ایام محرم 1398
1396/01/29 07:20:00
سرویس اقتصادی
قره خانی مطرح کرد:

کسب درآمد ٤ میلیارد دلاری در دوره پایلوت فازهای جدید پارس جنوبی/پیشی گرفتن ١٠میلیون مترمکعب از رقیب قطری

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس،گفت:تولیدات فازهای جدید پارس جنوبی در دوره آزمایشی حدود ٤ میلیارد دلار بوده است.
کسب درآمد ٤ میلیارد دلاری در دوره پایلوت فازهای جدید پارس جنوبی/پیشی گرفتن ١٠میلیون مترمکعب از رقیب قطری سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس،گفت:تولیدات فازهای جدید پارس جنوبی در دوره آزمایشی حدود ٤ میلیارد دلار بوده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201605108773436934.jpg کسب,درآمد,٤,میلیارد,دلاری,در,دوره,پایلوت,فازهای,جدید,پارس,جنوبی/پیشی,گرفتن,١٠میلیون,مترمکعب,از,رقیب,قطری Icana

اسدالله قره خانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به افتتاح چند فاز پارس جنوبی، با حضور رییس جمهور،وزیر نفت و برخی اعضای کمیسیون انرژی مجلس گفت:دو روز اخیر یکی از بزرگترین پروژه ها در عمر صنعت نفت کشور به بهره برداری رسید،که به عنوان یک مگاپروژه در تاریخ صنعت نفت ثبت شد.

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی،با اشاره به پروژه های افتتاح شده افزود:حجم پروژه های افتتاح شده قابل توجه بود،چراکه از فازهای ٢٠،١٩،١٨،١٧ و ٢١ و همچنین یک لایه نفتی و سه واحد پتروشیمی بهره برداری شد.

بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی حدود ١٥٠ میلیون مترمکعب به ظرفیت گازی کشور افزود

قره خانی با بیان اینکه حدود ١٥٠ میلیون مترمکعب به ظرفیت گازی کشور افزوده شده است،ادامه داد:دغدغه های ما درباره قطع واردات گاز ترکمنستان که حدود ٣٠ میلیون مترمکعب بود،با این افزایش تولید به صورت کامل رفع شده است.

وی با اشاره به اینکه حجم سرمایه گذاری در فازهای پارس جنوبی ٢٠ میلیارد دلار بوده است،یادآور شد:این پروژه با فاینانس خارجی افتتاح نشده بلکه وزارت نفت با اتخاذ تدابیری پروژه های پارس جنوبی را به سرانجام رسانده است.

تمامی پروژه های پارس جنوبی به دست متخصصان ایرانی عملیاتی شده است

قره خانی با بیان اینکه تمامی این پروژه ها به دست متخصصان ایرانی عملیاتی شده است، افزود:دانش فنی،طراحی،ساخت و حدود ٧٠ درصد تجهیزات مورد استفاده در پارس جنوبی داخلی بوده است.

وی با اشاره به اینکه راه اندازی این پروژه ها فاصله ایران در برداشت از میادین نفتی با قطر را کاهش می دهد،ادامه داد:در سال ٨٤ فاصله بهره برداری از میدان مشترک با قطر نزدیک شده بود،اما پس از آن در پارس جنوبی با اتفاقاتی که رخ داد، فاصله ایران در برداشت با رقیب گازی خود یعنی قطر بسیار زیاد شد.

ایران نزدیک به ٦٠٠ میلیون مترمکعب از میدان مشترک گازی با قطر بهره برداری می کند

این نماینده مردم در مجلس دهم،با بیان اینکه ایران حدود ١٠ میلیون متر مکعب از رقیب خود یعنی قطر پیشی گرفته است،اظهار داشت:در حال حاضر از این میدان مشترک نزدیک به ٦٠٠ میلیون مترمکعب توسط ایران بهره برداری می شود و قطر حدود ٤٨٥ میلیون مترمکعب که از مزایای افتتاح فازهای جدید است.

وی با اشاره به اینکه افتتاح فازهای جدید پارس جنوبی ایجاد زنجیره ای پیوسته در صنعت نفت بوده است،افزود:این زنجیره از غشاء شروع شده سپس به بهره برداری،نصب سکوها در عمق ٢٠٠ کیلومتری دریا،فرآوری سرچاهی و انتقال از  کف دریا و رساندن به پالایشگاه گازی می رسد.

میعانات گازی فازهای جدید پارس جنوبی به پالایشگاه ستاره خلیج فارس می رود

قره خانی ادامه داد:در پالایشگاه گازی پارس جنوبی گاز اتان جدا شده و در خطوط لوله برای مصرف خانگی و همچنین پتروشیمی ها اختصاص می یابد، بخش دیگری از آن تحت عنوان میعانات گازی به پالایشگاه ستاره خلیج فارس می رود و همچنین گازهایی همانند بوتان و گوگرد به خارج از کشور صادر می شود.

وی با بیان اینکه تولیدات فازهای جدید پارس جنوبی در دوره آزمایشی چیزی حدود ٤ میلیارد دلار بوده است، گفت:این سرمایه گذاری ٢٠ میلیارد دلاری کمتر از دو سال با تولیدات این مجموعه جبران می شود.

برداشت از مخازن گازی پارس جنوبی تابع تعطیلات کشور نیست

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس دهم،با اشاره به اینکه افتتاح فازهای جدید پارس جنوبی پیام روشنی برای خارجی ها داشت،افزود:اگر خارجی ها وارد میدان نشوند و برای حضور در میادین ایرانی تعلل کنند،ایران همانند گذشته با استفاده از توان  و دانش داخلی پروژه های خود را به سر انجام می رساند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برداشت از مخازن گازی پارس جنوبی تابع تعطیلات کشور نیست،تصریح کرد:میادین گازی پارس جنوبی مستمرا به تولید گاز می پردازند و این گازها در عسلویه تبدیل به فرآورده می شود./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet