تعریف دایره شمول این ویژگی‌ها مشکلاتی را به وجود آورده که ثبت نام اتنخابات ریاست جمهوری را زیر سوال می‌برد.

نماینده مردم فیروزکوه و دماوند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر ضعف و خلاء وجود احزاب فعال در کشور وجود نداشت در امر ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری با این مشکلات مواجه نبودیم، ادامه داد: امور مربوط به دموکراسی را باید با ایجاد احزاب فعال پوشش داد.

میرزایی نیکو در همه انتخابات ها عدم وجود احزاب فعال مشکلاتی را به وجود آورده است، متذکر شد: پیش از اصلاح قوانین لازم است احزاب را در کشور فعال کنیم به طوری که مردم بتوانند اراده خود را از آن طریق پیگیری کنند.

وی افزود: عدم ارائه لایحه جامع نظام از سوی دولت نیز بر روند نامطلوب ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری تاثیرگذار است، این در حالی است که دولت اهتمام ویژه ای در این لایحه نسبت به ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری داشته و در صورت ارائه لایحه جامع نظام انتخابات، مسائل را برطرف می‌کرد.

 

 

کاظمی:

لایحه جامع قانون انتخابات ثبت نام گسترده در انتخابات را ساماندهی می‌کند

حمیدرضا کاظمی 3406756/28/2016 11:51:39 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103337578254_Thum.jpgحمیدرضا کاظمی
حمیدرضا کاظمی


در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص ثبت نام گسترده افراد در انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: در قانون اساسی به شرایطی کلی برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرده است که دایره شمول بسیار بزرگی را در بر می‌گیرد، شرایط سنی، تحصیلی و جایگاه اجتماعی  در قانون مورد توجه قرار نگرفته و سبب افزایش تعداد کاندیداها شده است.

نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری نیازمند اصلاح می‌باشد، بیان کرد: با توجه به شرایط کشور، چینن حضوری برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری باعث تمسخر می‌شود و از این موضوع نمی‌توان ارزیابی مثبتی داشت.

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رسانه‌های جهان بر انتخابات ریاست جمهوری تمرکز کرده‌اند تا مواضع کاندیداهای شاخص را تحلیل کنند، ادامه داد: ولی با توجه به نحوه حضور نامطلوب افراد، انعکاس منفی به جهان ارائه می‌شود.

کاظمی با ضروری خواندن اصلاح قانون ثبت نام داوطلبان در انتخابات ریاست جمهوری، متذکر شد: شرایط احراز جایگاه ریاست جمهوری را باید احصا کنیم و با ارائه لایحه ای از سوی دولت، مجلس نسبت به اصلاح قانون انتخابات مبادرت ورزد.

وی با بیان اینکه ثبت نام حدود هزار و 500 نفر در انتخابات ریاست جمهوری به هیچ وجه قابل توجیه نیست، افزود: معمولا افرادی که توانایی شرکت در انتخابات را دارند، حضور پیدا می‌کنند و نهایتا تعداد محدودی به رقابت برای کسب آرا مردم می‌پردازند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نحوه فعلی ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری موجب وهن شده است، گفت: حتی اگر ساماندهی ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری به بازنگری قانون اساسی نیاز داشته باشد، این اصلاح نیز باید صورت گیرد، اگر لایحه جامع نظام انتخابات از سوی دولت ارائه شود، این مشکلات حل خواهد شد.

جلیل رحیمی جهان آبادی 3406751/8/2017 10:44:36 AMhttp://media.icana.ir/Image/2017/01/201701107483661918_Thum.jpg
جلیل رحیمی جهان آبادی

 

رحیمی جهان‌آبادی:

اراده جمعی حاکمیت لازمه مقابله با ثبت نام گسترده در انتخابات ریاست جمهوری

 

جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌‎وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص ثبت نام گسترده افراد در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: ثبت نام های گسترده در انتخابات ریاست جمهوری باعث سرافکندگی شد و نشان داد که قانون ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری باید تغییر کند.

نماینده مردم تربت جام و تایباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر شرایط ثبت نام ریاست جمهوری تغییر نکند، هر دوره با این وضعیت مواجه خواهیم بود که وهن کشور است، بیان کرد: مانند سایر کشورها باید پروسه ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی حزبی شود.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی افراد ثبت نام کننده باید پیشینه خود را ارائه کنند و مانند سایر کشورها کاندیداها باید مبلغی را به عنوان ودیعه پرداخت کنند، ادامه داد: کاندیداتوری در سایر کشورها باید تاییدیه یا امضای برخی افراد را به دست آورند.

رحیمی جهان‌آبادی با بیان اینکه ثبت نام گسترده پیام روشنی برای مجلس شورای اسلامی دارد، متذکر شد: قانون شرایط ثبت نام ریاست جمهوری نیاز به بازنگری دارد، تا در دور بعد شاهد ثبت نام به این صورت نباشیم.

وی در پاسخ به این سوال که اصلاح شرایط ثبت نام نیاز به اصلاح قوانین عادی دارد، یا نیاز به بازنگری قانون اساسی دارد، افزود: اصلاح این موضوع اراده جمعی حاکمیت را می‌خواهد، باید در قانون اساسی نسبت به این موضوع بازنگری شود همچنین در قوانین عادی نیز شرایط ثبت نام ریاست جمهوری باید اصلاح گردد تا هر فردی با هر شرایطی نتواند ثبت نام کند.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در قانون اساسی شرایط کلی را برای شرایط ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری بیان کرده و مانع از ثبت نام گسترده افراد نمی‌شود، گفت: جای گله از رسانه‌ها وجود دارد زیرا برای جلب مخاطب با حیثیت کشور بازی می‌کنند.

جلال میرزایی 34067510/3/2016 3:54:57 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/10/201610103843216828_Thum.jpgجلال میرزایی
جلال میرزایی

 

میرزایی:

تعداد بالای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری موضوع نگران کننده‌ای نیست

جلال میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص ثبت نام گسترده افراد در انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: شرایط ثبت نام کنندگان انتخابات ریاست جمهوری که در قانون مشخص شده مشکلی وجود ندارد و تنها در خصوص ویژگی‌های رجل سیاسی که آیا بانوان را شامل می‌شود یا خیر، در باقی موضوعات بحثی وجود ندارد.

نماینده مردم ایلام، ایوان، شیروان، چرداول و مهران در مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه آمار بالای ثبت نام کنندگان تعداد ردصلاحیت شدگان را بالا می‌برد و همین موضوع هزینه‌هایی را به دنبال دارد، بیان کرد: این موضوع مهمی نیست و ما نیز نباید به آن دامن بزنیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه البته برخی از رسانه‌های خارجی بر روی تعداد بالای رد صلاحیت شدگان مانور می‌دهند تا بگویند در جمهوری اسلامی ایران دموکراسی وجود ندارد، ادامه داد: این رسانه‌ها نیز می‌دانند که همه جریانات سیاسی فعال در انتخابات ایران حضور دارند و رقابت صحیحی نیز انجام می‌شود.

میرزایی با بیان اینکه آن چیزی که در انتخابات اهمیت دارد، موضوع رقابت است و حتی رقابتی بودن انتخابات از مشارکت نیز مهم تر است، متذکر شد: در برخی نظام‌ها یک کاندیدای گمنام با رئیس جمهور مستقر رقابت می‌کند که ۹۰ درصد آراء را رئیس جمهور مستقر کسب می‌کند ، در علم سیاست به این گونه انتخابات که برای مثال در زمان حُسنی مبارک در مصر برگزار می‌شد، دموکراسی نمی‌گویند.

وی افزود: در انتخاباتی که جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌کند ، خوشبختانه رقابت و مشارکت را همزمان شاهد هستیم و در اینجا رقابت است که به مشارکت معنا می‌دهد.

نماینده مردم ایلام، ایوان، شیروان، چرداول و مهران در مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه قانون به گونه ای اصلاح شود تا هر شخصی که حتی ظواهر کاندیداتوری را هم ندارد، نتواند ثبت نام کند، گفت: در آمریکا نیز تعداد زیادی از افراد ثبت نام می‌کنند ولی در نهایت ۲ نفر برای رقابت باقی می‌مانند.

میرزایی در خصوص اینکه آیا در صورتی که شرط ارائه مدرک برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری ملاک قرار گیرد، کاهش می‌یابد یا خیر؟، اظهار داشت: در کشور ما مدرک گرایی بسیار گسترده شده و حتی اگر ملاک برای ثبت نام در انتخابات شوراها را دکتری بگذاریم، باز هم تغییری ایجاد نمی‌شود.

نماینده مردم ایلام، ایوان، شیروان، چرداول و مهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به طور کلی نباید روی تعداد بالای کاندیداها حساسیت نشان دهیم ، گفت: شورای نگهبان مطابق قانون در زمان بررسی صلاحیت کاندیداها کار خود را انجام می‌دهد، موضوع مهم در انتخابات این است که جناح‌های سیاسی در عرصه رقابت حضور داشته باشند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet