هدر موبایل
1386/04/23 13:07:00
سرویس کمیسیون ها

وزیر کشور: 6500 دستگاه اتوبوس تا مهر ماه در اختیار ناوگان اتوبوسرانی قرار خواهد گرفت

وزیر کشور گفت: تا اوایل مهر ماه ۶۵۰۰ دستگاه اتوبوس در اختیار ناوگان اتوبوسرانی کشور قرار خواهیم داد. به گزارش خبرنگار خانه ملت، مصطفی پورمحمدی پس از جلسه بررسی وضعیت حمل و نقل درون شهری که در محل دفتر رئیس مجلس با حضور حدادعادل، قالیباف، چمران و محسن هاشمی تشکیل شده بود، اظهار داشت: مهمترین دستاورد اجرای سهمیه بندی بنزین حاکم شدن فرهنگ صرفه جویی و حفظ منابع ملی است.

وی افزود: خوشبختانه این طرح با استقبال خوب مردم روبرو شد و ما خوشحالیم و از همه تشکر می‌کنیم.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: در دولت این بحث مطرح شد که ما میزان صرفه جویی را محاسبه کنیم و قرار شد که اعتبارات حاصل از این مجلس عمدتا در مباحث حمل و نقلی و خدمات عمومی هزینه شود و انشاالله با مشخص شدن جزییات اجرایی طرح، اطلاع رسانی بیشتری خواهیم کرد.

پورمحمدی در پاسخ به سوالی مبنی بر تصمیم دولت برای برخورد با متخلفان گفت: شرکت نفت متعهد شده که سریعا بازرسی‌اش را فعال کند و چند جا نیز اقدام کرده است اگر جایگاه‌هایی خدایی ناکرده چنین تخلفاتی داشته باشند برخوردهای انضباطی با آنها خواهد شد. نیروی انتظامی نیز برای مراقبت بیشتر و جلوگیری از خرید و فروش‌های غیر مجاز و جلوگیری از سوء استفاده‌ها فعال شده است.

پورمحمدی تصریح کرد: مردم بدانند خرید و فروش‌های غیرمجازی که انجام می‌شود سهمیه افرادی است که کارت‌هایشان گم شده یا در جایگاه‌ها باقی مانده و مسیر دیگری برای ارائه بنزین در شرایط فعلی وجود ندارد مگر اینکه کسی کارت خود را به دوستی یا خویشاوندی برای استفاده بدهد که این البته مجاز است.

وی متذکر شد: خوشبختانه از 6500 دستگاه اتوبوس که براساس مصوبه سال گذشته مجلس می‌بایست تولید شود و در اختیار ناوگان اتوبوسرانی کشور در شهرهای مختلف قرار گیرد، با پیگیری‌های زیاد تا آخر سال مالی 85 که آخر تیر ماه 86 است حدود 5000 دستگاه اتوبوس تولید و خریداری شده است.

وزیر کشور با اشاره به افزایش ظرفیت تولید اتوبوس درون شهری گفت: در این زمینه ما یک رشد فوق العاده‌ای داشته‌‌ایم و ظرفیت تولید از 2000 دستگاه به 5000 دستگاه رسیده که این یک تحول در حوزه خودروسازی است.

پورمحمدی تصریح کرد: ما این 5000 دستگاه را تولید کرده‌ایم و در واقع دولت 5/82 درصد سهم خود را به کارخانه‌ها پرداخت کرده است و باید شهرداری‌ها 5/17 درصد سهم خود را پرداخت کنند و خودروها را تحویل بگیرند.

وزیر کشور اظهار داشت: قرار بود کسری این تعداد اتوبوس را از منابع خارجی تهیه کنیم که البته قراردادهایمان را بسته‌ایم اما چون خودروسازان داخلی به ما گفتند که ما خودمان توانایی تولید داریم ما قدری تاخیر انداختیم تا ببینیم آنها چه اندازه قدرت تولید دارند. اوایل امسال که برآورد کردیم تولید آنها به سقف مطلوب ما نمی‌رسد. قراردادهایمان را با منابع خارجی عملیاتی کردیم و انشاالله تا اوایل مهر ماه 6500 دستگاه تکلیف قانون 85 را در اختیار ناوگان اتوبوسرانی کشور قرار خواهیم داد.

پورمحمدی ابراز امیدواری کرد که با همین توان تولید سال آینده بتوانیم این تعداد اتوبوس را تهیه کنیم.

وی افزود: البته منابعی که مجلس به این منظور تخصیص داده است کم است و به اندازه سال گذشته نیست. ما سعی می‌کنیم اگر بتوانیم در دولت این اعتبارات را جابجا کنیم یا از محل صرفه‌جویی و با اجازه مجلس بتوانیم ظرفیت مورد نیازمان را تکمیل کنیم.

وزیر کشور متذکر شد: برای قطار شهری نیز خوشبختانه تصمیمات خوبی گرفته شده است و تنها منابع مالی آن باقی مانده که انشاالله مجلس اگر این لایحه را به نتیجه برساند در این چرخه نیز شاهد تحولات خوبی خواهیم بود.

پورمحمدی گفت: تلاش ما این است که شهروندان روی زمین نمانند و از گذشته زودتر به محل کارشان برسند و این هدف ماست که انشاالله با کمک مجلس و شورا‌های محترم شهرهای سراسر کشور و همچنین شهرداری‌ها این هدف محقق شود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet