خبرگزاری خانه ملت

ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)
1396/02/15 10:13:20
سرویس سیاسی
بت کلیا:

نشست آستانه با اصلاح مواضع ترکیه به نتیجه می رسد

نماینده مردم آشوریان و کلدانی در مجلس ضمن انتقاد از یکجانبه گرایی و برشمردن تبعات نوعثمانی گری رئیس جمهوری ترکیه گف: اصلاح یا تعدیل مواضع اردوغان در جنگ سوریه منجر به حصول نتیجه در مذاکرات آستانه خواهد شد.
نشست آستانه با اصلاح مواضع ترکیه به نتیجه می رسد نماینده مردم آشوریان و کلدانی در مجلس ضمن انتقاد از یکجانبه گرایی و برشمردن تبعات نوعثمانی گری رئیس جمهوری ترکیه گف: اصلاح یا تعدیل مواضع اردوغان در جنگ سوریه منجر به حصول نتیجه در مذاکرات آستانه خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/54308.jpg نشست,آستانه,با,اصلاح,مواضع,ترکیه,به,نتیجه,می,رسد Icana

یوناتن بت کلیا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تحلیل نشست آستانه و آینده سوریه گفت: ترکیه به عنوان کشوری دارای سابقه تاریخی و فرهنگی از جایگاه تاثیرگذاری در ثبات و آرامش خاورمیانه برخوردار است اما ولع عثمانی گری به دردسری بزرگ برای همه تبدیل شده است.

نماینده مردم آشوریان و کلدانی در مجلس شورای اسلامی گفت: قدرت در طول تاریخ باعث تغییر رویکرد و رفتار سیاستمداران شده است و ما امروز شاهدیم که اردوغان پس از تصاحب قدرت برای رفتار و اقدامات خود مرزی نمی شناسد.

وی در ادامه افزود: جنگ سوریه راهبردی است که برای تشکیل حکومت عثمانی طراحی شده بود اما این نقشه به نتیجه مطلوب نرسیده است.

بت کلیا گفت: وقوع کودتا گولنیست ها در ترکیه اگرچه اقدام پسندیده ای نبوده است اما ریشه آن را در نارضایتی قسمتی از جامعه ترکیه از رفتارهای اردوغان باید جست و جو کرد.

وی تصریح کرد: جنگ افروزی های ترکیه در عراق و سوریه در حمایت از تروریست های تکفیری داعش منجر به وقوع نسل کشی ایزدیان در این دو کشور و تکرار نسل کشی ارامنه شده است.

این نماینده مجلس دهم گف: همه پرسی ترکیه که موجب تثبیت قدرت و رفتارهای یکجانبه گرایانه اردوغان شده است اما این اتفاقات پایدار نخواهد ماند.

وی خاطرنشان کرد: چهره های بانفوذ ترکیه و شهرهای تاثیرگذار این کشور در شهرهای تاثیرگذار همگی مخالف رفتارهای نوعثمانی گرایانه هستند.

بت کلیا گفت: رفتارهای اردوغان موجب سرایت درگیری های جنگ سوریه به ترکیه و افزایش هزینه های امنیتی در ترکیه شده است.

وی با بیان این که رویکرد دیکتاتوری دولت ترکیه آنچنان وخیم شده که اتحادیه اروپایی هم این کشور را از جمع خود رانده است،گفت: بازگشت آنکارا به فرهنگ غنی ترکیه می تواند به بازگشت آرامش و امنیت در خاورمیانه کمک کند.

نماینده مردم آشوریان و کلدانی در مجلس گفت: ایران همواره به دنبال ثبات و آرامش خاورمیانه بوده و در همین عرصه کمک های زیادی به مردم عراق و سوریه داشته است.

وی تاکید کرد: اصلاح یا تعدیل مواضع اردوغان در جنگ سوریه منجر به حصول نتیجه در مذاکرات آستانه خواهد شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet