ایام محرم 1398
1396/01/28 12:27:52
سرویس سیاسی
بنیادی:

پیروزی همه پرسی ترکیه منجر به تقویت دیکتاتوری عثمانی می شود

عضو شورای مرکزی فراکسیون امید گفت: با حذف نقش نظارتی پارلمان و دیوان قضات ، رئیس جمهوری ترکیه با در دست گرفتن زمام همه امور این کشور در آنکارا عملا اجازه نقش آفرینی از دیگر اجزای حکومت را سلب و تبدیل به یک رهبر خودکامه می شود.
پیروزی همه پرسی ترکیه منجر به تقویت دیکتاتوری عثمانی می شود عضو شورای مرکزی فراکسیون امید گفت: با حذف نقش نظارتی پارلمان و دیوان قضات ، رئیس جمهوری ترکیه با در دست گرفتن زمام همه امور این کشور در آنکارا عملا اجازه نقش آفرینی از دیگر اجزای حکومت را سلب و تبدیل به یک رهبر خودکامه می شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201605108159176915.jpg پیروزی,همه,پرسی,ترکیه,منجر,به,تقویت,دیکتاتوری,عثمانی,می,شود Icana

بهروزبنیادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: همه پرسی ترکیه را می توان بزرگ ترین تحول این کشور پس از فروپاشی نوعثمانی و تدوین قانون اساسی  توسط آتاترک قلمداد کرد.

نماینده مردم شهرستان های کاشمر و خلیل‌آباد و بردسکن در مجلس شورای اسلامی گفت: عدم مشارکت قسمتی از مخالفان تغییر قانون اساسی ترکیه اتفاقی است که با توجه به آمار صندوق های رای، به نفع اردوغان تمام شد.

وی در ادامه افزود: نتیجه همه پرسی منجر به تقویت دیکتاتوری نوعثمانی در ترکیه می شود زیرا مردم سالاری پارلمانی این کشور به حاشیه رانده خواهد شد.

بنیادی گفت: رئیس جمهوری ترکیه با در دست گرفتن زمام همه امور این کشور در آنکارا عملا اجازه نقش آفرینی از دیگر اجزای حکومت را سلب  و تبدیل به یک رهبر خودکامه می شود.

وی تصریح کرد: نظارت پارلمانی و استقلال قوه قضائیه از قوه مجریه در همه حکومت های دنیا به عنوان ضامن چرخش دموکراتیک قدرت و مانع فساد قلمداد می شود که عملا با قانون اساسی جدید ترکیه این محدودیت ها برای اردوغان حذف خواهد شد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: رئیس جمهوری ترکیه در آینده این کشور نقش محوری ایفا خواهد کرد زیرا همه قدرت در دست وی قرار می گیرد و اگر شخصیتی همانند اردوغان به دنبال سیطره بر همه مسائل باشد در این کشور دیکتاتوری مطلق شکل می گیرد.

وی در ادامه تاکید کرد: رویکرد دموکراتیک روسای جمهوری آتی ترکیه یا حتی تغییر رویه اردوغان ممکن است آنکارا را از زوال دموکراسی نجات دهد.

بنیادی گفت: اردوغان با پیروزی در همه پرسی توانایی ایفای نقش پررنگ تری در عرصه بین المللی پیدا نخواهد کرد زیرا این شیوه منسوخ شده است و قطعا با پاسخ های تندی مواجه خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: رئیس جمهوری ترکیه با توجه به تغییرات قانون اساسی تنها در داخل این کشور توانایی مانور بیشتری در برخورد با منتقدین پیدا خواهد کرد.

این نماینده مجلس دهم با بیان این که بارزترین مساله سیاست خارجی اردوغان این است که هرگز رویکرد ثابتی نداشته است ،گفت: رفتارهای سینوسی ترکیه  قابلیت پیش بینی ندارد و همین موضوع نوع نگاه کشورهای دیگر را با نوعی بی اعتمادی همراه کرده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet