هدر موبایل
1396/01/30 13:04:05
سرویس صحن
در تذکر شفاهی مطرح شد؛

میرازیی نیکو: انتقاد از نامه شورای نگهبان درباره رد صلاحیت اقلیت های دینی در انتخابات شوراها/ توضیح مطهری درباره اقدام رئیس مجلس برای شفافیت موضوع

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی از نامه رئیس شورای نگهبان درباره رد صلاحیت و عدم حضور اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراها انتقاد کرد.
میرازیی نیکو: انتقاد از نامه شورای نگهبان درباره رد صلاحیت اقلیت های دینی در انتخابات شوراها/ توضیح مطهری درباره اقدام رئیس مجلس برای شفافیت موضوع نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی از نامه رئیس شورای نگهبان درباره رد صلاحیت و عدم حضور اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراها انتقاد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606108818352188.jpg میرازیی,نیکو:,انتقاد,از,نامه,شورای,نگهبان,درباره,رد,صلاحیت,اقلیت,های,دینی,در,انتخابات,شوراها/,توضیح,مطهری,درباره,اقدام,رئیس,مجلس,برای,شفافیت,موضوع Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، قاسم میرزایی نیکو در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 30 فروردین) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود گفت: روز گذشته رییس شورای نگهبان اعلام کرده است که بر اساس تبصره ماده 26 مصوب سال 1375 اقلیت‌های دینی نمی‌توانند در شوراهای شهر حضور پیدا کرده و باید رد صلاحیت شوند.

وی افزود: نکته اول در خصوص این موضوع اینکه قوانین انتخابات شوراها برعهده مجلس گذاشته شده و ناظرین و ضابطان اجرایی آن نمایندگان مجلس هستند.  از سوی دیگر چندین بار مصوبه مجلس در این خصوص در سال‌های متمادی از جمله سال 75، 86 و 92 به شورای نگهبان ارسال شده و خلاف موازین بودن همه این اصلاحیه‌ها تشخیص داده شده است بنابراین اگر یک یا دو بار این اقدام انجام شده مجدداً مواردی که شورای نگهبان اعلام کرده چیست؟

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد:  نکته دوم این است که متأسفانه نظارت استصوابی از میزان احوالات افراد در حال تسری یافتن به قوانین است که این امر بدعتی است که اگر ایجاد شود هر روز ممکن است قوانینی که خود نمایندگان تصویب کرده‌اند ملغی شود از این جهت باید این موضوع را مد نظر قرار داد و از شما به عنوان هیأت رئیسه مجلس می‌خواهم که به این موضوع رسیدگی کنید.

علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر گفت: این موضوع کمی مبهم است و ما منتظر توضیح سخنگوی شورای نگهبان هستیم.

وی تصریح کرد: زمانی که مصوبه‌ای از مجلس می‌گذرد و شورای نگهبان نیز درباره آن اظهارنظر می‌کند بعد از آن دیگر نمی‌تواند اظهارنظر مجددی درباره آن داشته باشد و به نظر می‌رسد استناد به اصل 4 قانون اساسی نیز در این مورد پس از آنکه شورای نگهبان نظر خود را اعلام کرده نافذ نیست اما بهرحال ما منتظر توضیح شورای نگهبان هستیم و رئیس مجلس شورای اسلامی نیز اقدامی را در این زمینه انجام داده‌اند که امیدواریم این موضوع شفاف شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet