ایام محرم 1398
1396/01/29 11:51:05
سرویس اجتماعی
شاعری:

لابی گری ها مانع ازاجرای قانون است/ ضعف دستگاه های اجرای مهم ترین علت در ایجاد واحدهای آلاینده درپایتخت

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با انتقاد از برخی لابی گری ها در عدم اجرای قانون، گفت: استقرار واحدهای صنعتی تا شعاع ۱۲۰ کیلومتری در پایتخت ممنوع است.
لابی گری ها مانع ازاجرای قانون است/ ضعف دستگاه های اجرای مهم ترین علت در ایجاد واحدهای آلاینده درپایتخت رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با انتقاد از برخی لابی گری ها در عدم اجرای قانون، گفت: استقرار واحدهای صنعتی تا شعاع 120 کیلومتری در پایتخت ممنوع است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606102404278484.jpg لابی,گری,ها,مانع,ازاجرای,قانون,است/,ضعف,دستگاه,های,اجرای,مهم,ترین,علت,در,ایجاد,واحدهای,آلاینده,درپایتخت Icana

علی محمد شاعری درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص ضرورت خروج صنایع آلاینده ازجمله معادن شن و ماسه از پایتخت، گفت: تاکنون به موضوع خروج صنایع آلاینده از کلان شهرها  به ویژه پایتخت توجه نشده است، اما برای الزام بیشتر مسئولان دولتی به این موضوع به دلیل وجود آلودگی هوا در تهران در لایحه هوای پاک مصوب شد صنایع  و واحدهای آلاینده دریک مدت زمان معین تحت نظر یک کارگروه متشکل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار هر استان از سطح کلان شهر ها خارج شوند.

نماینده مردم بهشهر، نکاء و گلوگاه درمجلس شورای اسلامی، افزود: طبق این مصوبه اگر اقدامات لازم برای خروج صنایع آلاینده انجام نشود، باید کار قضایی علیه صنایع آلاینده متخلف صورت گیرد؛ بنابراین ملاک تشخیص خروج صنایع برعهده سازمان حفاظت از محیط زیست است و به این موضوع درلایحه هوای پاک تاکید شد.

وی تاکید کرد: ضوابط استقرار واحدهای صنعتی، معدنی و تولیدی مبنی بر میزان فاصله این واحدها با زیستگاه های طبیعی و انسانی با نظر سازمان محیط زیست اجرا می شود، از این رو درلایحه هوای پاک مسئولیت اصلی برعهده سازمان محیط زیست با همکاری دستگاه های اجرایی ذی ربط گذاشته شد.

شاعری با اشاره به اینکه تا پیش از تصویب لایحه هوای پاک ضوابط استقرار وجود داشت، گفت: در پایتخت تا شعاع 120 کیلومتری استقرار واحدهای صنعتی از سال 45 ممنوع بوده است، مگر اینکه این واحدها در شهرک های صنعتی و با مجوز دولت فعالیت کنند؛ اما به علت ضعف دستگاه های اجرایی در استان تهران هزاران واحد صنعتی پس از مصوبه سال 45 ایجاد شده و دستگاه های نظارتی به وظیفه خود عمل نکردند.

این نماینده مردم درمجلس دهم با انتقاد از اینکه  با رایزنی و چانه زنی قانون دور زده می شود، افزود: لابری گری و توصیه ای برخی با مسئولان موجب عدم اجرای صحیح قانون می شود، بنابراین امیدوارم پایبندی به قانون به صورت یک اخلاق مهم شهروندی تبدیل شود و تا زمانی که قانون حدود را مشخص نکند هرج و مرج جامعه را فرا می گیرد.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، تصریح کرد: آلودگی هوا ناشی از عدم انجام  وظایف دستگاه های اجرایی است./

پایان

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet