هدر موبایل
1396/01/30 09:34:13
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سعیدی:

مردم با شناخت، اعضای شوراها را انتخاب کنند

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: از مردم خواستاریم که در انتخابات پیش‌رو با شناخت، افراد را انتخاب کرده و در کنار شور انتخاباتی، با شعور و شناخت به افراد اصلحی که دلسوز، مسئولیت‌پذیر، مردمی، پاکدست و روحیه خدمت دارند، رای دهند.
مردم با شناخت، اعضای شوراها را انتخاب کنند نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: از مردم خواستاریم که در انتخابات پیش‌رو با شناخت، افراد را انتخاب کرده و در کنار شور انتخاباتی، با شعور و شناخت به افراد اصلحی که دلسوز، مسئولیت‌پذیر، مردمی، پاکدست و روحیه خدمت دارند، رای دهند. https://cdn.icana.ir/d/019/43625.jpg مردم,با,شناخت،,اعضای,شوراها,را,انتخاب,کنند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمداسماعیل سعیدی با اشاره به اهمیت انتخابات شوراهای شهر و روستا، اظهار کرد: انتخابات شورای شهر و روستا در واقع، دادن اختیار برای اداره‌ی شهر و روستا به افراد منتخب است و در این جریان سرنوشت روستا و شهر به اعضای شورا سپرده می‌شود. 

وی ادامه داد: در انتخابات شوراهای شهر و روستا، قانون پیش‌بینی کرده است که در هر شهر، شهردار و اعضای شورای آن و در هر روستا اعضای شورای آن اختیار اداره و رفع مشکلات را بر عهده‌ دارند، قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، این وظیفه بر عهده‌ی انجمن‌های شهر و روستا بود، اما اختیارات آنچنانی نداشتند.  

وی اضافه کرد: بعد از استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و با توجه به اعتقاد و اصول این نظام اسلامی مبنی بر اخذ تصمیمات توسط عقل و رأی جمعی، شورای اسلامی شهر و روستا در قانون اساسی پیش‎بینی شده و اختیارات لازم نیز داده شد. 

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به تبع ایجاد شوراهای شهر و روستا مردم این قدرت را به دست آورند که برای اداره‌ی امور جاری شهر و روستا، افراد اصلح و مورد قبول خود را انتخاب کرده و در سرنوشت خویش دخیل باشند و اعضای شوراها نیز در منطقه‌ی مربوط به خود تلاش کرده و کمر همت برای رفع مسائل و مشکلات ببندند. 

وی با اشاره به استفاده‌ از آرای مردم و همچنین حضور مردم در صحنه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و... در نظام جمهوری اسلامی ایران، اضافه کرد: مردم در نظام جمهوری اسلامی ایران، حضور خود را در صحنه‌های مختلف به نمایش گذاشته و انتخابات شهر و روستا نیز نمونه‌ی بارزی است که نشان می‌دهد مردم در تعیین سرنوشت محل زندگی خود نقش اصلی دارند. 

وی با اشاره به انتخاب کاندیداهای متعهد و مسئولیت‌پذیر در شورای شهر و روستا، بیان کرد: هر اندازه که تعهد و مسئولیت‌پذیری اعضای شوراها بیشتر باشد به همان اندازه نیز در توسعه‌ی شهر تاثیر خواهد داشت، مطمئنا افرادی که مسئولیت‌پذیر، متعهد و متخصص و همچنین دلسوز و کاردان هستند، در توسعه‌ی شهر و روستا نیز خواهند کوشید. 

سعیدی در پاسخ به اینکه مشکلات شورای قبلی ناشی از چه بود؟ اضافه کرد: در شورای شهر و روستا نقص قانون وجود داشته و وجود دستگاه نظارتی به طور ویژه بر روی عملکرد شورا ضروری است، با وجود اینکه سازمان بازرسی کل، دیوان محاسبات استان، بخش‌های اقتصادی وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و سپاه به عنوان دستگاه‌های نظارتی در کنار فرمانداری جهت نظارت بر شورا حضور دارند؛ اما نظارت بر شورا وظیفه‌ی ذاتی آنان نبوده و به صورت مستمر انجام نمی‌گیرد. 

وی یادآور شد: فرمانداری نیز بر مصوبات شورا نظارت دارد درحالی که باید دستگاه مشخصی برای این کار ایجاد شده و در کنار مصوبات به رفتارهای اعضاء و اقداماتی که افراد انجام می‌دهند، نظارت داشته باشد. 

وی با تاکید بر انتخاب اصلح در شورای شهر و روستا، یادآور شد: افرادی باید در شورا انتخاب شوند که پاکدست، سالم، دارای سابقه‌ی اجرایی و ... باشند. 

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وظیفه‌ی نظارت بر انتخابات شورای شهر بر عهده‌ی نمایندگان مجلس است، اضافه کرد: باید روند فعلی نظارت نمایندگان مجلس بر انتخابات شوراهای شهر و روستا اصلاح شود، هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا باید دستگاه مشخصی بوده و سوابق افراد را نگهداری کند؛ همچنین بر جریان فعالیت شورا، نظارت مستمر داشته باشد. 

سعیدی وجود دستگاه نظارتی بر روی عملکرد شوراها را ضروری دانست و اضافه کرد: شورای نگهبان بر عملکرد مجلس شورای اسلامی نظارت مستمر داشته و قوانین مصوب را زیرنظر می‌گیرد و هم سوابق را نگه‌داری کرده و بر جریانی که مجلس شورای اسلامی دارد، نظارت می‌کند، در شورای شهر نیز باید چنین نهادی جهت نظارت وجود داشته باشد. 

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به استقبال کم روستاییان از ثبت نام در انتخابات شورای پنجم، تاکید کرد: باید روستاییان را برای ثبت نام در شورا ترغیب و تشویق کنیم، چرا که شورا در روستا درآمدی نداشته و انتظارات نیز از شورای روستا زیاد است و زمانی که یک مسئولی برای بازدید از روستا می‌رود، این وظیفه‌ی شورای روستا است که باید از جیب خود هزینه کرده و به میزبانی بپردازد، مردم نیز اندکی کمک می‌کنند اما این کافی نیست. 

انتهای پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet