خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1396/02/11 11:39:59
سرویس اجتماعی
نمایندگان مجلس به مناسبت روز کارگر مطرح کردند؛

تولید در دست کارگران؛ کارگران زیر تیغ ناامنی شغلی

نمایندگان مردم در خانه ملت با تاکید بر افزایش دستمزد کارگران براساس سبد معیشت اعلام کردند که بی توجهی دولت ها به مشکلات کارگران مسیر تولید را ناهموار می کند.
تولید در دست کارگران؛ کارگران زیر تیغ ناامنی شغلی نمایندگان مردم در خانه ملت با تاکید بر افزایش دستمزد کارگران براساس سبد معیشت اعلام کردند که بی توجهی دولت ها به مشکلات کارگران مسیر تولید را ناهموار می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201705107671255962.jpg تولید,در,دست,کارگران؛,کارگران,,زیر,تیغ,ناامنی,شغلی Icana

خبرگزاری خانه ملت- سرویس اجتماعی؛  امروز مصادف با یازده اردیبهشت؛ روزجهانی کارگر است، کارگران به عنوان مهم ترین قشر جامعه در عرصه تولید و کار با مشکلات بسیاری روبه رو هستند، مشکلاتی که گاه ادامه زندگی را برای خانواده این افراد با چالش ها و سختی هایی روبه رو می کند، نبود امنیت شغلی، دستمزد پایین و حتی فقدان بیمه میان کارگران ازجمله مسائلی است که می توان به عنوان مهم ترین دغدغه زندگی این افراد برشمرد.

طی چند سال گذشته بارها نمایندگانی از تشکل های کارگری مطرح کردند که نبود دستمزد قابل قبول میان کارگران تامین معیشت این قشر از جامعه را با توجه به وجود تورم با سختی همراه کرده است، اما مسئولان وقت تنها به افزایش درصدی جزیی به دستمزد کارگران اکتفا کرده و اقدام موثر قابل قبولی در ارتقاء سطح کیفیت زندگی کارگران انجام ندادند؛ متاسفانه طی ادوارگذشته کارخانه ها و مراکز تولیدی بسیاری در معرض تعطیلی و ورشکستگی قرار گرفتند و در این راستا نیز کارگران زیادی از کار بیکار شدند؛ اما مسئولان دولتی یکی پس از دیگری از زیر بار مسئولیت در رفع مشکلات کارگران شانه خالی کردند.

البته  در دولت فعلی اقداماتی هر چند کوچک در رفع مشکلات زندگی کارگران انجام شد که به طورحتم باید درسال های آینده این سیاست ها ادامه پیدا کند، اما این سیاست ها تنها مرهمی بر زخم دل کارگران است و باید با اتخاذ تدابیری ویژه افزایش دستمزد کارگران با توجه به سبد معیشت خانوار را در دستور کار فرار دهند، ضمن اینکه اشتغالزایی و مقابله با بیکاری با هدف تامین امنیت شغلی میان کارگران باید با سرعت بیشتری مورد پیگیری قرار گیرد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند امنیت شغلی، دستمزد و رفع خلاء های معیشتی 3 خواسته اصلی کارگران است که توصیه می شود مسئولان وزارتخانه های مرتبط از جمله وزارت رفاه به این موارد توجه کند، همچنین نمایندگان معتقدند تعیین دستمزد کارگران براساس نرخ تورم و سبد معیشت نیز باید درسیاست های دولت گنجانده شود.

رستمیان: دستمزد و مزایای دریافتی مهم ترین دغدغه کارگران

علی رستمیان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه مهم‌ترین مشکل فعلی کارگران دستمزد و مزایای دریافتی است، گفت: در حال حاضر کارگران با دریافتی‌های بسیار پایین و ناچیز مشکلات بسیاری را در زندگی خود تحمل می کنند که باید برای رفع آن تدبیر لازم را اتخاذ کرد، ضمن  اینکه دولت باید درکنار افزایش دستمزد و حقوق کارگران جایگاه اجتماعی کارگران را درجامعه ارتقا دهد.

نماینده مردم سلسله و دلفان درمجلس شورای اسلامی، افزود: از سوی دیگر دربخش تعاونی های مسکن و مصرف کارگران مشکلاتی وجود دارد که متاسفانه دولت نیز در طی 4 سال گذشته اقدام قابل قبولی را دراین خصوص انجام نداده است، البته با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی و رکود تولید نمی توان دستمزد کارگران را  بیشتر از یک میزان مشخص افزایش داد زیرا اگر حقوق کارگران ازیک میزانی بیشتر افزایش پیدا کند به طور حتم کارفرمایان در پرداخت دستمزد کارگران دچار مشکل می‌شوند.

علی رستمیان دلفان علی رستمیان دلفان3406757/25/2016 9:46:50 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607105282558640_Thum.jpgعلی رستمیان
علی رستمیان دلفان

وی با تاکید بر اینکه کارفرمایان رغبتی به استفاده از کارگران با دستمز بالا ندارند، تصریح کرد: باید با تعامل و همکاری و توجه به موضوع 3 جانبه گرایی بحث دستمزد کارگران را در یک مسیر منطقی افزایش داد تابتوان نظر کارگران را جلب کرد، هرچند که هرساله در تعیین نرخ دستمزد مشکلاتی به وجود می آید که نمی‌توان به نرخ واقعی  و بر اساس واقعیت های جامعه آن را تعیین کرد.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت برای ایجاد تعادل مجبور به افزایش ناچیز دستمزد کارگران است، گفت: در کمیسیون اجتماعی مجلس نمایندگان به دنبال آن هستند که با ایجاد تعادل به خواسته گروه های ذی نفع در تعیین نرخ دستمزد کارگران توجه کنند.

مصری: دولت به نظام های تامین اجتماعی درتعیین حقوق کارگران توجه کند

عبدالرضا مصری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه مهم ترین دغدغه کارگران درحال حاضر پایداری شغلی است، گفت: به طور حتم پایداری شغلی تنها از راه حمایت از تولید داخل امکانپذیر است، یعنی مشکلات جامعه کارگری، اشتغال، رونق اقتصادی با تولید رابطه مستقیم داشته و اگر تولید مورد حمایت قرار گیرد مشکلات کارگران در مدت زمان کوتاه تری حل خواهد شد.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رونق تولید توان درآمدزایی کارفرما را افزایش می‌دهد، افزود: در این شرایط است که می‌توان حقوق کارگران را بیشتر افزایش داد، همچنین با رونق تولید رشد اقتصادی در کشور سیر صعودی پیدا کرده و ورود کالای قاچاق به کشور کاهش پیدا می‌کند، بنابراین اگر مسئولان بر توجه به تولید داخلی تمرکز کنند مشکلات بسیاری درجامعه حل خواهد شد.

عبدالرضا مصری 3406757/3/2016 11:15:44 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607107647494812_Thum.jpgعبدالرضا مصری
عبدالرضا مصری

وی با یادآوری اینکه یکی از دغدغه های اصلی کارگران ثبات و پایداری شغلی است، تصریح کرد: به طورقطع برخورداری از نظام های صحیح تامین اجتماعی نیز باید برای کارگران مورد توجه قرار گیرد، ضمن اینکه برخورداری از حداقل حقوق برای امرار معاش نیز یکی دیگری از موارد مورد توجه در زندگی کارگران است؛ از این رو درشرایطی که کاهش فروش تولید در کشور وجود دارد نمی‌توان به رفع مشکلات کارگران امیدوار بود.

مصری در توضیح چگونگی برخورداری کارگران از نظام‌های تامین اجتماعی گفت: در شرایطی که کارفرما درآمد بالاتری دارد امتیاز بیشتری مانند بیمه تکمیلی برای کارگر درنظر می‌گیرد یا اینکه در زمان توانمندی برای کارگران مبالغی را برای کمک ازدواج فرزندان کارگران در نظر می‌گیرند؛ بنابراین وقتی کارفرما درآمد قابل قبولی از تولید داشته باشد شرایط زندگی کارگران را با اختصاص دستمزد بیشتر بهبود می‌بخشد.

این نماینده مردم درمجلس دهم با اشاره به اینکه درحال حاضر براساس سبد معیشت دستمزد کارگران تعیین نمی شود، افزود: دولت براساس حداقل تورم دستمزد را تعیین می کند، این درحالی است که با توان رقابتی بالا و افزایش درآمد تولید کننده می توان از سبد معیشت و هزینه برای افزایش دستمزد کارگران استفاده کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درخصوص اینکه طبق نظر مسئولان دولتی دستمزد کارگران بیش از نرخ تورم درجامعه افزایش پیدا کرده است، تصریح کرد: درشرایطی که طبق نظر مسئولان دولتی تورم تک رقمی است، دولت باید دستمزد اقشار دیگر را نیز همانند کارگران افزایش دهد؛ اما دراین شرایط مشاهده می شود در حالی که بسیاری از تعرفه های پزشکی افزایش 7 تا 8 داشته به طوری که افزایش 700 درصدی، 800 درصدی و هزار درصدی در دستمزد پزشکان دیده می شود، اما برای کارگران تنها نیم درصد افزایش دستمزد در نظر گرفته می شود.

پارسایی: اقدامات دولت در اشتغالزایی قابل قبول است

بهرام پارسایی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه اولویت اول هر دولتی در بخش کارگری باید حفظ اشتغال و مشاغل موجود باشد، گفت: حفظ مشاغل بخش کارگری و احساس امنیت در میان کارگران مهم ترین وظیفه هر دولتی در مواجه با کارگران است، البته این موضوع نیز نیازمند ایجاد ثبات سیاسی و اقتصادی و اجرای سیاست های کلان در اقتصاد کشور است.

نماینده مردم شیراز درمجلس شورای اسلامی افزود: اشتغالزایی جدید در میان کارگران بستگی به پارامترهای مختلف دارد، از این رو به طورحتم اجرای سیاست های دولت فعلی در سالیان آینده در افزایش اشتغال و مقابله با بیکاری تاثیر به سزایی دارد، زیرا مسئولان دولتی با ایجاد ثبات و آرامش درروابط بین المللی نسبت به حفظ آرامش و امنیت شغلی اقدامات موثری انجام دادند.

بهرام پارسایی 3406755/9/2016 9:27:44 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605103459657166_Thum.jpg
بهرام پارسایی

وی با تاکید بر اینکه با رفع تحریم ها، لغو قطعنامه های شورای امنیت و کاهش تورم خوشبختانه بخشی بسیاری از مشکلات مردم در قشر کارگری حل شده است، تصریح کرد: درسال جاری ظرفیت ها و پتانسیل های قابل قبولی در دولت برای افزایش اشتغال وجود دارد، اما در حال حاضر نمی توان برای میزان اشتغال زایی اعداد و ارقام مشخصی  را ارائه داد؛ ولی به طور خوشبینانه با اجرا و تداوم سیاست های دولت فعلی تغییرات مهمی درحوزه اشتغال به وجود می آید.

پارسایی با اشاره به اینکه مجلس و دولت در حل مشکل بیکاری همسو و همراه هستند،گفت: امیدواریم بتوان امنیت شغلی و حفظ مشاغل موجود را درجامعه افزایش داد، البته تاکنون هم گره های بسیاری درحوزه اشتغال و مقابله با بیکاری با تدبیرمسئولان دولتی باز شده است؛ اما ایجاد مشاغل جدید به هرمیزانی نیازمند توجه به شاخص های مختلف است.

این نماینده مردم درمجلس دهم با اشاره به اینکه اشتغالزایی به هرمیزان باید در جامعه ملموس باشد، افزود: به دلیل وجود تعداد بسیاری فارغ التحصیل بیکار و جویای کار از مراکز علمی، اشتغالزایی قابل لمس نیست، زیرا به میزان افراد بیکار درجامعه روزانه اضافه شده و تعداد فارغ التحصیلان روز به روز درحال افزایش است؛ البته آمارهای اعلام شده ازسوی دولت درحوزه اشتغالزایی تا حدودی با واقعیت ها همخوانی دارد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس با بیان اینکه بیشترین دغدغه میان کارگران ثبات شغلی است، تصریح کرد: دغدغه ثبات شغلی درشرایطی رفع خواهد شد که بتوان از کارفرمایان نیز به لحاظ اقتصادی حمایت کرد، بنابراین نمی توان تنها از کارگر حمایت کرد اما به مشکلات کارفرمایان توجهی نکرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet