ولادت حضرت امام رضا (ع)
1396/01/28 11:37:12
سرویس اقتصادی
ادیانی مطرح کرد:

افزایش 150 میلیون مترمکعبی تولیدگازبا بهره برداری از فازهای پارس جنوبی/کاهش فاصله تولید ایران با رقیب قطری

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس از کاهش فاصله تولید ایران با رقیب قطری خبرداد.
افزایش 150 میلیون مترمکعبی تولیدگازبا بهره برداری از فازهای پارس جنوبی/کاهش فاصله تولید ایران با رقیب قطری نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس از کاهش فاصله تولید ایران با رقیب قطری خبرداد. https://cdn.icana.ir/d/019/201607100839924704.jpg افزایش,,150,میلیون,مترمکعبی,تولیدگازبا,بهره,برداری,از,فازهای,پارس,جنوبی/کاهش,فاصله,تولید,ایران,با,رقیب,قطری Icana

سیدعلی ادیانی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به افتتاح چند فاز از پارس جنوبی توسط رییس جمهور، وزیر نفت و برخی اعضای کمیسیون انرژی مجلس،گفت:سه پروژه مهم در پارس جنوبی افتتاح شده که یکی از آنها با محوریت پروژه های گازی در فازهای 17، 18، 19، 20 و 21 در عسلویه افتتاح شد که این پروژه مجموعا حدود 20 میلیارد دلار هزینه برداشته و درطول چند سال در دولت های گذشته پیشرفت فیزیکی و درنهایت در دولت یازدهم بهره برداری شده است.

نماینده مردم قائمشهر،سوادکوه و جویبار درمجلس شورای اسلامی،افزود:پروژه هایی همانند فاز 17 و 18 حدود 78 درصد پیشرفت، برخی حدود 65 درصد، فاز 19 و 21 حدود 55 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در نهایت در دولت یازدهم افتتاح شده است.

حدود 400 میلیون دلار برای لایه نفتی پارس جنوبی هزینه شده است

ادیانی با بیان اینکه محور دوم افتتاح  روز گذشته 4 طرح پتروشیمی بوده است، ادامه داد:پتروشیمی" کاویان 2"، "تخت جمشید"، "مروارید" و "انتخاب" افتتاح شد،همچنین از لایه نفتی پارس جنوبی بهره برداری شد، که حدود 400 میلیون دلار برای لایه نفتی پارس جنوبی هزینه شده است.

وی با اشاره به اینکه با بهره برداری از فازهای گازی 150 میلیون مترمکعب به تولید کشور افزوده شد،یادآورشد:با توجه به اینکه این میادین گازی با کشور قطر مشترک است، استحصال و بهره برداری بیشتر به نفع کشور خواهد بود.

هر پروژه گازی و نفتی حدود 100 هزار شغل به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می کند

ادیانی با بیان اینکه فاصله تولید ایران با رقیب قطری کاهش یافته است، افزود:در سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال برای خروج کشور از رکود و ایجاد اشتغال برای نسل جوان و تحصیلکرده باید مسائل کشور ساماندهی شود، که یکی از بهترین راه ها برای دست یابی به اشتغال سرمایه گذاری در حوزه صنعت نفت و گاز است.

وی ادامه داد:هر پروژه گازی و نفتی حدود 100 هزارشغل به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می کند و همچنین منافع ملی را تضمین کرده و ارزش افزوده برای کشور فراهم می کند.

خام فروشی نباید به صفر برسد

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه باید از مسیر خام فروشی در حد معقول فاصله گرفت، تصریح کرد:خام فروشی نباید به صفر برسد؛چرا که بازار به نفت و گاز ایران احتیاج داشته و نباید این بازار را از دست داد،اما فروش صرف نفت خام مغایر با منافع ملی کشور است، چرا که تشکیل زنجیره ها و حلقه های تولید ارزش افزوده برای کشور ایجاد می کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet