ایام محرم 1398
1396/01/29 11:49:38
سرویس سیاسی
نمایندگان مجلس مطرح کردند؛

ازسرگیری تمتع؛ از اولویت‌های جمهوری اسلامی تا تعهدات عربستان سعودی

نمایندگان مجلس معتقدند اعزام مجدد حجاج ایرانی به تمتع از اولویت‌های جمهوری اسلامی بود با این شرط که عربستان سعودی به تعهدات خود در جریان مذاکرات عمل کند.
ازسرگیری تمتع؛ از اولویت‌های جمهوری اسلامی تا تعهدات عربستان سعودی نمایندگان مجلس معتقدند اعزام مجدد حجاج ایرانی به تمتع از اولویت‌های جمهوری اسلامی بود با این شرط که عربستان سعودی به تعهدات خود در جریان مذاکرات عمل کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201704104642249928.jpg ازسرگیری,تمتع؛,از,اولویت‌های,جمهوری,اسلامی,تا,تعهدات,عربستان,سعودی Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛ اواخر اسفندماه سال گذشته بود که بالاخره مذاکرات جمهوری اسلامی و عربستان سعودی برای برقراری مجدد حج و اعزام حجاج ایرانی نتیجه داد و سازمان حج و زیارت با صدور بیانیه ای عنوان کرد که در خصوص تحقق حجی عزت‌مندانه مبتنی بر امنیت، عزت و کرامت حجاج عزیز کشورمان و فراهم شدن بستر ارائه خدمات مرتبط در حوزه‌های کنسولی، پزشکی و سایر خدمات مورد نیاز، با استعانت از خداوند متعال شرایط لازم برای تشرف بیش از ۸۵ هزار نفر از حجاج جمهوری اسلامی ایران در حج سال ۱۳۹۶ مهیا شده است.

بر همین اساس هفته گذشته فراخوان سازمان حج برای ثبت نام اولیه واجدین شرایط تشرف به حج تمتع سال 96 منتشر شد و قرار است  85 هزار نفر حاجی در سال جاری به حج مشرف شوند که نسبت به دوره قبل در سال 94، 11هزار نفر افزایش داشته است.

اکنون نگرانی هایی مبنی بر نحوه تعامل مسئولان برگزاری حج عربستان و عدم وقوع مجدد اتفاقات گذشته وجود دارد. ضمن اینکه به طور شفاف مشخص نشده است وضعیت رسیدگی به حقوق خانواده شهدای منا و احقاق حقوق آنها چگونه خواهد بود. از طرفی به نتیجه رسیدن مذاکرات حج با عربستان می تواند بابی برای مذاکرات دیگر با این کشور جهت تقویت روابط باشد.

نمایندگان مجلس در گفت و گوهای جداگانه ای که با خانه ملت داشتند معتقد بودند جمهوری اسلامی برای برگزاری حج تمتع که حجی واجب بوده و حق تمام مسلمانان است، از برخی خواسته های خود کوتاه بیاید و با نرمش بیشتری رفتار کند اما حقوق خانواده شهدای منا همچنان پیگیری می شود. متن گفت و گوها را در ادامه می خوانید:

آزادیخواه: کرنش همراه با عزت جمهوری اسلامی برای تحقق حج تمتع

احد آزادیخواه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه افزایش سهمیه 11هزار نفری به لحاظ استانداردهای عربستان حق جمهوری اسلامی بود، گفت: با توجه به نحوه سهمیه بندی ها، سهمیه ایران همواره بالای 75هزار نفر بود که اعمال نمی شد و روند مذاکرات که به نحو مطلوبی صورت گرفت باعث شد این مورد اعمال شود.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: دلیل دیگر افزایش سهمیه جمهوری اسلامی متأثر از فاجعه منا در حج دو سال گذشته بود که سعودی ها به خاطر جبران آن، امسال سهمیه ای را اضافه کردند که البته حق ما هم بود.

احد آزادیخواه 3406756/21/2016 1:23:13 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103011649593_Thum.jpgاحد آزادی‌خواه
احد آزادیخواه

وی در ادامه با بیان اینکه نمی توان رفتار آینده عربستان سعودی با حجاج را پیش بینی کرد، اظهار داشت: متأسفانه صعود ها منطبق با اصول سیاست خارجی پیش نمی روند چرا که ابزار آمریکایی ها هستند لذا تضمینی برای عدم تکرار رفتار سابق آنها با حجاج وجود ندارد.

آزادیخواه همچنین با بیان اینکه اگر با عربستان وارد مذاکره نمی شدیم، همچنان از حج محروم می ماندیم، عنوان کرد: علیرغم اینکه برخی خواسته های ایران در جریان این مذاکره محقق نشد اما برخی دیگر همچون مجرم شناخته شدن مأموران فرودگاه جده به نوعی اعتراف عربستان به اشتباهات خود بود ضمن اینکه تدابیری نیز برای خانواده قربانیان فاجعه منا اندیشیده شد.

وی اضافه کرد: با این حال جمهوری اسلامی با سعه صدر کرنش کرد تا حج تمتع برای امسال محقق شود البته این کرنش همراه با عزت بود.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه امیدواریم با این مذاکرات روابط بین ایران و عربستان تقویت شود، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری نیز همواره فرموده اند که جمهوری اسلامی سر ناسازگاری با هیچ کشور اسلامی ندارد لذا سیاست ما همواره صلح و دوستی با کشورهای مسلمان بوده است حتی اگر این کشور عربستان باشد به شرطی که سیاست خصمانه اتخاذ نکند.

رضایی: اولویت جمهوری اسلامی در مذاکرات با عربستان ازسرگیری اعزام حجاج ایرانی بود

محمدابراهیم رضایی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به افزایش 11هزار نفری حجاج ایرانی که قرار است در سال 96 به تمتع مشرف شوند، گفت: این افزایش تعداد در جریان توافق صورت گرفته مابین جمهوری اسلامی و عربستان سعودی صورت گرفته که استثنائا برای امسال بوده است.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: سعودی ها با این افزایش پذیرش از ایران قصد داشتند انعطاف بیشتری از خود نشان دهند لذا امکان دارد در سال آینده شاهد کاهش مجدد تعداد حجاج اعزامی به تمتع باشیم.

ابراهیم رضایی 3406756/26/2016 10:19:48 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606105601411707_Thum.jpgابراهیم رضایی
ابراهیم رضایی

وی در ادامه با بیان این نکته که هنوز گزارشی از سوی سازمان حج پیرامون مسائل مورد مذاکره بین ایران و عربستان واصل نشده است، عنوان کرد: از طرفی نمی توان امیدوار بود که اتفاقات گذشته در آینده مجدد تکرار نشود، از طرفی هم سازمانی برای احقاق حقوق مسلمانان وجود نداشته و حتی با شرایط حاکم بر جهان اسلام چندان چشم اندازی هم برای تأسیس چنین سازمانی وجود ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان در خصوص چگونگی احقاق حقوق حجاج ایرانی در جریان مذاکرات با عربستان خاطرنشان کرد: قطعا برای اعزام مجدد حجاج ایرانی به تمتع ناچار از برخی خواسته های خود کوتاه آمده ایم اما به هر حال موضوع احقاق حقوق حجاج ایرانی در سال های گذشته پیگیری می شود.

بختیار: مناسک حج ۹۶ طبق نظر جمهوری اسلامی برگزار می‌شود

علی بختیار در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص اعزام حجاج ایرانی به تمتع در سال 96 گفت: جمهوری اسلامی بسیار تلاش کرد که همگرایی بین کشورهای اسلامی ایجاد شود لذا در مسیر برقراری مجدد حج و اعزام حجاج ایرانی درخواست عربستان را برای مذاکرات پذیرفت.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: در نهایت جمهوری اسلامی توانست در جریان مذاکرات موفق شده و باعث شود تا روند اعزام حجاج ایرانی به حج 96 از سر گرفته شود که البته باید با رعایت نهایت عزت این امر صورت گیرد.

علی بختیار 3406757/10/2016 12:46:08 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607104262284906_Thum.jpgعلی بختیار
علی بختیار

وی در ادامه تأکید کرد: در این بین عربستان موظف به تأمین امنیت جان و مال حجاج به همراه حفظ عزت آنها بوده چرا که آنها فقط خادم حرمین شریفین، سرزمینی متعلق به جهان اسلام هستند و مالک این سرزمین محسوب نمی شوند از این رو باید حرمت مهمانان خانه خدا را نگه دارند.

بختیار در ادامه به افزایش 11هزارنفری سهمیه حجاج ایرانی در سال 96 اشاره کرد و یادآور شد: از آنجایی که جمهوری اسلامی سال قبل موفق به اعزام حجاج نشد آنها قصد داشتند تعداد بیشتری از افرادی که در نوبت بوده و یک سال از این سفر الهی محروم ماندند را پذیرش کنند لذا این اقدام می تواند مکانیزمی برای جبران باشد.

وی افزود: باید توجه داشت عدم تغییر رفتارهای دیپلماتیک عربستان در برخورد با مسائل مختلف یک موضوع اساسی است اما مناسک حج ارتباطی به این موضوع ندارد و باید جدا از آن بررسی شود.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: قطعا در قراردادی که برای از سرگیری اعزام حجاج ایرانی به امضای دوطرف رسیده، سازوکاری اندیشیده شده که مسائل مربوط به حفظ امنیت و حرمت حجاج رعایت شود همچنین مناسک حج به صورت صحیح و طبق نظر جمهوری اسلامی انجام خواهد شد.

کمالی پور: افزایش ۱۱هزارنفری اعزام حجاج محلی از اعراب ندارد

یحیی کمالی پور در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به از سرگرفتن روند ثبت نام برای اعزام حجاج ایرانی به حج سال 96، گفت: نسبت به اصل موضوع هنوز ابهام و تردیدی وجود دارد که سازمان حج چگونه حاضر شد قصورات عربستان را بپذیرد در حالی که سران این کشور هنوز اشتباهات خود را نپذیرفته و هیچ خسارتی نداده اند.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس با بیان اینکه نحوه توافق سازمان حج و عربستانی ها هنوز مشخص نیست، عنوان کرد: هنوز این موضوع جای سوال دارد که آیا سعودی ها از مسائل مورد اختلافی گذشته که مدت ها باعث تیره شدن روابط ایران و عربستان شده بود عدول کرده اند؛ لذا در این زمینه باید شفاف سازی شود.

یحیی کمالی پور 34067511/9/2016 3:01:24 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611100328201041_Thum.jpgمجلس شورای اسلامی
یحیی کمالی پور


وی ادامه داد: با این تفاسیر این موضوع که 11 هزار نفر به تعداد حجاج ایرانی اعزامی به عربستان اضافه شده است، چندان محل تأمل ندارد چرا که عربستان به خاطر راه آمدن با ایران این اقدام را صورت ندارده و اگر به خاطر حسن نیت بود می توانست به علت عدم اعزام حجاج در سال 95، به میزان 2برابر حاجی ایرانی را پذیرا باشد.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه جمهوری اسلامی نمی تواند بدون جبران خسارات گذشته به طرف مقابل به امید اینکه امتیازی بگیرد، امتیاز بدهد، خاطرنشان کرد: قطعا باید سیاست های پیشگیرانه برای عدم وقوع اتفاقاتی همچون گذشته در جریان مذاکرات سنجیده می شد تا در آینده شاهد رفتارهای قلدرمآبانه سعودی ها نباشیم و اگر چنین تفاهم هایی صورت گرفته است، سازمان حج همچنان هیچ گزارشی از مذاکرات ارائه نکرده است.

رحیمی جهان آبادی: اعزام مجدد حجاج ایرانی باعث کاهش تنش‌ها میان ایران و عربستان می‌شود

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به از سرگرفتن روند ثبت نام برای اعزام حجاج ایرانی به حج سال 96، در خصوص افزایش 11هزار نفری اعزام نسبت به دوره گذشته، گفت: افزایش آمار مطابق توافق بین طرفین صورت گرفته است و با توجه به تغییراتی که در شهر مکه و مدینه انجام شده، امکان حضور تعداد بیشتری از حجاج وجود دارد لذا سهمیه ایران نیز همچون سایر کشورها افزایش یافته است.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی در ادامه درخصوص پیش بینی تدابیری جهت پیشگیری از برخورد نامناسب مجدد سعودی ها با حجاج ایرانی، عنوان کرد: بهتر است در این شرایط به مسئولان سازمان حج اعتماد کرده و دغدغه ای در این خصوص نداشته باشیم.

جلیل رحیمی جهان آبادی 3406751/8/2017 10:44:38 AMhttp://media.icana.ir/Image/2017/01/201701100128176159_Thum.jpg
جلیل رحیمی جهان آبادی

وی افزود: اختلافات میان کشورها آن هم دو کشور اسلامی قابل حل است و لازم نیست به نهادهای خارجی مراجعه شود با این حال باید آسیب هایی را که ممکن است کاروان ها طی اعزام به حج دچار آن شوند را مورد بررسی قرار داده و در این زمینه دقت نظر بیشتری صورت گیرد.

رحیمی جهان آبادی بر همین اساس تصریح کرد: از سوی دیگر در مذاکراتی که با عربستان سعودی صورت گرفته، این تأکید صورت گرفته که سعودی ها باید در قبال حجاج ایرانی انجام وظیفه کنند.

وی همچنین با بیان اینکه اعزام مجدد حجاج ایرانی می تواند روابط میان دو دولت ایران و عربستان را تقویت کرده و به کاهش تنش ها کمک کند، اظهار داشت: این اتفاق به شرطی رخ می دهد که بازگشایی مجدد، زمینه چالش جدید نشده و عربستانی ها درک درستی از موقعیت خودشان و ایران در منطقه داشته باشند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه جهان اسلام نیازمند همگرایی و اتحاد است، خاطرنشان کرد: حجاج قبل از هر ملیتی که داشته باشند، مهمانان خانه خدا هستند و هم اکنون دولت عربستان نیز فرصتی ایجاد کرده که 86هزار نفر به حج بروند لذا باید نسبت به عدم ایجاد تنش مراقبت کند چرا که درصورت بروز اتفاق ناگوار مجدد، جبران آن سخت شده و اعتماد به عربستان صورت نمی گیرد.

برزگر کلشانی: عربستان سعودی برای برگزاری قاعده‌مند حج تعهد داده است/ ادامه روند پیگیری احقاق حقوق خانواده شهدای منا

شهروز برزگر کلشانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اتمام روند مذاکرات جمهوری اسلامی و عربستان سعودی برای برقراری مجدد حج تمتع در سال 96 و اعزام حجاج ایرانی، گفت: امیدواریم امسال عربستان سعودی خدمات مناسبی را به حجاج ایرانی ارائه کند.

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تأکید کرد: عربستان سعودی باید در جبران اتفاقات گذشته، در حج پیش رو شأن و منزلت شهروندان ایرانی و شأن و منزلت اسلام را در سرزمین وحی حفظ کند.

وی در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی کشوری قدرتمند در منطقه است، عنوان کرد: عربستان باید قواعد بازی و قوانین همسایگی با یک کشور قدرتمند را پذیرفته و بداند سیستم بازی در منطقه در دست عربستان نیست از این رو برای آنها بهتر است تا رفتار دیپلماسی خود را تغییر دهند و از قوانین منطقه پیروی کنند.

شهروز برزگر کلشانی در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه ملت 34067511/9/2016 4:44:44 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611107115209487_Thum.jpgمجلس شورای اسلامی
شهروز برزگر کلشانی در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه ملت

برزگر کلشانی در ادامه در خصوص افزایش سهمیه ایران برای اعزام حجاج بیان داشت: افزایش سهمیه ایران در حج امسال از حقوق حاجیان است البته برای جبران یک سال عقب افتادگی، این افزایش 10 درصدی باید تا 5 سال باشد ادامه داشته باشد تا مؤثر باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی همچنان روند احقاق حقوق خانواده شهدای منا را پیگیری می کند، خاطرنشان کرد: دستگاه دیپلماسی ایران و سازمان حج تمهیداتی را پیش بینی کرده و تعهداتی را از عربستان سعودی گرفته اند تا مسئولان برگزاری حج در این کشور به راحتی نتوانند مجددا از قواعد تخطی کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet