هدر موبایل
1396/01/28 15:42:23
سرویس اقتصادی
رضایی کوچی خبر داد:

تشریح جزئیات بازدید کمیسیون عمران مجلس از مناطق سیل زده آذربایجان شرقی و غربی/ بی‌توجهی مردم به هشدارها علت افزایش تلفات سیل

رئیس کمیسیون عمران مجلس جزئیات بازدید هیأتی از کمیسیون متبوعش به استان‌های آذربایجان شرقی و غربی را تشریح کرد.
تشریح جزئیات بازدید کمیسیون عمران مجلس از مناطق سیل زده آذربایجان شرقی و غربی/ بی‌توجهی مردم به هشدارها علت افزایش تلفات سیل رئیس کمیسیون عمران مجلس جزئیات بازدید هیأتی از کمیسیون متبوعش به استان‌های آذربایجان شرقی و غربی را تشریح کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201704100793832580.jpg تشریح,جزئیات,بازدید,کمیسیون,عمران,مجلس,از,مناطق,سیل,زده,آذربایجان,شرقی,و,غربی/,بی‌توجهی,مردم,به,هشدارها,علت,افزایش,تلفات,سیل Icana

محمدرضا رضایی کوچی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به سفر یک روزه برخی از اعضای کمیسیون عمران مجلس به استان آذربایجان شرقی و غربی به دستور رئیس مجلس برای بررسی علل وقوع حادثه سیل، نحوه امدادرسانی و خدمات‌دهی گفت: طبق گزارش‌های واصله مشخص شد که سازمان هواشناسی که از سال‌ قبل پیش‌بینی‌های خوبی انجام داده 3 یا 4 روز قبل از وقوع حادثه نیز درخصوص وقوع سیل هشدارهای لازم را داده بود.

نماینده مردم جهرم درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گزارش ماده 49 در خصوص حادثه مذکور تنظیم خواهد شد، افزود: در این گزارش عملکردها مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و در صورت لزوم قانون دیگری در این باره مصوب خواهد شد.

وی ادامه داد:منابع مالی در گزارش عملکردها درج خواهد شد و این فرصتی است برای این استان و استان‌های دیگر تا با اخذ تجربه از این حادثه از تکرار دوباره آن جلوگیری کنند.

رضایی کوچی با اشاره به علل و عوامل بروز سیل در کشور گفت:در کشور با تغییر اقلیم مواجه شده‌ایم و خسارات سیلاب افزایش یافته است،خشکسالی‌های اخیر زمینه رها شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها و افزایش تجاوز به حریم رودخانه‌ها را منجر شده که وزارت نیرو باید در این باره به جد ورود کند.

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه باید بازنگری در قابلیت مهار سیلاب‌ها توسط سدها و بندها صورت گیرد،افزود: بسیاری از بندها و سدها در مقابل سیلاب‌ها تخریب شده‌اند؛از این رو بازنگری در قابلیت مهار آنها ضروری است.

وی با تأکید براینکه در حوزه راهداری وظایف سنگین است، تصریح کرد: پل‌ها و ابنیه باید مورد بازنگری و نوسازی واقع شوند،زیرا بسیاری از خسارت‌ها در نتیجه تخریب پل‌ها صورت گرفته است.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای با بیان اینکه در حوزه مدیریت بحران نیازمند بازنگری در قوانین هستیم، افزود: از ستاد مدیریت بحران کشور انتظارات فراوان است؛ولی اختیارات و امکاناتشان بسیار محدود است.

وی با تأکید بر اینکه رویه تصمیم‌گیری در ستاد مدیریت بحران پیچیده و ناکارآمد شده است، تصریح کرد: مدیریت بحران خسارت‌ها را ارزیابی، از سوی وزیر کشور مورد امضا و سازمان برنامه  و بودجه باید آن را تأیید کند تا سپس در هیأت دولت تصویب شود.

رضایی کوچی با انتقاد از فرآیند ارزیابی خسارت‌ها برای تأیید نهایی و تصویب آنها در سازمان برنامه و بودجه و هیأت دولت گفت: با این روند و فرآیندها نتیجه موثری اتخاذ نمی‌شود؛از این رو در موضوع پلاسکو پیشنهاد حذف بخش تأیید سازمان برنامه و بودجه را داده بودیم تا نظر مدیریت بحران مستقیما به هیأت دولت برود.

وی ادامه داد:در سفر امروز کمیسیون عمران مجلس به استان‌های آذربایجان شرقی و غربی،شهرهای آسیب دیده از سیل مورد بازدید واقع خواهد شد تا گزارشی از میزان خسارت‌های وارده تهیه شود.

موسوی بیوکی:بی‌توجهی مردم به هشدارها علت افزایش تلفات سیل است

سید ابوالفضل موسوی بیوکی عضوکمیسیون عمران مجلس با اشاره به هشدارهای سازمان هواشناسی در خصوص وقوع سیل در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی گفت:در نیمی از روز 50 تا 60 میلیمتر بارندگی صورت گرفته که مشکلات بسیاری را برای مردم ایجاد کرده است.

نماینده مردم یزد درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه درپی حادثه اخیر تعداد کمی از روستاهای دو استان مذکور دچار حادثه شده‌اند، افزود:با توجه به گزارش‌های واصله مهمترین علت حادثه و تلفات آن به بی‌توجهی مردم به هشدارها مرتبط می‌شود.

بهادری: اطلاع رسانی صداوسیما درخصوص سیل با تاخیر صورت گرفته است

بهادری ضمن عرض تسلیت به خانواده های داغدار حادثه سیل گفت:امیدواریم دیگر شاهد بروز چنین حوادثی نباشیم؛زیرا بروز چنین حوادثی از جمله سیل و قطار در این حجم می تواند حساسیت های بسیاری ایجاد کند.

نماینده مردم ارومیه درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حوزه راه،آب و شکستگی پل ها خسارت های زیادی وارد شده است، افزود: متاسفانه در حفاظت حریم ها وزارت نیرو به نحو مطلوب نتوانسته به وظایف خود عمل کند.

وی ادامه داد:سیستم های هشدار در سیل یک موضوع جاافتاده در دنیا است؛ولی ما هنوز تجربه آن را نداریم و با توجه به اینکه سیل به یکباره به راه افتاده است چون سیستم هشدار خوبی نداشته ایم تبعات بسیاری برای ما به همراه داشته است.

بهادری با انتقاد از عدم اطلاع رسانی صداوسیما درخصوص وقوع حادثه سیل تصریح کرد:هرچند سازمان هواشناسی به موقع وقوع سیل را پیش بینی کرده اما تعلل سازمان صدا و سیما تلفات زیادی گرفته است.

لازم به ذکر است؛در این سفر 6 نفر از اعضای کمیسیون، معاونین وزرای راه  و شهرسازی، کشور، نیرو و رئیس جمعیت هلال احمر کشور حضور دارند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet