خبرگزاری خانه ملت

ولادت حضرت امام رضا (ع)
1396/01/30 15:00:00
سرویس اقتصادی
خانه ملت گزارش می دهد؛

بنگاه‌داری بانک ها زیر سایه خلاءهای قانونی و آشفتگی بازار/ وقتی بانک ها بسازو بفروش می شوند

فعالیت ضد تولید و بنگاه داری بانک ها و ورود پررنگ و ادامه‌دار آن ها در ساختمان‌سازی و حتی دلالی برای خرید خانه‌های خالی در شرایط فعلی اقتصادی کشور رکود حاکم بر بازار را تشدید می کند.
بنگاه‌داری بانک ها زیر سایه خلاءهای قانونی و آشفتگی بازار/ وقتی بانک ها بسازو بفروش می شوند فعالیت ضد تولید و بنگاه داری بانک ها و ورود پررنگ و ادامه‌دار آن ها در ساختمان‌سازی و حتی دلالی برای خرید خانه‌های خالی در شرایط فعلی اقتصادی کشور رکود حاکم بر بازار را تشدید می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201704105947918504.jpg بنگاه‌داری,بانک,ها,زیر,سایه,خلاءهای,قانونی,و,آشفتگی,بازار/,وقتی,بانک,ها,بسازو,بفروش,می,شوند Icana

خانه ملت- گروه اقتصادی- سارا خانمحمدی: رکود حاکم بر بخش مسکن و تاثیر پذیری بیش از یک هزار شغل از آن، مشکلات عدیده ای را منجر شده است.  به زعم بسیاری از کارشناسان اقتصادی بانک ها تنها مرجع باز کننده قفل چندساله این بخش و ایجاد رونقی در این بازار هستند.

ارایه سودهای هنگفت، دلالی و اقداماتی از این دست از سوی شبکه بانکی رونق تولید را معطل کرده که نتیجه آن رکود فعلی حاکم بر اقتصاد است.

همراهی و مساعدت نظام بانکی با بخش مسکن یکی از کلیدی ترین اقدامات برای ایجاد رونق اقتصادی در کشور است زیرا در صورتی که منابع مردم به جای سرمایه گذاری در بانک ها در ساخت و ساز هزینه شود بسیاری از مشاغل احیا شده و رکود فعلی حاکم بر بازار مسکن نیز کاهش می یابد اما پرداخت سودهای هنگفت و بالایی که در سال‌های اخیر از سوی بانک‌ها و موسسات پولی و مالی به سپرده‌های مردم تعلق پیدا می‌گیرد این شائبه را در ذهن ایجاد می‌کند که بانک‌ها با این پول‌ها که به عنوان امانت در نزدشان گذاشته شده است، چه فعالیت اقتصادی انجام می‌دهند که به این میزان سوددهی دارد.

 

انتقاد از سرمایه گذاری بانک ها در اموری غیر از حوزه تخصصی آن ها

نکته جالب که بسیاری از متخصصان این حوزه به آن اذعان دارند سرمایه گذاری بانک ها در اموری غیر از حوزه تخصصی آن ها است که نمونه آن را می توان در انبوه سازی از سوی بانک ها دید که متاسفانه نتیجه این نوع عملکرد رکود فعلی حاکم بر بخش مسکن است.

فلسفه اجازه تاسیس بانک و موسسات مالی و اعتباری در کنار بانک‌های دولتی، شکسته شدن انحصار دولت و ایجاد فضای رقابتی سالم برای کاهش نرخ خدمات وهمچنین در کنار آن نرخ سود تسهیلات است اما اتفاقی عکس این موضوع افتاده و مسابقه‌ برای افزایش نرخ سود در میان بانک‌ها ایجاد شده است که نمونه این موضوع در تبلیغات بانک‌های خصوصی مبنی بر نرخ‌های خیره‌کننده سود سپرده دیده می شود که نتیجه آن فرار سرمایه از بازار و رسوب آن در شبکه های بانکی است.

بانک ها باید اموال مازاد خود را بفروشند

به عقیده کارشناسان اقتصادی ، فعالان حوزه مسکن و نمایندگان مجلس  اکنون برای قرار دادن بانک ها در مدار تولید و حمایت از بخش مسکن در ابتدا باید اموال مازاد بانک ها را به فروش گذاشت و از بنگاه داری آن ها جلوگیری کرد در این رابطه کانون بانک‌های خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌های دولتی در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور با اشاره به وضعیت رکود بازار مسکن خواستار تمدید حداقل یک ساله مهلت فروش اموال مازاد بانک‌ها می شوند.

قانون مقدمه بنگاه داری بانک ها را فراهم کرده است

اگر بانک ها با فروش اموال مازاد خود موافقت کرده و دست از بنگاه داری در این زمینه بردارند باز هم قانونی مبنی بر اینکه بانک ها را مجبور به بنگاه داری می کند وجود دارد که این خود مقدمه دخالت شبکه بانکی در اقتصاد به ویژه مسکن است در این رابطه محمود بهمنی- نماینده فعلی مجلس و رئیس کل اسبق بانک مرکزی با اشاره به عملکرد ضد تولید بانک ها که به بروز مشکلاتی در بخش مسکن نیز منجر شده است، می گوید: متاسفانه برخی قوانین، بانک ها را منجر به بنگاه داری و دخالت مخرب در بخش مسکن کرده است.

نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بیشترین علت حضور بانک ها در بخش مسکن به بدهی های دولت به بانک ها بر می گردد، می افزاید: زمانی که دولت نتواند بدهی خود به شبکه بانکی را پرداخت کند مجبور به واگذاری املاک خود می شود که این مقدمه ای برای ورود بانک ها به بنگاه داری است.

 

ردّپای بانک‌ها در گرانی مسکن

بنگاه داری بانک ها عملی خلاف مسئولیت محوله و ابتدایی آن ها بوده که تبعات بیشمار آن خود سیستم بانکی را نیز بیمار کرده است در این رابطه حسام عقبایی-رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور- از ردّپای بانک‌ها در گرانی مسکن انتقاد کرده و می گوید: بیشترین عامل افزایش قیمت در بحث مسکن رشد تقاضا بوده البته در این بین بانک‌ها و تعدادی از دستگاه‌ها بخش عمده‌ای از سرمایه خود را وارد بازار مسکن کرده و به نابسامانی‌ها دامن زده‌اند.

این روزها آنچه بیش از بنگاه داری بانک ها و موسسات اعتباری آزاردهنده شده، ورود پررنگ و ادامه‌دار آن ها در ساختمان‌سازی و برج سازی و حتی دلالی برای خرید خانه‌های خالی در شرایط رکود بازار مسکن آن هم به امید رونق در ماههای آینده است اینکه بانک ها نباید در ساخت و ساز مسکن دخالتی داشته باشند حقیقتی آشکار است اما عمل به آن با توجه به وعده های رنگارنگی که به سپرده گذاران در عوض پرداخت سودهای کلان داده شده سخت است در این رابطه تهرانفر- کارشناس اقتصادی-با پذیرش انتقادات وارده به حضور بانک ها در ساخت و ساز اعلام کرده بود که در دورانی که فضا برای گسترش شرکت داری بانک ها باز شده بود آنها هم بیکار ننشستند و تا می توانستند از فضا استفاده کرده و شرکت‌هایی ایجاد کردند که صرفا دنبال سودآوری و رقابت با بخش خصوصی بودند.

نظارت بر بازار مسکن نظارت سازمان تعزیرات بر بازار مسکن2003006/16/2012 11:21:10 AMhttp://media.icana.ir/Image/2012/06/20938_Thum.jpg

نظارت بر بازار مسکن

 

تقریبا همه بانک‌ها وارد بحث ساخت و ساز شده‌اند

وی ادامه می دهد: تقریبا همه بانک‌ها وارد بحث ساخت و ساز شده‌اند و در دوران شکوفایی این بخش سودهای کلان و بی حد و حصری از این طریق به دست آورده و در قیمت‌ها اثرگذار بودند در عین حال که به غیر از ساخت و ساز در لیزینگ‌ها و موارد دیگری نیز وارده شده‌اند که به شدت مورد انتقاد و ایراداتی قرار گرفته که قابل قبول است.

 

همه موسسات مالی تحت مدیریت و نظارت بانک مرکزی نیستند

دخالت بانک ها در بازار مسکن در حال حاضر وضعیتی اسف بار برای این بازار رقم زده به گونه ای که شغل های مرتبط با مسکن نیز در رکود بوده و وضعیت اقتصادی کشور را هر روز بدتر می کند حال با وجود اعتقاد به این مهم کارشناسان اقتصادی معتقدند بی نظارتی یا ضعف آن بانک ها را تا این حد در فعالیت های غیرمرتبط دخالت داده است، در همین رابطه احمد حاتمی یزد- کارشناس امور بانکی- با اشاره به اینکه تمامی موسسات اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی نیستند که قرار باشد اگر تخلفی هم داشته و وارد معاملات خارج از عرف می‌شوند بانک مرکزی از آن اطلاع یافته و نسبت به آن اقدام کند، می گوید: اگر در مورد بانک‌ها و موسسات مجاز شرایط به گونه‌ای رقم خورده که اکنون وارد خرید و فروش خانه‌های خالی شده‌اند نباید در این رابطه ملاحظه‌ای از سوی این نهاد شکل بگیرد، چرا که می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

حال متاسفانه باید بدانیم که بسیاری از تخلفات صورت گرفته از سوی بانک ها در بخش مسکن از سوی موسسات و بانک های مجاز بوده از این رو بررسی عملکرد نظارتی بانک مرکزی باید زیر ذره بین رفته و این مرجع پاسخگو باشد.

اقبال محمدیان 3406758/8/2016 4:04:19 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608108222350087_Thum.jpg

اقبال محمدیان

سیستم بانکی معیوب از موانع اصلی پیش روی رونق مسکن

سیاست تسهیلات دهی با نرخ سود های بالا دیگر معضل پیش روی شبکه بانکی بوده که وضعیت بازار مسکن را آشفته کرده است در این رابطه اقبال محمدیان-عضو کمیسیون عمران مجلس دهم- با تاکید بر اینکه یکی از موانع اصلی پیش روی رونق اقتصادی سیستم بانکی معیوب کشور است، می گوید: متاسفانه بانک ها فقط در سود سهیم شده و در پرداخت تسهیلات یک ضعف بزرگ دارند که نتیجه آن ناکارآمدی سیاست تسهیلات دهی بر بازار مسکن است.

محمدیان ادامه می دهد: روابطی که در سیستم بانکی به شکل ناصحیح در جریان است اجازه موفق بودن سیاست ها برای رونق اقتصادی و رشد بخش مسکن را گرفته است.

 

حمایت از بخش مسکن باید جایگزین بنگاه داری بانک ها شود

به زعم متخصصان اقتصادی کشور همان قدر که دخالت و بنگاه داری بانک ها در بخش مسکن می تواند مضر باشد حمایت از این بخش نیز می تواند مفید باشد در این رابطه سید مهدی فرشادان- عضو کمیسیون اقتصادی مجلس-با بیان اینکه حمایت بانک ها از بخش مسکن می تواند وضعیت این حوزه را بهبود ببخشد، می گوید:متاسفانه عملکرد ضدتولید شبکه بانکی مشکلات حوزه مسکن را بیشتر کرده و دلالی های این حوزه را افزایش داده است.

مهدی فرشادان 3406757/20/2016 3:05:40 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607105213099739_Thum.jpgمهدی فرشادان

مهدی فرشادان

وی ادامه وی با تاکید براینکه رقم تسهیلات مسکن و همچنین سود آن منطقی نیست،تصریح کرد:درحالی که تسهیلات دهی بانک ها برای تسهیل خانه دار شدن مردم بوده،اما به علت عدم تناسب با مناطق مختلف کشور و کم بودن آن نتوانسته سیاست موفقی در این حوزه قلمداد شود.

 

بانک ها اولین مخالف طرح ساماندهی بانک ها

حال با وجود اتفاق نظر مسئولان و کارشناسان امر بر دخالت بانک ها در بخش مسکن و تبعات منفی آن باید دید ساماندهی فعالیت بانک ها و به طور کل شبکه بانکی چه زمانی انجام خواهد شد زیرا به عقیده سیدناصر موسوی لارگانی-نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس- بانک ها اولین مخالف طرح ساماندهی بخش مسکن هستند.

سیدناصر موسوی لارگانی در غرفه خبرگزاری خانه ملت در بیستمین نمایشگاه مطبوعات سیدناصر موسوی لارگانی در غرفه خبرگزاری خانه ملت در بیستمین نمایشگاه مطبوعات34067511/11/2014 3:25:31 PMhttp://media.icana.ir/Image/2014/11/84458_Thum.jpg

سیدناصر موسوی لارگانی در غرفه خبرگزاری خانه ملت در بیستمین نمایشگاه مطبوعات

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی، باتاکید برضرورت دوری بانک ها از بنگاهداری، می افزاید: مجلس در رابطه با عملکرد بانک ها در لایحه بودجه و همچنین قانون رفع موانع تولید، موادی را لحاظ کرده بود که طبق آن بانک ها موظف شده بنگاه داری را کنار گذاشته و فقط به رسالت بانکداری خود برسند که متاسفانه تاکنون به آن عمل نشده است.

اینجا این پرسش مطرح است که وظیفه بانک مرکزی جمهوری اسلامی در نظارت بر کار بانک‌ها برای انجام کار تخصصی بانکی و جلوگیری از تملک و یا خرید و فروش و دلالی کجا معنا پیدا می‌کند؟ چرا مقامات بانک مرکزی به مقابله با این پدیده‌ها نمی‌پردازند؟/

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet