ایام محرم 1398
1396/01/30 11:40:37
سرویس دیگر رسانه‌ها_
محمدرضا تابش:

جهانگیری نامزد احتیاطی است نه پوششی

به فرض اینکه تصمیم به رد صلاحیت روحانی گرفته شود، بازتاب‌های جهانی و داخلی آن تصمیم ویران کننده خواهد بود، بنابراین چنین احتمالی اصلا وجود ندارد.
جهانگیری نامزد احتیاطی است نه پوششی به فرض اینکه تصمیم به رد صلاحیت روحانی گرفته شود، بازتاب‌های جهانی و داخلی آن تصمیم ویران کننده خواهد بود، بنابراین چنین احتمالی اصلا وجود ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201609104556063020.jpg جهانگیری,نامزد,احتیاطی,است,نه,پوششی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری از سوی چهره‌های اصلاح‌طلب به عنوان نامزد مکمل، پوششی یا به قول محمدرضا تابش نامزد احتیاطی در کنار روحانی موضوعی است که طی روزهای منتهی به انتخابات گمانه‌زنی‌ها و شایعات زیادی به دنبال داشته است. برخی رقبا این مسئله را دلیلی بر احتمال رد صلاحیت روحانی از سوی شورای نگهبان می‌دانند و برخی با رد این شایعات، حضور معاون اول رئیس جمهور را باعث تقویت و توانمندی بیشتر روحانی در مناظرات دانسته‌اند. البته خود جهانگیری در این باره گفته بود که قصد دارد با حضور در مناظرات در کنار روحانی از خرابی‌هایی که دولت 8 ساله احمدی‌نژاد برای دولت یازدهم به ارث گذاشته است، حرف‌هایی بزند. البته شایعه رد صلاحیت روحانی، رئیس جمهور مستقر دولت فعلی یکی از موضوعاتی است که محمدرضا تابش، نماینده اصلاح‌طلب اردکان در مجلس، عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان و عضو فراکسیون امید در گفت وگو با همدلی آن را رد کرد و از محالات دانست چرا که بازتاب‌های مخرب بین‌المللی برای نظام به همراه دارد. موضوع قابل توجه دیگری که این روزها به آن پرداخته می‌شود، فرضیاتی درباره علت حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری است که در صورت تایید یا رد صلاحیت او توسط شورای نگهبان، برای نظام هزینه‌هایی به همراه خواهد داشت. مشروح این گفت وگو را در ادامه می‌آید.
حضور جهانگیری را در کنار روحانی برای انتخابات ریاست جمهوری چطور ارزیابی می‌کنید؟
قرار گرفتن جهانگیری در کنار روحانی، به عنوان نامزد احتیاطی است و هرگز مثل دیگران لفظ پوششی را درباره ایشان به کار نبرده‌ام. مناسب‌ترین گزینه‌ای که با وجود همه نقدها و گلایه‌ها اصلاح‌طلبان با اجماع نظر به او رای داده‌اند، دکتر روحانی است. با توجه به حساسیت شرایط و فعل و انفعالاتی که جناح رقیب با هوشمندی تمام علیه دولت فعلی انجام می‌دهد، اصلاح‌طلبان تصمیم گرفتند با اجماع نظر از روحانی به عنوان گزینه اصلی و قطعی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کنند، ولی قرار شد با نظر خود روحانی در کنار او یک نفر نامزد احتیاطی هم به میدان بیاید. بنابراین مجموعه تصمیم گیری‌ها حضور آقای جهانگیری در کنار دکتر روحانی در انتخابات پیش‌رو است.
آیا ورود جهانگیری به انتخابات شایعه رد صلاحیت روحانی را که از سوی جریان رقیب مطرح می‌شود، تقویت نمی‌کند؟
بعید می‌دانم این اتفاق بیفتد. چیز عجیبی است که نظام رئیس جمهور مستقر در قدرت را که از نحله روحانیت و عضو مجلس خبرگان رهبری است رد صلاحیت کند. این احتمال وجود داشت اگر آقای روحانی هم مثل مرحوم ‌هاشمی، رئیس جمهور نبود، او را به هر بهانه‌ای رد صلاحیت کنند، ولی در حال حاضر که ایشان در دولت مستقر است این احتمال وجود ندارد. چرا که خدایی نکرده به فرض اینکه تصمیم به رد صلاحیتش گرفته شود، بازتاب‌های جهانی و داخلی آن تصمیم ویران کننده خواهد بود. بنابراین چنین احتمالی اصلا وجود ندارد. هرچند که شورای نگهبان تصمیم‌گیرنده است، ولی این شورا هم از قوه عاقله‌ای برخوردار است و چنین کاری را انجام نمی‌دهد.
تحلیلی وجود دارد مبنی براینکه احمدی‌نژاد با ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری قصد دارد در صورت رد صلاحیت شدنش شورای نگهبان را مجبور کند که روحانی را نیز رد صلاحیت کنند. به نظر شما چقدر این تحلیل می‌تواند قابل استناد باشد؟
درباره این موضوع نظر و تحلیلی دارم، ولی صلاح نیست آن را رسانه‌ای کنم. نباید فراموش کنیم که احمدی‌نژاد فرد باهوشی است، ولی در هر صورت نباید حق نامزدی را به عنوان یک شهروند ازاو سلب کنیم، او هم مثل 1636 نفری که ثبت نام کرده‌اند می‌تواند نامزد شود.
تایید یا رد صلاحیت احمدی‌نژاد آثار و تبعات زیادی به همراه دارد، فکر نمی‌کنید ثبت نام او در انتخابات با وجودی که رهبری او را از حضور منع کرده بود به قصد بالابردن هزینه برای نظام است؟
ما نمی‌توانیم به کسی که رئیس جمهور کشور بوده است بگوییم برای ایجاد هزینه به نظام و کشور وارد عرصه انتخابات شده است. ممکن است اعلام نامزدی و ثبت نام او در انتخابات با وجود منع از سوی رهبری، علاوه بر حقی که به عنوان فرد برای ثبت نام دارد، اعتراض به برخی رویه‌ها باشد که دست‌اندرکاران امر باید این موضوع را تحلیل و بررسی کنند.
برخی چهره‌های اصول‌گرا مثل احمد توکلی از شورای نگهبان خواسته است به دلیل مشکلاتی که احمدی‌نژاد برای کشور در دو دولت خود ایجاد کرده است رد صلاحیت شود. قسیم عثمانی عضو هیات رئیسه مجلس نیز تقاضای رد صلاحیت او را داشته است و گفته در صورتی که احمدی‌نژاد از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شود، از نمایندگی مجلس استعفا می‌دهد، نظر شما در این باره چیست؟
از شورای نگهبان تقاضا دارم که در بررسی صلاحیت نامزدها مر قانون را اجرا کند. ما نمی‌توانیم برای شورای نگهبان تعیین تکلیف کنیم ولی می‌توانیم از این نهاد بخواهیم که در چارچوب ضوابط قانونی کار خودش را انجام دهد.
عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز دراین باره گفته که مخالف حضور احمدی‌نژاد در انتخابات به عنوان نامزد انتخاباتی نیست، ولی از مراجع ذی‌صلاح خواسته که قبل از هر کاری او را به خاطر پرونده‌ها و کوتاهی‌هایی که داشته است، محاکمه کنند. نظر شما در این باره چیست؟
به گزارش همدلی، هرکاری در مجرای قانونی خودش باید انجام شود. سوال اینجاست که اگر احمدی‌نژاد جرائم وکوتاهی‌هایی داشته است، چرا تاکنون به این جرائم و پرونده‌ها رسیدگی نشده است. چرا برخی در این باره تعلل کرده‌اند؟

انتهای پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet