هدر موبایل
1396/02/17 17:16:00
سرویس سیاسی
خانه ملت گزارش می دهد؛

اما و اگرهای مناظره های انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ / تریبون آزاد یا میدان بیان نظرات

بی شک مناظره باید صریح، شفاف، صادقانه و نمادی از جدال احسن باشد و کاندیداها باید در فرصت محدود هم به پرسش های اصلی مردم پاسخ داده و به نقد و بررسی منصفانه و بدور از حاشیه دیدگاه های یکدیگر بپردازند.
اما و اگرهای مناظره های انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ / تریبون آزاد یا میدان بیان نظرات بی شک مناظره باید صریح، شفاف، صادقانه و نمادی از جدال احسن باشد و کاندیداها باید در فرصت محدود هم به پرسش های اصلی مردم پاسخ داده و به نقد و بررسی منصفانه و بدور از حاشیه دیدگاه های یکدیگر بپردازند. https://cdn.icana.ir/d/019/201705104574088159.jpg اما,و,اگرهای,مناظره,های,انتخابات,ریاست,جمهوری,۹۶,/,تریبون,آزاد,یا,میدان,بیان,نظرات Icana

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری خانه ملت؛ گفت وگوها و مناظره ها می تواند به اشکال گوناگون و روش های مختلف انجام گیرد. به این معنا که گاه گفت و گوها به شکل جدلی انجام می شود که هدف از آن تنها چیرگی بطرف دیگر گفت وگو است که از آن به جدل مذموم و ناپسند و باطل نیز یاد می شود. در این روش از جدل و گفت وگو، هریک از طرفین می کوشند تا با دست یابی به نقاط ضعف افکار و آرای دیگر و نیز بزرگ نمایی و گاه حتی هوچی گری، طرف دیگر را به چالش بکشانند و او را در حالت انفعالی قرار دهند.

مناظره های تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نسبت به سایر ساختارهای برنامه سازی در رادیو و تلویزیون از همه جذاب تر، پرطرفدارتر و نماد جریان آزاد اطلاع رسانی است.

این نوع برنامه ها در سالیان اخیر برابر نظرسنجی­ها نقش کلیدی در پیروزی نامزد نهایی داشته است. حال با توجه به این اهمیت و میزان بیننده آن سوال این است که مناظره چگونه می تواند به انتظارات مردم پاسخ درست دهد و اینکه چرا برخی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم به جای پاسخ به پرسش های مردم به موارد غیر مرتبط پرداخته و حتی به مسائل حاشیه ای روی می آورند.

بی شک مناظره باید صریح، شفاف، صادقانه و نمادی از جدال احسن باشد. مناظره جای سخنرانی، خطابه خواندن یا قرائت بیانیه نیست. نامزدها باید در فرصت محدود هم به پرسش ها پاسخ دهند و هم به نقد و بررسی دیدگاههای یکدیگر بپردازند. پس مناظره کلیشه ای، خنثی و تشریفاتی فایده ندارد.

کاندیداها باید به مسایل اصل کشور بپردازد؛ در میان صدها مساله که در اداره و مدیریت کشور وجود دارد مردم توقع دارند نامزدها و صدالبته صدا و سیما مسایل کلیدی و اصلی کشور را دستور کار مناظره قرار دهد.

مردم توقع دارند 6 نامزد انتخابات که همه از میان چهره های شناخته شده و با گرایش های مختلف سیاسی کشور هستند و سابقه سالیان متمادی کار و مسئولیت در کشور دارند " اخلاق" را سرلوحه همه امور قرار دهند. از تخریب و سیاه نمایی جلوگیری شود.

کاندیداها بی شک باید عملکرد قابل تقدیر را بیان و ناکامی ها را با آمار و ارقام صحیح و درست مورد نقد قرار دهند. توسل به شیوه های عملیات روانی و تخریب یکدیگر را یک سره ممنوع بدانند و بجای نفی دیگران و رقیبان به اثبات برنامه ها و کارآمدی خود بپردازند. البته بیان این سخن به معنای نادیده انگاشتن انتقادهای صریح به عملکردهای اجرایی نمی­باشد.

انتظار مردم آنست که اگر نامزدی از این جنس سخنان و وعده­ها مطرح کرد با نقد عالمانه و مستدل سایر نامزدها روبرو شود و مردم با یک نه بزرگ این قبیل افراد و رویکردهای عوام گرایانه را برای همیشه از صحنه رقابت­های سیاسی کنار بگذارند.

کاندیداها باید بدون پرداختن به مسائل حشایه ای و غیر واقعی به واقعیت ها و برنامه های خود در چارچوب قانون اساسی،  اصول و مبانی جمهوری اسلامی بپردازند، چرا که  مردم می خواهند از میان 6 نامزد و برنامه های آنها در روز 29 اردیبهشت در پای صندوق های رای یک نفر که حاضر اکثریت است برگزیده شود و این امر مستلزم آن است که کاندیداها نقاط قوت، ویژگی­های کابینه و تیم دولت خود را به طور دقیق و حساب شده برای مردم بازگو کنند.

خبرگزاری خانه ملت در گفتگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی به بررسی "چرایی عدم پاسخ مناسب برخی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری به پرسش های مردم و بعضا ورود به فضای هیجانی و مسائل غیر مرتبط در برنامه های مناظره صدا و سیما " پرداخته است.

عباس گودرزی 3406756/28/2016 12:48:59 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606105090860276_Thum.jpgعباس گودرزی
عباس گودرزی

 

عباس گودرزی:

مناظره های پخش شده انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ شبیه تریبون آزاد است /کاندیداها حول محور سوالات مطروحه صحبت نمی کنند

عباس گودرزی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص اینکه"  برخی کاندیداها به جای پاسخ به پرسش های مردم متاسفانه وارد فضای هیجانی و حتی مسائل غیر مرتبط با سئوال می شوند" اظهار داشت: مناظره های پخش شده طی دو هفته گذشته بیشتر شبیه تریبون آزاد بود و برخی از کاندیداهای به هیچ عنوان پاسخ سئولات مردم و مجری را نمی دادند و به مسائل غیر مرتبط و حاشیه ای می پرداختند.

وی با بیان اینکه برخی کاندیداها به بیان نظرات و تفکرات خود آنهم خارج از موضوعات پرسش شده مشغول بودند،تصریح کرد: مطالب و پاسخ های در این مناظره ها مطرح می شد که دقیقا فرافکنی، حاشیه ای و غیر مرتبط با خواست مردم بود و باید این طریقه در مناظره های بعدی اصلاح گردد.

عضو کمیسیون اجتماعی با تاکید بر اینکه اینهمه خارج از بحث و موضوعات صحبت کردن و مسائل حاشیه ای را وارد بحث های جدی و کلان کشور کردن به هیچ وجه شایسته نظام و کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری نیست، گفت: تا حد معمولی مسائل حاشیه ای مسلما در مناظرات وارد می شود، ولی برخی کاندیداهای بیش از اندازه معمول به مسائل غیر مرتبط  و غیر اساسی می پردازند که اینگونه رفتارها مورد پسند مردم نیست.

وی تاکید کرد: کاندیداها باید در مناظره ها دقت کنند که مسائل گفته نشود که به اصول و مبانی اساسی کشور صدمه وارد کند و باعث ایجاد مشکلات برای نظام دشمن شاد کردن گردد.

گودرزی افزود: برخی گفتار و کلمات مطمئنا بازی کردن در زمین دشمنان انقلاب و نظام جمهوری اسلامی است و نباید از افرادی که قرار است رئیس قوه مجریه گردد سر بزند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید در مناظرات سیاست ها و اصول و مبانی انقلاب اسلامی کاملا لحاظ شود و با اقدامات و حرف های حاشیه ای به آن صدمه وارد نکرد،‌ بیان داشت: کاندیداها قرار است که امور کشور را به دست بگیرند و باید به اصول و ارزش های نظام پایبند باشند و از اصل انقلاب و نظام دفاع کنند نه اینکه مشکلات را ایجاد کنند.

نماینده مردم بروجرد در پایان افزود: متاسفانه برخی در مناظره ها طوری رفتار می کنند که باعث ایجاد هیجان کاذب در بین مردم می شود و به جای اینکه احساسات مردم را تحریک کنند، باید پاسخ های اقناع کننده برای مردم داشته باشند.

هدایت اله خادمی 3406757/13/2016 4:23:45 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607109219726947_Thum.jpg
هدایت اله خادمی

 

خادمی :

روند مناظره در دور سوم اصلاح شود/ کاندیداها نباید خارج از سئوال به موضوعات پاسخ دهند

هدایت الله خادمی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص اینکه"  برخی کاندیداها به جای پاسخ به پرسش های مردم متاسفانه وارد فضای هیجانی و حتی مسائل غیر مرتبط با سئوال می شوند" با ابراز تاسف از اینکه اکثر افراد حاضر در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری به سئوال های مردم که از زبان مجری بیان می شود توجه ای ندارند،‌گفت: این افراد به مسائل حاشیه ای می پردازند و این اقدام مطممئنا بی توجهی به مردم و کشور است.

وی با بیان اینکه نباید در این مناظرات افراد بجای پاسخ به سئوالات مردم مسائل جناحی و حاشیه ای پرداخته شود،‌اظهار داشت: خواست مردم پاسخ دادن کاندیداها به سئوالات اساسی و راهکارهای این افراد برای حل مشکلات و بهبود وضعیت آنها می باشد.

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اینگونه پاسخ های غیر مرتبط مطمئنا باعث می شود که مردم نتوانند به درستی کاندیدای خود را انتخاب کنند و با ایجاد فضای احساسی و هیجانی،‌ انتخاب منطقی از مردم گرفته می شود و انتخاب آنها واقعی نباشد.

خادمی با اشاره به اینکه مردم مسلما به این اوضاع واقف هستند و می بیند که چه افرادی به دنبال مسائل غیر مرتبط و غیر واقعی هستند،‌تصریح کرد: مردم به دنبال پاسخگوی صریح و مناسب کاندیداها در خصوص مشکلات اساسی خود می باشند تا مطالبات آنها برآورده شود نه اینکه برخی از کاندیداها به مسائل حاشیه ای و حتی درگیری بین خود بپردازند.

عضو کمیسیون انرژی با تاکید بر اینکه باید این رفتارها و مسائل در مناظره سوم اصلاح شود و برگزار کنندگان به کاندیداها اجازه وارد شدن به مسائل غیر مرتبط را ندهند، گفت: پرداختن به کلیات و پرهیز از پاسخ دادن به خواسته های مردم اقدامی خلاف اخلاق و منطق است.

نماینده مردم ایذه با بیان اینکه کاندیداها باید برنامه ها و طرح های خود را برای بهبود وضعیت کشور مطرح کنند و درصد پیشرفت و توسعه کشور باشند، بیان داشت: این وضع نشان می دهد که برخی افراد به دنبال اصلاح وضع موجود نیستند و برنامه و طرحی برای بهبود وضعیت مردم ندارند و متناسب با ظرفیت ها پیش نمی روند.

عزت الله یوسفیان ملا 34067511/22/2016 12:34:58 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611107794791476_Thum.jpg
عزت الله یوسفیان ملا

 

یوسفیان ملا:

باید برای مناظره سوم به کاندیداها تذکر جدی داده شود/ برخی کاندیداها پاسخ قانع کننده ای به مردم بابت پرسش ها نمی دهند

عزت الله یوسفیان ملا در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص اینکه"  برخی کاندیداها به جای پاسخ به پرسش های مردم متاسفانه وارد فضای هیجانی و حتی مسائل غیر مرتبط با سئوال می شوند" بیان داشت: مردم بهترین افراد برای شناسایی کاندیداهای خوب و هستند چرا که می بینند که برخی کاندیداها هیچ پاسخ دقیق و قانع کننده ای به مردم بابت پرسش ها نمی دهند  و به بیان موضوعات غیر مرتبط و غیر واقعی می پردازند.

وی با تاکید بر اینکه کاندیداها باید به سئوالات مردم و خواسته های آنها پاسخ دهند نه اینکه به بیانیه خواندن مشغول باشند و یا اینکه به مسائل و درگیری های دوجانبه و جناحی مشغول شوند، گفت: کاندیداها باید راهکارها و برنامه های خود را برای حل مشکلات اساسی و اصلی کشور مطرح و درصد اصلاح مشکلات برآیند.

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات با تاکید بر اینکه باید برای مناظره سوم به کاندیداها تذکر جدی داده شود که خارج از مباحث مورد نظر مسئله ای را مطرح نکنند و از حاشیه ها بپرهیزند، افزود:مردم مطمئنا شاهد این مسائل هستند و به خوبی تشخیص می دهند که کدام کاندیداها مسیر حاشیه ای و غیر مرتبط در پیش گرفته اند و بدون شک در انتخاب فرد مورد نظر خود نیز به آن توجه خواهند داشت.

وی تصریح کرد: نباید اقدامات و کارهای صورت گیرد که مردم در انتخاب خود از فضای عاقلانه و منطقی دور شوند و کاندیداها فضای هیجانی و غیر واقعی را برای انتخاب به مردم با ایجاد فضای حاشیه ای بوجود آورد.

نماینده مردم آمل با بیان اینکه مطمئنا با پرداختن به مسائل حاشیه ای نمی تواند به انتخاب واقعی دست یافت و مشکلات اساسی و اصلی کشور را برطرف کرد، بیان داشت: اجرای مناظرات اشکالات اساسی دارد که باید از سوی برگزار کنندگان آن در مناظره سوم اصلاح شود.

وی ادامه داد: باید اصول، مبانی کلی و اصلی کشور مد نظر قرار بگیرد و برنامه های دقیق و مدون از سوی کاندیداها به محوریت قانون به مردم ارائه گردد.

نصرالله پژمان فر نصرالله پژمان فر34067511/17/2014 11:25:18 AMhttp://media.icana.ir/Image/2014/11/85123_Thum.jpg
نصرالله پژمان فرپژمان‌فر انتقادکرد:

سوالات ضعیف فرهنگی صداوسیما در مناظره‌ها و پاسخ‌های غیرشفاف و کلی کاندیداها

نصرالله پژمان‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص روند برگزاری مناظره‌های انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری گفت: متاسفانه عملا دیدگاه‌های واضح و شفاف در خصوص حوزه فرهنگ از سوی کاندیداها مطرح نشد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ضمن بیان اینکه برنامه‌ای در بخش فرهنگ از سوی کاندیداها در دومین برنامه مناظره مطرح نشد، اظهارکرد: باید اذعان کرد که افراد در زمان مشخص شده‌شان نسبت به سوالات پاسخ دقیق بیان نکردند و صرفا متن از پیش تعیین شده را مطرح کردند؛ این رفتار توهین به مردم تلقی می‌شود زیرا انتظار می‌رفت افراد به سوالات پاسخ می‌دادند و مصداقی‌تر صحبت می‌کردند.

وی با بیان اینکه دیدگاه‌های فرهنگی افراد یکی از مهمترین مسائل تاثیرگذار کشور در همه امور به حساب می‌آید، ادامه داد: اگر بخواهیم آینده مسائلی فرهنگی را تبیین کنیم باید با دیدگاه‌های کاندیداها در این حوزه آشنا شویم.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه در مناظره‌های انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری بخشی از رویکردها و دیدگاه‌ها در حوزه های مختلف از جمله فرهنگ مشخص می‌شود، افزود: اما باید به طور خاص و مشخص به مقوله فرهنگ پرداخته شود؛ به عبارتی دیگر بیان رویکرد فرهنگی افراد باید نسبت به سایر رویکردها در اولویت باشد.

وی با اشاره به اینکه نوع مدیریت صداوسیما در دومین برنامه مناظره در خصوص عدم پرداختن صحیح به حوزه فرهنگ مورد نقد است، تصریح کرد: رسانه ملی نیز پرسش‌ها و مسائل فرهنگی را طوری تعریف کرده بود که کاندیداها می‌توانستند به مقوله فرهنگ نپردازند؛ به عبارتی آنقدر سوال کلی در این حوزه طرح شد که شفاف‌سازی لازم صورت نگرفت.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه ضعف در طراحی سوالات صداوسیما در خصوص محور فرهنگ در دومین مناظره‌ انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری کاملا ملموس بود، خاطرنشان کرد: وقتی در این برهه از زمان مسئله فرهنگه به حاشیه برده می‌شود، مصداق ضرب المثل "سالی که نکوست از بهارش پیداست" می‌شود؛ لذا کارنامه صداوسیما در برگزاری مناظره‌ها نمره خوبی دریافت نمی‌کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet