پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/03/31 01:37:00
سرویس سیاسی

رئیس مجلس: ‌حضور چشمگیر مردم در انتخابات در نصاب متعارف بین المللی نادر است

**رئیس مجلس شورای اسلامی حضور ۸۵ درصدی مردم در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری را در نصاب متعارف بین المللی نادر دانست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" شنبه شب در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم صدا و سیما به بررسی ابعاد مختلف مساله انتخابات و حضور پر شور مردم در این مهم پرداخت.

رییس مجلس دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را دارای ابعاد مختلفی دانست و تصریح کرد: تنها رتبه این انتخابات، از نظر حضور مردم نیست هر چند حضور چشم گیر مردم در انتخابات وضع ویژه‌ای به وجود آورد که حدود 85 درصد از مردم در انتخابات شرکت کردند که این مساله در نصاب متعارف بین المللی نادر است.

وی اظهار داشت: البته این یک سرمایه بزرگ برای ملت و توان جدید برای کشور ایجاد می کند همچنین قدرت تحرک کشور را بالا و تاثیر گذاری آن نیز در داخل و خارج بسیار زیاد و نیزهزینه های کشور را پائین می‌آورد.

وی با اشاره به حضور پرشور مردم در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری آنرا یک نعمت برای کشور خواند و گفت :‌ نفس پدیده حضور مردم یک سرمایه ملی است که باید قدر آن را دانست و قدردانی از این نعمت، صیانت و حفظ آن است و نباید گذاشت در حرف‌های مختلفی که در حواشی آن است قدر و منزلت آن کاهش یابد.

وی افزود: این به معنای آن است که اگر ما اجازه دهیم دیگران در این قضیه پر مناقشه سخن بگویند، این سرمایه ملی می‌تواند ذوب شود و حد آن پائین بیاید.

لاریجانی با اشاره به دیگر وجه حضور پرشور مردم در انتخابات گفت: ‌با توجه به ترکیب جمعیتی که در این انتخابات شرکت کردند در مقایسه با انتخابات دیگر، یک توازن بین شهرهای بزرگ و کوچک و روستاها در آن نیست بدین معنا که شاید هم گذشته کاری دولت و نیز نوع کاری که صدا و سیما انجام داده (‌مناظره ) شرایط خاصی را به وجود آورد لذا می بینیم که برخی شهرهای بزرگ نوع انتخابشان یک وزن دارد و شهرهای کوچکتر وزن دیگری دارد بنابراین توازنی که در گذشته بود این بار نیست و خود این عدم تعادل یک قضاوت‌های متفاوتی را به وجود آورد .

وی افزود:‌ وجه دیگر نیز به شوکی که صدا و سیما در انتخابات ایجاد کرد و در پناه مناظرات بود بر می گردد.

رییس مجلس با بیان اینکه جنس مناظرات خیلی صریح و متفاوت از روال طبیعی رسانه ملی بود، گفت: خود این شوک هم در قبل از انتخابات و هم پس از انتخابات فضای خاصی را در کشور ایجاد کرد که به نظرم این شوک به پس از انتخابات کشیده شد.

لاریجانی تصریح کرد :‌البته نمی خواهم بگویم همه ابعاد این قضیه درست بود چون همانطور که مشاهده کردید ضایعاتی را هم به وجود آورد.

وی با تاکید بر اینکه اصل موضوع مناظرات مفید بود و فرایند خوبی را طی کرد، خاطرنشان کرد: اما همانطور که مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته فرمودند نوع گفتگو‌ها به سمتی رفت که مقداری فضا را افراطی کرد و این موضوع به پس از انتخابات تسری پیدا کرد.

لاریجانی پدیده انتخابات را از زوایای مختلفی قابل تحلیل دانست که باید صاحبنظران افکار عمومی و جامعه شناسان آنرا تحلیل کنند.

وی خاطر نشان کرد: این یک پدیده جدید است و تاثیراتی هم دارد ممکن است افرادی که در یک شهر هستند و اغلب یک گرایش داشتند تصور ‌کنند که همه همینگونه هستند و این یک مبنایی برای قضاوت خواهد شد.

رئیس مجلس با اشاره به این مطلب که صحبت در مورد اصل انتخابات کار من نیست گفت: ما در قوه مقننه بنایی بر دخالت و اظهارنظر در خصوص انتخابات قوه مجریه نداشتیم و فکر می‌کنم بی طرفی در این قضیه مهم بود.

وی افزود: چون قوه مجریه انتخاباتش باید کاملا مستقل از قوه مقننه صورت گیرد اما به عنوان یک پدیده وقتی نگاه می‌کنیم این تفاوت‌ها را در آن می‌بینیم و این موضوعی است که باید در بحث‌های پس از انتخابات مورد توجه صاحبنظران سیاسی و رسانه‌ها باشد.

رئیس مجلس در ادامه با اشاره به مناقشات پس از انتخابات گفت: پس از انتخابات 22 خرداد از نظر میزان مشارکت تعجب برانگیز بود و همه اذهان را چه در داخل و چه در خارج به خود جلب کرد که عکس العمل‌های صاحبنظران خارجی در این یک هفته شیب آن را کاملا حس می‌کنیم هم از نظر برخی مناقشاتی که در سطح جامعه به طور طبیعی در تهران بیشتر بود و حضور صدها هزار نفر در خیابان‌ها و اظهارنظر در مورد انتخابات به طوری که در نتیجه انتخابات مناقشه داشتند .

وی گفت: این موضوع چندین بخش دارد بخشی از آن توده مردم هستند و تصورشان این است که این نتیجه انتخابات برایشان غیرمترقبه بود و  ماباید به این موضوع احترام بگذاریم این متن جامعه است و هم رادیو و تلویزیون و رسانه‌های گروهی و هم سیاستمداران باید به افکار این مردمی که آمدند و رای دادند توجه داشته باشند و مطالباتشان را محترم شمرده و در پی آن باشند که این مطالبات را پیگیر باشند.

وی گفت: بخش دیگر ممکن است تحرکات باشد به فرض، افرادی که در خیابان‌ها آتش می‌زنند و ضربه به نیروهای انتظامی و پلیس و نیروهای بسیج می‌زنند اینها را از متن توقعاتی که افراد معترض به انتخابات بودند باید جدا کرد.

لاریجانی افزود: هیچکدام از کاندیداها همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند خارج از نظام نیستند و همه افراد با سابقه‌ای در نظام هستند بنابراین هیچکدام از آنها علاقه‌ای ندارند که در نظام به خاطر انتخابات، شان نظام ما کاهش پیدا کند و یا ضربه بخورد و یا اسباب سوء استفاده دیگران شود.

وی افزود: در این شرایط باز می‌بینیم آمریکا‌یی‌ها و انگلیسی‌ها چه حرف‌هایی می‌زنند من مطمئن هستم که هیچکدام از آنها (نامزدها) راضی به این مسائل نیستند و مردمی هم که طالب اینها بودند و رای دادند آنها هم از هوشمندی برخوردارند.

لاریجانی با اشاره به افراد اغتشاش گر و سودجو گفت: برخی افراد آشوب گر هستند که می‌خواهند از این فضا سوء استفاده کنند و ضربه بزنند

رئیس مجلس خاطر نشان کرد:بخش دیگری نیز رسانه‌های بیگانه و فضاسازی‌های آنها است که اینها اضلاع مختلفی است که در این مناقشه نقش دارند، در اینجا باید حتما تفکیک قائل شد و فضا را برای اینکه این صف‌ها از هم متمایز شود مهیا کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت :‌ شورای نگهبان همیشه به عنوان ناظر اگر تخلفی صورت گرفته پس از بررسی اعلام نظر کرده است. البته مکانیزم‌های قانونی، فضایی ایجاد کرده که جلوی تقلب را بگیرد لذا با فریاد کردن تقلب و غبارآلود کردن فضا و کشاندن مردم به خیابان‌ها، خوب نمی‌توان موضوع را پیگیری کرد.

لاریجانی اضافه کرد: اگر ما نقصی می‌بنییم نباید قانون را زیرپا بگذاریم و به نفع همه ملت است که قانون را چه در این انتخابات و چه در مسائل دیگر رعایت کنیم و به نام حقوق ملت مانباید قانون را زیر پا بگذاریم،البته باید به سخن مردم که در تظاهرات‌ها شرکت‌ کرده‌اند هم گوش کرد.

وی گفت : آقای رضایی طبق دعوتی که از همه کاندیداها صورت گرفته بود برای شرکت در جلسه شورای نگهبان حضور پیدا کرد که این اقدام کار بسیار خوبی بود و وی بسیار صریح ایراداتی را که به ذهنش خطور می‌کرد را در جلسه امروز مطرح کرد لذا توصیه می‌کنم که احزاب سیاسی و دیگر کاندیداها نیز روش امروز رضایی را در پیش بگیرند.

لاریجانی در ادامه سخنان خود در خصوص مداخلات برخی کشورها از جمله انگلیس و امریکا در امور داخلی ایران گفت:‌ اینکه رسانه‌های خارجی در این خصوص تحریک‌آمیز کار می‌کنند یک دلیلش این است که صدا و سیمای ما باید در این خصوص شفاف عمل کند و یکطرفه نباشد تا دیگر نیازی به رسانه‌های خارجی نباشد.

رئیس مجلس ادامه دا‌د: مسئله‌ دیگر این است که برخی سیاستمداران خارجی مانند آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها در این مورد حرفهای گستاخانه‌ای را اظهار داشتند و به نحوی سمت‌گیری کردند و برای حقوق بشر در ایران سینه چاک کردند.

لاریجانی گفت : من به اوباما و رؤسای کشورهای فرانسه، انگلیس و آلمان می‌گویم که شما بی‌آبروتر از آن هستید که در مسائل ایران دخالت کنید و مردم ایران به خوبی شما را می‌شناسند.
ما در گذشته شاهد بودیم که در زمان شاه حکومت به دستور کارتر مردم را سرکوب می‌کرد.

وی افزود:رئیس جمهور فرانسه باید بداند که کشورش در زمان جنگ به عراق هواپیمای جنگی اجاره می‌داد کاری که در هیچ‌جا سابقه ندارد، دولت انگلیس که بی‌آبروتر از اینها است و در هر شیطنتی که در ایران وجود دارد دست انگلیس دیده می‌شود.

لاریجانی  گفت: با توجه به اینکه توده مردم هر باوری دارند ممکن است سیاسیون و احزاب در آن نقش داشته باشند و این موضوع را شکل بدهند اما به هر حال متن توده مردم خواسته‌ها و مطالباتشان باید محترم شمرده شود و به آن توجه شود کما اینکه همینطور هم است .

رئیس مجلس تاکید کرد: در مجلس مصر هستیم که مطالبات اینها از راه قانونی پیگیری شود و شورای نگهبان هم باید حتما این موضوع را پیگیری کند و حد هم ندارد همه کسانی که در این قضیه احساس می‌کنند در انتخابات اشکالی وجود داشته باید خواسته خود را مطرح کنند و ما هم در مجلس به ضرس قاطع مطمئن هستیم که حقوق ملت باید استیفاء شود.

وی افزود:در این ارتباط دانشجویان، کارگران، ‌روستاییان و افرادی که در شهرها هستند باید بدانند که همه به خواسته‌های آنها توجه می‌کنند و این موضوع جدی است من هم با شورای نگهبان تماس‌هایی داشتم و پیشنهاداتی دادم که در این قضیه جدی باشند و با آراستگی این کار را انجام بدهند یعنی طوری عمل کنند که همه احساس کنند خواسته آنها در این زمینه جدی و منصفانه بررسی می‌شود

لاریجانی خاطر نشان کرد: البته برخی از مناقشات به برخی از افراد شورای نگهبان که در انتخابات موضع‌گیری داشتند برمی‌گردد که برخی سیاسیون و کاندیداها آن را مطرح کردند به نظرم اگر موضع‌گیری نمی‌کردند بهتر بود یعنی مقام و جایگاه شورای نگهبان به عنوان داور نباید مورد مناقشه قرار گیرد البته برای انتخابات بعدی تجربه است و باید به این مسئله توجه کرد.

وی گفت: تمام افرادی که اعتراض دارند باید آن طرف قضیه را هم ببینند که آقایانی که در شورای نگهبان هستند از یک تدین و توجه خاصی برخوردارند که هرگز حاضر نیستند  بخاطر طرفداری و عدم طرفداری حقوق کسی ضایع بشود من مطمئن هستم که فقها‌ی شورای نگهبان افراد تزکیه شده‌ای هستند که در برهه‌های مختلف این را نشان داده‌اند.

رئیس مجلس در ادامه سخنانش با اشاره به افرادی که از انتخابات سو‌ء استفاده می‌کنند گفت: سیاسیون و کاندیداها باید صف این افراد را جدا کنند  چرا که این افراد به انتخابات توجه ندارند و حتی ممکن است برخی از آنها رای هم نداده باشند و در این فضا به دنبال مقاصد دیگری هستند .

وی خاطر نشان کرد:و گرنه چه معنی دارد که افرادی به کوی دانشگاه و به دانشجویان حمله کنند ، مقام معظم رهبری فرمودند که دل من از این موضوع خون است. با هر شعاری این کار را بکنند آتش بزنند یا امکانات مردم و یا مغازه‌ها را آتش بزنند معلوم است که افرادی هستند که دنبال هدف دیگری می‌گردند.

لاریجانی تصریح کرد: حتما باید با اینها برخورد کرد یعنی ما هم در مجلس در اولین فرصت این موضوع را پیگیری کردیم کمیته‌ای گذاشتیم که موضوع کوی و یا مسایلی که به چند تا از مجتمع‌های مسکونی حمله کردند رسیدگی بشود و مردم مطمئن باشند که در این زمینه امنیت آنها برای ما مهم است اگر نیروی انتظامی یا بسیج امروز تلاش می‌کن.د که اینگونه تخریب‌ها انجام نگیرد به خاطر امنیت مردم است.

وی افزود :بررسی هر مطالبه‌ای چه در موضوع انتخابات و چه مسایل دیگر  در یک بستر امن امکان پذیر است وقتی ناامنی باشد همان مطالبه هم درست پیگیری نخواهد شد.

رئیس مجلس اظهار داشت: اولین مساله‌ای که یک حکومت عادل و جامعه‌ای که می‌خواهد مدنیت مترقی را نشان دهد  این است که امنیت را برای آن جامعه فراهم کند.

لاریجانی گفت: در مساله انتخابات مهمترین مساله این است که امنیت فراهم شود بنابراین نیروی انتظامی یا بسیج می‌خواهند این بستر را فراهم کنند تا مطالبات دیگر پیگیری شود البته آنها نیز باید رعایت مردم را بکنند و با توجه، این کار را انجام دهند و تا جایی که اطلاع دارم واقعا دنبال این هستند که این فضا فضایی منطقی باشد

وی خاطر نشان کرد:لاکن طرف دیگر قضیه هم هست یعنی هیچگاه نظام ما که یک نظام براساس رای مردم و، آزادی و استقلال کشور است نمی‌خواهد خفقان ایجاد کند مقام معظم رهبری فرمودند کسی که بی قانونی کند شروع یک کار دیکتاتوری است این حرفی کاملا درست است همه معتقدند که حقوق مردم باید حفظ شود.

نماینده قم گفت:اگر کسی بنایی بر سخنی دارد و می‌خواهد تجمع ایجاد کند باید اجازه قانونی بگیرد و مراکز قانونی ما باید عینا اجازه بدهند ممکن است در شوارع این کار صورت نگیرد که محل کسب و کار مردم است ولی جایی صورت گیرد که اینها بتوانند حرفشان را بزنند

وی افزود: صدا و سیما می‌توانددر این زمینه بسیار نقش داشته باشد همانطور که مقام معظم رهبری در خطبه‌ها فرمودند این مناظرات که شروع کردید خوب است که امتداد بدهید و در یک مرحله شوک ایجاد نکند لذا این مناظرات باید در حال حاضر هم به وجود بیاید و کسانی که می‌خواهند نظری داشته باشند نظر بدهند و آزادی فکر و اندیشه باید وجود داشته باشد و این وجهی از حقوق مردم و سیاسیون است.

لاریجانی در ادامه با اشاره به نقش منافقین در اغتشاشات روزهای اخیر گفت: اینکه در خصوص منافقین صحبت می‌شود باید توجه داشته باشیم که منافقین اصلا در کشور ما عددی نیستند اینها نمی‌توانند نقش داشته باشند اینها یک گروه پژمرده و عقب افتاده‌ای هستند که در حال حاضر دنبال لابی گری هستند و می‌خواهند در جایی مفری پیدا کنند. ممکن است چند نفری گول اینها را بخورند و این اصلا مساله مهمی نیست و جایگاهی ندارد.

وی با بیان این که وجهه دیگری که باید به آن توجه کرد سیاسیون و کاندیداها هستند گفت: فکر می‌کنم آنها امروز بیشتر از هر زمان دیگری باید توجه داشته باشند که آرامش در کشور و ایجاد امنیت بستری است برای پیگیری مطالبات حق آنها و اقداماتی که هیجانات را افزایش می‌دهد مانعی برای پیگیری مطالباتشان می‌شود و شخصیت‌های ملی باید توجه داشته باشند که همه حقوق کشور و مسایلی که ملت پیگیری می‌کنند فقط در خصوص انتخابات نیست بسیاری از مسایلی دیگر از جمله امنیت را نیز ملت پیگیری می‌کنند.

لاریجانی با بیان این مطلب که کاندیداها با تدبیر عمل کنند تاکید کرد: آنچه که امروز در صحنه جامعه ما مهم است هوشیاری ملی است که هم  کاندیداها، سیاسیون ، احزاب و توده‌های مردم باید داشته باشند و اطمینان داشته باشند که نظام ما نظامی نیست که بخواهد به رای مردم که امانت هست خللی به وجود آورد حتی اگر هم همچنین مساله‌ای شائبه‌اش وجود داشته باشد شما باید این موضوع را در رسانه‌ها مطرح کنید و مجلس نیز پیگیری کند شورای نگهبان با دقت به این موضوع بپردازد و این باعث می‌شود که آرامش در کشور به وجود بیاید.

رئیس مجلس تصریح کرد: در شرایط حساسی که کشور دارد همه باید برای ایجاد فضای آرام تلاش نماییم، در یک فضای معتدل و آرام است که می‌توان مطالبات را درست پیگیری کرد.

لاریجانی در ادامه با اشاره به دخالت بیگانگان در امور داخلی کشورمان گفت: بحث مهمی است که بیگانگان در این فضا دنبال چه چیزهایی هستند و ملت باید کاملا در جریان باشد و فکر می‌کنم صدا و سیما باید فضایی ایجاد کند که مردم دغدغه‌ها و موضع‌گیری‌های آنها را بدانند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet