هدر موبایل
1396/01/28 14:52:28
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی:

پایین بودن کارایی و بهره وری حاصل تهی شدن اقتصاد از رقابت است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به پایین بودن کارایی و بهره وری اظهار داشت: یکی از دلایل این مسئله تهی شدن اقتصاد از رقابت و انحصاری و دولتی شده است.
پایین بودن کارایی و بهره وری حاصل تهی شدن اقتصاد از رقابت است عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به پایین بودن کارایی و بهره وری اظهار داشت: یکی از دلایل این مسئله تهی شدن اقتصاد از رقابت و انحصاری و دولتی شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201701108378296448.jpg پایین,بودن,کارایی,و,بهره,وری,حاصل,تهی,شدن,اقتصاد,از,رقابت,است Icana

به گزارش خانه ملت، مجید رضا حریری با تاکید بر اینکه اقتصاد ایران باید سه خصوصیت شفاف، رقابتی و آزاد را داشته باشیم، به خصوصی سازی اشاره کرد و گفت: تا سال 92 به نرخ دلار آن روزها حدودا 100 میلیارد دلار از ثروت های دولتی را خصوصی کردیم که اندازه بسیار بزرگی است.

وی خاطرنشان کرد: در قانون اساسی سه بخش دیده شده است؛ دولتی، تعاونی و خصوصی. یک بخش هایی نیز به عنوان نهادهای عمومی غیر دولتی مطرح هستند مانند شهرداری ها و آستان های مقدس که قرار نبوده کارهای انتفاعی انجام دهند اما در پروسه خصوصی سازی آنچه که قوی شد، اینها بودند یعنی الان نهادهای عمومی غیر دولتی بزرگترین بخش اقتصادی را تشکیل می دهند.

این فعال و کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در گذشته شرکت های دولتی در راس فعالیت های اقتصادی بودند، گفت: قاعدتا در این شرکت ها نیز اتفاقات و تخلفاتی می افتد. در آن زمان مردم نماینده ای را به مجلس می فرستادند و می توانست هیئت مدیره شرکت دولتی و رئیس مجمع آن که وزیر است را در مجلس مورد سوال قرار دهد که الان، آن حق نیز از مردم گرفته شده است زیرا به ظاهر شرکت خصوصی است اما مجمع عمومی ندارد.

وی بیان داشت: هر بنگاهی که دولتی است باید توسط مردم مورد سوال واقع شود و اگر شرکت سهامی خصوصی است، سهام داران در مجمع باید هیئت مدیره را مورد سوال قرار دهند و یا برکنار کنند.

در ادامه زهرا سعیدی نماینده مجلس با اشاره به پایین بودن کارایی و بهره وری بیان داشت: یکی از دلایل این مسئله تهی شدن اقتصاد از رقابت و انحصاری و دولتی شده است.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل دولتی شدن اقتصاد، وابسته بودن به نفت است، عنوان داشت: متاسفانه تمام کاری که انجام می دهیم صادر کردن نفت خام است در حالی که با تبدیل آنها و ایجاد ارزش افزوده می توانیم سود بیشتری داشته باشیم و همینطور بزرگترین مشکل کشور یعنی کمبود شغل را برطرف کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضعف های مدیریتی بیان داشت: متاسفانه در تدوین قانون اساسی، نگاه دولتی وجود داشت و این مسئله به نسبت به اقتصاد کاملا مشخص است.

وی با تصریح بر اینکه نمی توان خصوصی سازی را با شعار انجام داد، بیان داشت: برای رسیدن به این مهم باید شرکت های دانش بنیان را مورد حمایت قرار داد و آن را به اقتصاد دانان پیوند دهیم یعنی در واقع مدیریت بازاریابی را نهادینه کنیم.

به گزارش رادیو گفت و گو، سعیدی اشاره کرد: یکی از سرمایه گذاران ایرانی به چین رفته و محصولاتی را تولید می کند و آن را به ایران وارد می کند در حالی که می توانستیم با فراهم کردن امنیت سرمایه گذاری، همان فعالیت را در ایران انجام دهد اما متاسفانه با ایجاد موانع، آنها را مجبور می کنیم در کشورهای دیگر سرمایه گذاری کنند.

انتهای پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet