ایام محرم 1398
1396/01/30 11:44:16
سرویس اجتماعی
نمایندگان مجلس مطرح کردند:

کمیت لنگ پیگیری، پیاده‌سازی و اجرای سیاست‌های افزایش جمعیت/ مشکل غم نان است یا تغییر سبک زندگی

نمایندگان مردم در خانه ملت با هشدار نسبت به کاهش جمعیت جوان کشور بر این باورند که دستگاه‌ها نتوانستند سیاست‌های جمعیتی را پیگیری، پیاده و عملیاتی کنند.
کمیت لنگ پیگیری، پیاده‌سازی و اجرای سیاست‌های افزایش جمعیت/ مشکل غم نان است یا تغییر سبک زندگی نمایندگان مردم در خانه ملت با هشدار نسبت به کاهش جمعیت جوان کشور بر این باورند که دستگاه‌ها نتوانستند سیاست‌های جمعیتی را پیگیری، پیاده و عملیاتی کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201704100720784041.jpg کمیت,لنگ,پیگیری،,پیاده‌سازی,و,اجرای,سیاست‌های,افزایش,جمعیت/,مشکل,غم,نان,است,یا,,تغییر,سبک,زندگی Icana

خبرگزاری خانه ملت_گروه اجتماعی_گل زری فرخنده‌بخش؛ کاهش جمعیت جوان کشور از چالش هایی است که نیروی انسانی را هدف قرار داده و امنیت کشور را در آینده به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.

سال ها است هشدارهایی از سوی مقام معظم رهبری، نمایندگان مجلس و  کارشناسان درباره کاهش جمعیت جوان کشور و خطر پیری جمعیت و همچنین تاثیر مخرب آن بر آینده اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی کشور به گوش می رسد به گونه ای که رهبر معظم انقلاب نیز در 30 اردیبهشت ماه  سال 1393" سیاست‌های کلی جمعیت " را ابلاغ کردند و بر مواردی مانند ترویج تشکیل خانواده، کاهش سن ازدواج، افزایش نرخ باروری، حمایت از زوج‌های جوان، تحکیم بنیان خانواده، تربیت نسل صالح و کارآمد، ایجاد اشتغال موثر و مولد و توسعه روستایی انگشت نهادند این در حالی است که طبق اظهارت نمایندگان مجلس بعد از گذشت چندین سال دستگاه‌ها تاکنون نتوانسته اند این سیاست‌ها را پیگیری، پیاده و عملیاتی کنند.

طبق آمارهای مرکز آمار ایران در سال 1365 کشور دارای 49 میلیون و 445 هزار نفر جمعیت بود که  از نظر بُعد خانوار رقم 5.1 را به ثبت رساند.

در سال 1375 جمعیت کشور به 60 میلیون و 55 هزار نفر و بُعد خانوار به 4.8 رسید و 10 سال بعد در حالی جمعیت ایران به 70 میلیون و 495 هزار نفر افزایش یافت که بعد خانوار در عدد 4 ثابت شد.

 در سال 1390 نیز بیش از پنج میلیون نفر به جمعیت کشور افزوده شد اما بعد خانوار به 3.5 کاهش یافت.بر پایه نتایج سرشماری سال گذشته  جمعیت کشور به مرز 80 میلیون نفر (79 میلیون و 926 هزار) نزدیک و در زمینه بُعد خانوار به 3.3 رسید.

 در حقیقت تمامی این آمارها بیانگر این است که طی سه دهه گذشته متوسط شمار اعضای خانواده ایرانی از بیش از پنج نفر (5.1) به بیش از سه نفر (3.3) رسیده است و این موضوع در مناطق شهری بیش از روستایی نمایانگر بوده است به گونه ای که بر پایه آمار 60 سال گذشته، رشد جمعیت مناطق شهری کشور از 5.2 درصد در سال های 1335 تا 1345 به 1.97 درصد در سال 1395 رسید

رشد منفی در مناطق روستایی کشور از سال های 1370تا 1375 آغاز شد و از 1.21 درصد در سال های 1365تا1370 به منهای 0.64 در پنج ساله بعدی رسید. این روند در سال های 85-1375 به منهای 0.44، 90-1385 به منهای 0.67 و در سال های 95-1390 به منهای 0.73 رسید.

نمایندگان مجلس معتقدند تبلیغات و فشارها روی کنترل جمعیت در گذشته پیری جمعیت را به دنبال داشته است و در حقیقت رشد منفی جمعیت در 15 الی 30 سال آینده کشور را با مشکلات زیادی روبرو خواهد کرد زیرا کشورهایی که جمعیت سالمند آن از 10 درصد بیشتر باشد کشوری دارای جمعیت پیر نامیده می‌شوند و در چنین شرایطی به دلیل آنکه در سنین بالای 80 الی 90 سال آثار بیماری های مزمن خود را نشان می دهد با توجه به افزایش تعداد سالمندان نیاز به مراقبت‌های ویژه دوران سالمندی نیز افزایش می یابد بنابراین باید نیروی فعال و آماده به کاری را داشته باشیم که نیازهای کشور را برآورده و از سویی آمادگی خدمات رسانی به سالمندان را داشته باشند.

طبق نظر نمایندگان اگر به پیگیری سیاست‌های جمعیت توجه نشود مانند دیگر کشورها ناچار به استفاده از مهاجران برای تامین نیازهای کشور خواهیم شد که این موضوع مشکلات امنیتی و اجتماعی زیادی را برای کشور به همراه خواهد داشت و از سویی ساختار فرهنگی و اجتماعی جامعه را دچار تغییرات اساسی می کند.

برخی نمایندگان نیز معتقدند دولت بهتر است به ارائه سیاست های تشویقی برای ترغیب و تشویق زوجین به فرزندآوری اقدام کرده و به گونه ای برای فرزند سوم به بعد سیاست های تشویقی مناسبی را اتخاذ و ارائه و همچنین سیاست هایی تشویقی مناسبی مانند افزایش مرخصی زایمان، کاهش سن بازنشستگی و... را در مورد کارمندان  اعمال کند.

برخی دیگر نیز افزایش سن ازدواج را در پیری جمعیت موثر دانسته و تاکید می کنند نباید با بی تفاوتی از کنار موضوعاتی که جمعیت کشور را در معرض تهدید قرار می دهد گذشت در این راستا بهتر است دستگاه های ذی ربط با انجام اقدامات پژوهشی و مطالعات میدانی پدیده هایی مانند افزایش سن ازدواج، امتناع از فرزندآوری و تک فرزندی را بررسی و آسیب شناسی کنند.

طبق اظهارات یکی از نمایندگان یکی از اندیشمندان آمریکایی ضد ایرانی در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد؛ ایران را باید به حال خود رها و نباید این کشور را تهدید به جنگ کرد زیرا جمعیت ایران طی دهه های آینده به سمت و سوی پیری پیش رفته و به دلیل آنکه نیروی جوانی ندارد که برای دفاع از کشورشان در پادگان ها آموزش ببیند بنابراین این کشور در آینده ای نزدیک از بین خواهد رفت.

گسترش پدیده تک فرزندی و دو فرزندی در کشور نیز از جمله عواملی است که جمعیت کشور را تهدید می کند در این باره نمایندگان معتقدند با روی آوردن برخی خانواده ها به سمت پدیده تک فرزندی و دو فرزندی جمعیت کشور به سرعت به سمت پیری پیش می رود که این موضوع را باید به عنوان زنگ خطری جدی دانست و این موضوع از سوی کارشناسان و جامعه شناسان بررسی و آسیب شناسی شود.

نمایندگان مجلس از وجود 3 میلیون زوج نابارور در کشور خبر داده و یادآور شدند درمان ناباروری بسیار هزینه بر بوده و هر چند اقداماتی در جهت بیمه تکمیلی و همچنین آزمایش های این قشر انجام شده اما باید برای آنها اقدام اساسی و ویژه ای انجام و منابع مالی درمان ناباروری تامین و به گونه ای درمان ناباروری رایگان شود.

شیویاری: وجود سه میلیون زوج نابارور در کشور/ هشدار درباره رواج پدیده تک فرزندی

یعقوب شیویاری، عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با هشدار نسبت به کاهش جمعیت جوان کشور با بیان اینکه جمعیت جوان هر کشور یکی از اساسی ترین سرمایه آن کشور به شمار می رود، گفت: استفاده از ظرفیت، انرژی و تحصیلات جمعیت جوان برای هر جامعه ای امری ضروری است و اگر جمعیت جوان به سمت پیری پیش رود تهدیدی جدی برای آن جامعه محسوب می شود.

یعقوب شیویاری 3406756/26/2016 1:03:59 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103776873606_Thum.jpgیعقوب شیواری
یعقوب شیویاری

 

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری ابلاغ سیاست های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری با بیان اینکه بر اساس این سیاست ها افزایش جمعیت باید یکی از اقدامات اساسی در حوزه های مختلف به ویژه بهداشت و درمان باشد، تصریح کرد: هر چند طی سال های اخیر رشد جمعیت تا حدودی مناسب بوده است اما کافی نبوده و نیاز است تمامی دستگاه ها در جهت تحقق سیاست های جمعیتی گام های جدی بردارند.

لزوم توجه دولت به ارائه سیاست های تشویقی برای ترغیب زوجین به فرزندآوری

وی با تاکید بر لزوم توجه دولت به ارائه سیاست های تشویقی برای ترغیب و تشویق زوجین به فرزندآوری، گفت: بهتر است دولت برای فرزند سوم به بعد سیاست های تشویقی مناسبی را اتخاذ و ارائه و به گونه ای سیاست هایی تشویقی مناسبی مانند افزایش مرخصی زایمان، کاهش سن بازنشستگی و... را در مورد کارمندان  اعمال کند.

وجود سه میلیون زوج نابارور در کشور

این نماینده مردم در مجلس دهم، از وجود 3 میلیون زوج نابارور در کشور خبر داد و افزود: البته هر ساله به تعداد این زوجین افزوده می شود؛ واقعیت آن است که درمان ناباروری بسیار هزینه بر است و هر چند اقداماتی در جهت بیمه تکمیلی و همچنین آزمایش های این قشر انجام شده اما باید برای آنها اقدام اساسی و ویژه ای انجام و منابع مالی درمان ناباروری تامین و به گونه ای درمان ناباروری رایگان شود.

لزوم استخدام پرستار از سوی دولت برای نگهداری از نوزادان چندقلو

شیویاری با بیان اینکه دولت باید حمایت ویژه از مادر نوزادان چندقلو داشته باشد، گفت: از آنجایی که نگهداری از نوزادان چندقلو مصائب و مشکلات خاص خود را دارد بنابراین بهتر است دولت برای نگهداری از آنها پرستار استخدام کند.

سیاست های جمعیتی باید به گونه ای اجرا شود که با افزایش جمعیت روبرو شویم

نماینده مردم میانه در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه سیاست های جمعیتی باید به گونه ای اجرا شود که با افزایش جمعیت روبرو شویم، ادامه داد: باید همانطور که به ساخت دانشگاه، پادگان و مراکز آموزشی توجه نشان می دهیم به فکر تامین نیرو برای این این مراکز هم باشیم و در صورتی که در آینده با کمبود نیروی جوان مواجه شویم کشور با مشکلات اقتصادی، امنیتی و اجتماعی بیشماری مواجه خواهد شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه دستگاه هایی مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش و صداسیما باید در جهت افزایش جمعیت و تحقق سیاستی های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری نهایت تلاش خود را داشته باشند، افزود: افزایش جمعیت موضوعی حاکمیتی است؛ یکی از اندیشمندان آمریکایی ضد ایرانی در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد ایران را باید به حال خود رها و نباید این کشور را تهدید به جنگ کرد زیرا جمعیت ایران طی دهه های آینده به سمت و سوی پیری پیش رفته و به دلیل آنکه نیروی جوانی ندارد که برای دفاع از کشورشان در پادگان ها آموزش ببیند بنابراین ایران در آینده ای نزدیک از بین خواهد رفت.

وضعیت اقتصادی تاثیر چندانی در فرزندآوری ندارد

وی با بیان اینکه وضعیت اقتصادی تاثیر چندانی در فرزندآوری ندارد، گفت: متاسفانه خانواده هایی که وضعیت اقتصادی مناسبی داشته و در رفاه هستند تمایلی به فرزندآوری نداشته و تنها به یک فرزند اکتفا کرده اند.

دولت باید با ارائه تسهیلات تشویقی مناسب به کارمندان، زنان خانه دار و همچنین زوجین نابارور آنها را به فرزندآوری بیشتر ترغیب کند

این نماینده مردم در مجلس دهم، دولت باید با ارائه تسهیلات تشویقی مناسب به کارمندان، زنان خانه دار و همچنین زوجین نابارور آنها را به فرزندآوری بیشتر ترغیب کند، تصریح کرد: اگر دولت به سمت و سوی چنین موضوعاتی روی بیاورد به طور قطع در آینده ای نه چندان دور جمعیت جوان کشور دو چندان افزایش می یابد.

 

انتقاد از روی آوردن رواج پدیده تک فرزندی و دو فرزندی در کشور

شیویاری با انتقاد از رواج پدیده تک فرزندی و دو فرزندی در کشور، افزود: در افزایش و شیوع چنین پدیده هایی نقش رسانه ها بسیار موثر بوده و فیلم ها و برنامه هایی که از شبکه های ماهواره ای پخش می شود سیاست هایی برای تشویق زنان ایرانی به سمت و سوی تک فرزندی بوده و تاثیر این برنامه ها در خانواده ها به گونه ای است که برخی از زوجین حتی هیچ فرزندی نمی خواهند.

برای افزایش جمعیت نیازمند فرهنگ سازی هستیم

نماینده مردم میانه در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه برای افزایش جمعیت نیازمند فرهنگ سازی هستیم، در رابطه با پیامدهای تک فرزندی، گفت: تک فرزندی گرچه پدیده جدیدی نیست اما در جامعه ما در هیچ زمانی مانند اکنون فراگیر نبوده است؛ چنین فرزندانی از نعمت داشتن خواهر و برادر محروم بوده و در خلاء ناخواسته محروم بودن از بستگان درجه یک زندگی خواهند نمود؛ به صورت جدی نیاز است دستگاه ها فرهنگ سازی مناسبی را در این رابطه داشته و خطر پدیده تک فرزندی را به خانواده ها اطلاع رسانی کنند.

 

ضرورت حذف و اصلاح قوانین مصوب در رابطه با سیاست " فرزند کمتر، زندگی بهتر"

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت حذف و اصلاح قوانین مصوب در رابطه با سیاست"  فرزند کمتر، زندگی بهتر " تاکید کرد و افزود: ضروری است قوانین مصوب در این رابطه حذف و علاوه بر این فرهنگ سازی مناسبی از سوی رسانه ها برای حذف تفکر فرزند کمتر، زندگی بهتر انجام شود.

عابدی: هشدار درباره حرکت جمعیت به سمت سالخوردگی/ بی‌توجهی دستگاه‌ها نسبت به تحقق سیاست‌های جمعیتی

حیدرعلی عابدی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با یادآوری پیشروی جامعه به سمت پیری با تاکید بر لزوم توجه به سیاست‌های جمعیتی، گفت: طبق آمارهای مرکز آمار ایران؛ نرخ رشد کل جمعیت در سال 95 نسبت به نرخ رشد سال 90 صفر و در مقیاس مشابه نرخ رشد جمعیت شهری 0.2- درصد و نرخ رشد جمعیت روستایی 0.06- درصد بوده است که این نشان دهنده حرکت جمعیت به سمت سالخوردگی است.

حیدرعلی عابدی 3406751/14/2017 12:14:52 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/01/201701104210992570_Thum.jpgحیدرعلی عابدی
حیدرعلی عابدی

 

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، از بی‌توجهی دستگاه‌ها نسبت به تحقق سیاست‌های جمعیتی انتقاد کرد وافزود: در این رابطه نظر دستگاه‌های مرتبط مشترک و واحد نبود زیرا  برخی بر کنترل جمعیت و برخی بر کنترل فاصله‌گذاری معتقد بودند در حالی که اگر این فاصله مناسب میان تولد کودکان رعایت می شد در حال حاضر با افزایش نرخ باروری روبرو بودیم.

وی با انتقاد از اینکه دستگاه‌ها نتوانستند سیاست‌های جمعیتی را پیگیری، پیاده و عملیاتی کنند، تصریح کرد: اگر نهادهای ذی ربط در زمان مناسب به پایش و تشویق به موقع زوجین به فرزندآوری بیشتر توجه می‌کردند در حال حاضر با این وضعیت روبرو نبودیم.

نقش موثر افزایش سن ازدواج در پیری جمعیت

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزایش سن ازدواج را در پیری جمعیت موثر دانست و بر ضرورت بررسی عوامل افزایش سن ازدواج و همچنین بی رغبتی زوجین به فرزندآوری تاکید کرد و گفت: نباید با بی تفاوتی از کنار موضوعاتی که جمعیت کشور را در معرض تهدید قرار می دهد گذشت؛ بهتر است دستگاه های ذی ربط با انجام اقدامات پژوهشی و مطالعات میدانی پدیده هایی مانند افزایش سن ازدواج، امتناع از فرزندآوری و تک فرزندی را بررسی و آسیب شناسی کنند.

لزوم تسهیل ازدواج جوانان

این نماینده مردم در مجلس دهم، بر لزوم تسهیل ازدواج جوانان تاکید کرد و یادآور شد: برخی جوانان به دلیل مشکلات شغلی و اقتصادی تمایلی نسبت به ازدواج نشان نمی دهند بنابراین نیاز است دولت به رفع مشکل اشتغال توجه جدی داشته و مشکلات جدی سد راه ازدواج جوانان را مرتفع کند البته برخی جوانان نیز با وجود شغل و شرایط اقتصادی مناسب رغبتی به ازدواج ندارند که باید این آسیب نیز بررسی و آسیب شناسی شود.

عابدی با تاکید بر اینکه افزایش جمعیت نیازمند تلاش تمامی دستگاه ها است، افزود: تمامی دستگاه ها باید در این رابطه تلاش کنند زیرا تحقق افزایش جمعیت به تنهایی از عهده وزارت بهداشت خارج بوده و این دستگاه تنها می تواند در بحث خدمات بیمه ای و گسترش خدمات برای ناباروری گام بردارد.

تاکید بر اعمال سیاست های تشویقی و حمایتی مناسب در جهت افزایش جمعیت

نماینده مردم اصفهان در مجلس دهم، با تاکید بر ضرورت تصویب و اجرای قوانین مناسب و همچنین اعمال سیاست های تشویقی و حمایتی مناسب در جهت افزایش جمعیت، گفت: سیاست‌هایی تشویقی مناسبی مانند افزایش مرخصی زایمان، گسترش مهدهای کودک در نزدیک محل کار زوجین، رایگان شدن آزمایش ها و مراقبت های دوران بارداری، تحت پوشش قراردادن کلیه هزینه‌های پزشکی و مراقبتی و همچنین آموزشی فرزندان زیر 18 سال و حمایت اقتصادی مناسب از زوجین نابارور از جمله راهکارهایی است که می تواند در افزایش نرخ باروری بسیار تاثیرگذار باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در جهت ترغیب و تشویق زوجین به فرزندآوری بهتر است یارانه ای که در حال حاضر میان افراد جامعه توزیع می شود به نوجوانان زیر 18 سال اختصاص یافته و همچنین کمک هزینه ای برای تولد هر فرزند در نظر گرفته شود.

وی با تاکید بر اینکه پیری جمعیت باید جدی گرفته شود، گفت: هر چند در رابطه با ترغیب زوجین به فرزندآوری قوانینی مانند مرخصی زایمان مصوب شده اما برخی کارمندان زن به دلیل ترس از دست دادن کار از فرزندآوری و مرخصی رفتن واهمه دارند بنابراین برای جلوگیری از چنین اقداماتی باید به وضع و تصویب قوانین حمایتی مناسب اقدام کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم،  با بیان اینکه طبق آمارهای وزارت بهداشت سه میلیون زوج نابارور در کشور وجود دارد، با یادآوری تحت پوشش قرار گرفتن درمان ناباروری، تصریح کرد: حقیقت آن است که درمان ناباروری بسیار هزینه بر بوده و جزو پرهزینه ترین عمل‌های پزشکی به شمار می رود از این رو تحت پوشش گرفتن هزینه های تشخیصی و درمانی ناباوری می تواند گام مثبت و موثری در جهت تحقق سیاست های جمعیتی باشد.

عابدی این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه تمامی تبلیغات و فشارها روی کنترل جمعیت در گذشته پیری جمعیت را به دنبال داشته است، افزود: رشد منفی جمعیت در 15 الی 30 سال آینده کشور را با مشکلات زیادی روبرو خواهد کرد؛ در واقع کشورهایی که جمعیت سالمند آن از 10 درصد بیشتر باشد کشوری دارای جمعیت پیر نامیده می‌شوند در چنین شرایطی به دلیل آنکه در سنین بالای 80 الی 90 سال آثار بیماری های مزمن خود را نشان می دهد بنابراین با توجه به افزایش تعداد سالمندان نیاز به مراقبت‌های ویژه دوران سالمندی نیز افزایش می یابد بنابراین باید نیروی فعال و آماده به کاری را داشته باشیم که نیازهای کشور را برآورده و از سویی آمادگی خدمات رسانی به سالمندان را داشته باشند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس دهم، افزود:  اگر به پیگیری سیاست‌های جمعیت توجه نشود در صورت پیری جمعیت مانند دیگر کشورها ناچار به استفاده از مهاجران برای تامین نیازهای کشور می شویم که این موضوع مشکلات امنیتی و اجتماعی زیادی را برای کشور به همراه خواهد داشت از این رو باید با پیگیری سیاست های جمعیت به تعادل رشد جمعیت نزدیک شد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گرایش خانواده ها را به تک فرزندی زنگ خطری جدی برای جمعیت کشور دانست و گفت: گرایش خانواده ها به تک فرزندی جامعه و خانواده ها را با آسیب های زیادی مواجه می کند که مهمترین این آسیب ها استفاده از نیروی کار خارجی و مشکلات امنیتی است.

هاشمی: توفیقی در تحقق سیاست های جمعیتی نداشتیم/هشدار نسبت به گسترش پدیده تک فرزندی و دو فرزندی

همایون هاشمی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ ملت، با بیان اینکه یکی از مولفه های مهم در حوزه توسعه، توسعه منابع انسانی است، افزود: در واقع کاهش یا افزایش جمعیت یکی از شاخص های مهم بحث مدیریت منابع انسانی در بحث توسعه است؛ کارشناسانی که در حوزه جمعیت شناسی و زاد و ولد مطالعاتی دارند هشدارهای متعددی مبنی بر سیر صعودی جمعیت کشور به سمت سالمندی داده و در این باره اظهار نگرانی کرده اند.

همایون هاشمی 3406755/29/2016 2:11:39 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605102695106746_Thum.jpg
همایون هاشمی

سطح سلامت و طول عمر ایرانیان افزایش یافته است

نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین دژ در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه سطح سلامت و طول عمر ایرانیان افزایش یافته است، تصریح کرد: این شاخص مناسبی است که جوامع بین‌المللی هم به آن نگاه مثبتی داشته‌اند؛ هر چند این موضوع مایه خرسندی است اما در این میان نگرانی های زیادی در رابطه با کاهش جمعیت جوان کشور و همچنین کاهش نرخ موالید و ازدواج وجود دارد که این موضوع در آینده جامعه هدف و اقتصاد کشور را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.

کاهش نرخ ازدواج در کشور بسیار نگران کننده است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه کاهش نرخ ازدواج در کشور بسیار نگران کننده است، افزود: متاسفانه ازدواج در کشور کاهش و طلاق افزایش یافته است این در حالی است که کاهش ازدواج و افزایش طلاق پیری و کاهش شدید جمعیت را به دنبال دارد.

میل به فرزندآوری در زوجین کاهش یافته است/ هشدار نسبت به گسترش پدیده تک فرزندی و دو فرزندی

هاشمی با انتقاد از اینکه میل به فرزندآوری در زوجین کاهش یافته است نسبت به گسترش پدیده تک فرزندی و دو فرزندی در کشور هشدار داد و گفت: متاسفانه با روی آوردن برخی خانواده ها به سمت پدیده تک فرزندی و دو فرزندی جمعیت کشور به سرعت به سمت پیری پیش می رود که این موضوع را باید به عنوان زنگ خطری جدی دانست؛ البته علاوه بر سیاست تک فرزندی و دو فرزندی برخی خانواده ها هم اصلا تمایلی به فرزندآوری ندارند.

نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین دژ در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه پدیده تک فرزندی و دو فرزندی از سوی کارشناسان و جامعه شناسان بررسی و آسیب شناسی شود از جمله عوامل تاثیرگذار بر این پدیده را مشکلات اقتصادی دانست و تصریح کرد: بیکاری، اعتیاد و ولنگاری های اجتماعی می تواند از جمله عوامل تاثیرگذار در کاهش تمایل زوجین نسبت به فرزندآوری بیشتر باشد.

بیکاری و مهاجرت از جمله عوامل تاثیرگذار در پیری جمعیت است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بیکاری و مهاجرت از جمله عوامل تاثیرگذار در پیری جمعیت است، ادامه داد: رفع معضل بیکاری و توسعه اشتغال از جمله راهکارهای افزایش نرخ ازدواج و مقابله با پیری جمعیت است؛ متاسفانه نخبگان کشور به دلیل بی توجهی در معرض آسیب بوده و دستگاه ها هیچ برنامه ای برای جذب نخبگان نداشته و تمامی دولت ها به صورت شعارگونه به این موضوع پرداخته اند در نتیجه طی این سه دهه با سیرصعودی مهاجرت نخبگان روبرو هستیم که این موضوع می تواند زنگ خطری جدی برای جمعیت کشور به شمار رود.

شرایط برای برگشت و ساماندهی نخبگان درکشور فراهم شود

وی با تاکید بر اینکه شرایط برای برگشت و ساماندهی نخبگان درکشور فراهم شود، تصریح کرد: متاسفانه نخبه گرایی به نخبه گریزی تبدیل شده و در واقع مهمترین مشکل آموزش و پرورش نخبه گریزی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه تمامی جوامع نسبت به کاهش جمعیت جوان شان نگران هستند، افزود: متاسفانه در سه دهه اخیر با غلبه مباحث سیاسی بر مباحث اجتماعی روبرو هستیم که این موضوع می تواند یکی از مباحث نگران کننده کشور به جهت آنکه نتوانسته ایم سهمی را در حوزه مدیریت مباحث اجتماعی در اختیار دانشمندان، نخبگان و کارشناسان حوزه اجتماعی قرار دهیم به شمار می رود.

هاشمی با انتقاد از اینکه عملکرد دستگاه ها در جهت تحقق و اجرایی کردن سیاست های جمعیتی موفقیت آمیز نبوده است، یادآور شد: متاسفانه عملکرد دستگاه ها به هیچ وجه در تحقق این سیاست های مناسب نبوده که یکی از این سیاست ها بی توجهی نسبت به پرداخت به موقع وام ازدواج و تامین مسکن زوجین بوده است.

افزایش مرخصی زایمان سیاست تشویقی مناسبی برای ترغیب زوجین به فرزندآوری

نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین دژ در مجلس دهم، با بیان اینکه افزایش مرخصی زایمان سیاست تشویقی مناسبی برای ترغیب زوجین به فرزندآوری است، گفت:  از آنجایی که بانوان درصد قابل توجهی از کارمندان دولت را تشکیل می دهند و مسئولیت های مهمی در بدنه دولت دارند بنابراین بهتر است به نظام جایگزین نیرو توجه اساسی شود تا کار دولت بر زمین نماند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با یادآوری شعار" دو بچه کافی است"، ادامه داد: متاسفانه هنوز اثرات روانی و اجتماعی این طرح در خانواده ها دیده می شود و نیاز است کارشناسان و افرادی که در حوزه تبلیغات اجتماعی فعالیت می کنند مدل مناسبی را برای جایگزینی این طرح تعریف و ارائه کنند؛ در حقیقت اگر بتوان سیاست های تشویقی، رفاه اجتماعی و مباحث امنیتی و اجتماعی را در کشور پیاده و توسعه داد با کاهش سن ازدواج و افزایش موالید روبرو خواهیم شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet