هدر موبایل
1396/01/29 09:38:01
سرویس سیاسی
کریمی تاکید کرد:

لزوم تبیین اصل 115 قانون اساسی برای حضور افراد کارآمد در انتخابات ریاست جمهوری

نماینده مردم اراک،‌گفت: ثبت نام افرادی فاقد کمترین ملاک ها برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری، نشان از اهمیت تبیین ، اصلاح شرایط داوطلبان و معیارهای مندرج در اصل ۱۱۵ قانون اساسی دارد.
لزوم تبیین اصل 115 قانون اساسی برای حضور افراد کارآمد در انتخابات ریاست جمهوری نماینده مردم اراک،‌گفت: ثبت نام افرادی فاقد کمترین ملاک ها برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری، نشان از اهمیت تبیین ، اصلاح شرایط داوطلبان و معیارهای مندرج در اصل 115 قانون اساسی دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201612106318213422.jpg لزوم,تبیین,اصل,115,قانون,اساسی,برای,حضور,افراد,کارآمد,در,انتخابات,ریاست,جمهوری Icana

علی اکبر کریمی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص ثبت نام افرادی که کمترین معیارهای مندرج در اصل 115 قانون اساسی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری را دارا نمی باشند، اظهار داشت: با توجه به تجریه به دست آمده در دوره های اخیر ثبت نام از کاندیداهای ریاست جمهوری، همه مسئولان به این نتیجه رسیده اند که باید نسبت به اصلاح موارد مندرج در این قانون و جزئی تر شدن آن در اسرع وقت اقدام شود.

وی با بیان اینکه برخی تلاش ها در مجلس قبلی برای اصلاح ملاک های شرایط شرکت کنندگان در انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفت که متاسفانه شورای نگهبان به آن ایراد گرفت و بر اساس آئین نامه تنظیم شده داخلی به بررسی صلاحیت ها بر اساس اصل 115 قانون اساسی مبادرت کرد، گفت: حضور افراد و اشخاصی که واقعا هیچ تجربه و سابقه ای برای کارهای اجرایی در سطوح بالا در کشور نداشته و حتی برخی کمترین میزان سواد و سن را داشتند بر اهمیت تبیین و تشریح رجل سیاسی و مدیر و مدبر بودن تاکید می کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ولی تجریه دوره های اخیر انتخابات ریاست جمهوری و ثبت نام افرادی که فاقد کمترین ملاک ها برای حضور در صحنه هستند، این را ثابت کرد که باید شرایط و معیارها بر اساس قانون اساسی و انتخابات جزئی تر و کامل تر گردد تا افرادی که معیارها  و ملاک های قانونی را ندارند برای ثبت نام وارد نشوند.

وی افزود: اصلاحات و تببین صورت گرفته به نوعی مکمل قانون اصلی باید باشد و راهگشای مشکلات و مسائل پیش آمده در جریان ثبت نام افراد بوده و کشور را از شرایط فعلی نجات دهد.

کریمی بیان داشت: برای برون رفت از این مشکل دو راهکار وجود دارد یکی نظام انتخاباتی حزبی که نامزدها از سوی احزاب قوی و کار آمد معرفی شود تا از ورود افراد فاقد شرایط جلوگیری شود و دیگر اینکه نامزدهای انتخاباتی  از تعدادی از آحاد مردم و افراد شاخص امضاء و تائیدیه بگیرند تا افرادی که شرایط لازم را ندارند ثبت نام نکنند.

نماینده مردم اراک با اشاره به اینکه اگر این دو محور قابل انجام نباشد،  بهترین حالت این است که شرایط مندرج در اصل 115 قانون اساسی به خوبی و دقیق تفسیر و تشریح شود و ملاک های واضحی از جمله محدودیت سنی، حداقل مدرک تحصیلی و برخورداری از تجربه و سابقه مدیریتی در سطوح ملی در آن لحاظ شود،‌گفت: با توجه به ابلاغ سیاست های کلی انتخاباتی از سوی مقام معظم رهبری می توان ابن مشکل را با همکاری برطرف کرد ./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet