هدر موبایل
1388/03/31 11:57:00
سرویس صحن

موافقتنامه استرداد مجرمان بین ایران و هند به تصویب رسید

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی لایحه موافقتنامه استرداد مجرمان بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند را به تصویب رساندند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، براساس ماده واحده این لایحه موافقتنامه استرداد مجرمان بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند مشتمل بر یک مقدمه و 20 ماده به تصویب رسیده و اجازه مبادله اسناد آن داده می‌شود.

در این موافقتنامه هر یک از طرفین متعهد می‌شود در اوضاع و احوال و با رعایت شرایط مقرر در این معاهده هر شخصی را که به ارتکاب یک جرم مشمول استرداد با تعریف مندرج در ماده 2 این معاهده، در قلمروی یک طرف متهم یا محکوم شده و در قلمروی یک طرف یافت می‌شود اعم از این که جرم، قبل یا بعد از تاریخ لازم الاجرا شدن این معاهده روی داده باشد به طرف دیگر مسترد نماید.

همچنین در مورد یک جرم قابل استرداد، با وصف مذکور در ماده 2 این معاهده، که در خارج از قلمرو طرف درخواست کننده ارتکاب یافته اما در صلاحیت طرف درخواست کننده قرار دارد، در صورتی که در شرایط مشابه، طرف درخواست شونده دارای صلاحیت رسیدگی است، استرداد پذیرفته خواهد شد. در این شرایط، طرف درخواست شونده کلیه شریاط پرونده از جمله شدت جرم را در نظر خواهد گرفت.

به علاوه در مورد یک جرم مشمول استرداد با تعریف مندرج در ماده 2 این معاهده اگر جرم مزبور توسط تبعه طرف درخواست کننده در یک کشور ثالث انجام گرفته و طرف درخواست کننده خود را براساس تابعیت مجرم دارای صلاحیت رسیدگی می‌داند و مجازات آن جرم طبق قوانین طرف درخواست شونده حداقل یک سال باشد، استرداد انجام خواهد شد.

دولت در مقدمه توجیهی این لایحه آورده است که نظر به لزوم استقرار روشمند همکاری‌های قضایی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری هند و با توجه به آثار مثبت ناشی از اتخاذ تدابیر و ایجاد بسترهای مناسب قانونی برای اتباع دو دولت و در راستای زمینه سازی برای گسترش مناسبات دو کشور و ارتقای سطح همکاری‌های دو جانبه و تحکیم مناسبات میان آنها، این لایحه برای طی تشریفات قانونی تقدیم می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet