هدر موبایل
1388/03/31 15:38:00
سرویس بین الملل
روز شنبه برگزار شد

اجلاس کمیته چالش‌ها و فرصت‌های جهانی سازی در آسیا

**دبیرکل مجمع مجالس آسیایی از برگزاری اجلاس کمیته چالش‌ها و فرصت‌های جهانی سازی در آسیا با شرکت نمایندگان پارلمان‌های ایران، اردن، اندونزی، بحرین، ترکیه، سوریه، عربستان، فلسطین و فیلیپین در روز شنبه در اندونزی خبر داد.

"محمدهادی نژاد حسینیان" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، اظهار داشت: این دومین نشست کمیته فرعی جهانی سازی بود که با حضور نمایندگان پارلمان‌های آسیایی تشکیل گردید. در اجلاس قبلی مقرر شد با توجه به اهمیت آثاری که این امر در ابعاد گوناگون زندگی بشر دارد پارلمان‌های آسیایی ترتیباتی اتخاذ کنند که از سوئی با تحولات جهانی سازی همگام و همراه باشند و از سوی دیگر در جهت صیانت از فرهنگ و تمدن کهن خود تدابیری بیاندیشد.

وی افزود: در نشست جاکارتا تلاش شد حتی المقدور تفاهمات اولیه برای رسیدن به قوانین مشترک در چهارچوب اهداف مجمع مجالس آسیایی در زمینه‌های زیر حاصل گردد:

- کنترل تاثیرات نظام‌های مالی جهانی بر کشورهای آسیایی. با توجه به اینکه پارلمان‌ها نقش مهمی در بررسی تاثیرات نظام مالی کنونی بر اقتصاد و زندگی جوامع آسیایی دارند، نگرش مشترک در برابر این مساله به تدوین مقررات کارآمدتر و شفافیت راهکارهای نظارتی منجر می‌شود.

- دسترسی به فناوری اطلاعات و کاهش شکاف دیجیتالی بین کشورهای آسیایی و جهان از ضروریات همکاری و هماهنگی کشورهای عضو مجمع است. تلاش می‌شود زمینه‌های ایجاد یک شبکه در سطوح ملی و قاره‌ای و حتی المقدور مقدمات تهیه پیش نویس یک قانون مشترک در مورد محدود کردن شکاف دیجیتالی در آسیا فراهم گردد.

- مطالعات صورتگرفته در مورد ایجاد یک پارلمان مجازی در آسیا مطرح و زمینه‌های اجرایی آن با توجه به امکانات مالی و فنی بررسی گردید. در صورت تحقق این پروژه فرصت مغتنمی در اختیار نمایندگان مجالس آسیایی قرار می‌گیرد تا بطور مستقیم با همتایان خود در کشورهای مختلف آسیایی مذاکره و هماهنگی نمایند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet