هدر موبایل
1396/02/06 13:40:01
سرویس اجتماعی
پورمختار:

اعدام قاچاقچیان موادمخدر بازدارنده نبوده است/انتقاد از عدم ارائه آمارهای تحلیلی از سوی ستاد مبارزه با موادمخدر

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، با انتقاد از عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر، گفت: مجازات اعدام در دهه‌های اخیر منجر به کاهش عرضه، فروش و حمل مواد مخدر نشده است.
اعدام قاچاقچیان موادمخدر بازدارنده نبوده است/انتقاد از عدم ارائه آمارهای تحلیلی از سوی ستاد مبارزه با موادمخدر عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، با انتقاد از عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر، گفت: مجازات اعدام در دهه‌های اخیر منجر به کاهش عرضه، فروش و حمل مواد مخدر نشده است. https://cdn.icana.ir/d/019/120524.jpg اعدام,قاچاقچیان,موادمخدر,بازدارنده,نبوده,است/انتقاد,از,عدم,ارائه,آمارهای,تحلیلی,از,سوی,ستاد,مبارزه,با,موادمخدر Icana

محمد‌علی پورمختار در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در واکنش به اظهارات قائم مقام ستاد مبارزه با موادمخدر مبنی بر افزایش حجم قاچاق موادمخدر به دنبال تصویب طرح تعدیل مجازات اعدام، گفت: متاسفانه در دهه‌های اخیر مجازات اعدام منجر به کاهش عرضه، فروش و حمل مواد مخدر نشده، این در حالی است که ستاد مبارزه با موادمخدر هم اثرات مورد نظر حکم اعدام برای کاهش قاچاق را مورد توجه قرار نداده است.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مجازات اعدام برای مجرمان و قاچاقچیان مواد مخدر تاکنون موثر و بازدارنده نبوده است، تصریح کرد: متاسفانه در این شرایط هیچ دستگاهی از جمله ستاد مبارزه با موادمخدر آماری به کمیسیون قضایی و حقوقی ارایه نکرد چرا که تحلیل آماری در این زمینه نداشت، از این رو نمایندگان بر اساس تحلیل های حقوقی خود تصمیمات لازم را درباره کاهش مجازات اعدام اتخاذ کردند.

وی در ادامه با یادآوری جریان بررسی طرح موضوع طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با موادمخدر و الحاق موادی به آن و انتقاد از عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر به عنوان مهم ترین مرجع مقابله با مواد مخدر، افزود: ستاد مبارزه با موادمخدر در زمینه بررسی این طرح و تعدیل مجازات اعدام هیچ‌گونه آمار تحلیلی موثقی به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ارائه نکرد هرچند مرجع آمار در این زمینه است.

وی ادامه داد: کاهش مجازات اعدام بنا بر ضرورت‌های کشور، اثرگذاری پایین این مجازات و عدم کاهش حجم قاچاق مواد مخدر پیگیری و تعیین تکلیف شده است، از همین جهت تصمیمات کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در رابطه با کاهش مجازات اعدام قطعا اثرگذار خواهد بود.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ستاد مبارزه با موادمخدر علی رغم مخالفت با کاهش مجازات اعدام دلیلی برای مخالفت خود اعلام نکرده‌، بنابراین انتظار است این ستاد در راستای وظیفه قانونی نسبت به تهیه آمار قاچاقچیان موادمخدر، آثار مخرب و تجزیه و تحلیل آن اقداماتی را در دستور کار خود قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، قائم مقام ستاد مبارزه با موادمخدر در واکنش به تصویب طرح تعدیل مجازات اعدام در جلسه اخیر کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: این طرح قطعا فعالیت قاچاقچیان موادمخدر را جدی تر و حجم قاچاق مواد مخدر را افزایش خواهد داد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet