شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1388/04/02 07:37:00
سرویس اقتصادی
مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی کرد

راهکارهای اصلاح الگوی مصرف در صنایع انرژی‌بر

**راهکارهای اصلاح الگوی مصرف در صنایع منتخب انرژی‌بر بخش معدن و صنایع معدنی (فولاد ، مس، آلومینیم و سیمان) در مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشها، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن این مرکز در پاسخ به درخواست عزت‌ا... اکبری رییس کمیسیون صنایع و معادن ضمن بررسی راهکارهای اصلاح الگوی مصرف در صنایع منتخب انرژی‌بر بخش معدن و صنایع معدنی افزود: با توجه به پتانسیل‌های صرفه‌جویی انرژی در صنایع مختلف معدنی و راهکارهای مختلف، مشاهده می‌شود که علل اتلاف انرژی در بخش‌های صنعتی و معدنی به سه دلیل عمده عدم اعمال مدیریت صحیح بر روند تولید و استفاده صحیح از امکانات موجود، نقص تکنولوژی موجود و نبود کارآیی مناسب در استفاده از تکنولوژی موجود بوده است.

مرکز پژوهش‌ها در ادامه پیشنهاد کرد که قانونی برای تشویق یا جریمه صنایع انرژی‌بر دراستفاده مناسب از انرژی مورد تصویب قرار گیرد و بر اساس آن پس از تعریف استاندارد مصرف انرژی در هر یک از صنایع، با توجه به انواع تکنولوژی، صنایعی که زیر سقف استاندارد انرژی مصرف می‌کنند مورد تشویق و صنایعی که بالای استاندارد مصرف می‌کنند مورد جریمه تصاعدی قرار گیرند.

مرکز پژوهشها در ادامه تصریح کرد که بخش صنعت پس از بخش خانگی و حمل و نقل، سومین بخش مصرف کننده انرژی در کشور به شمار می‌رود که سهم قابل توجهی از آن متعلق به بخش صنایع معدنی (فولاد، آلومینیم، سیمان و مس) است که با توجه به ساختار تکنولوژی موجود در هر بخش، میزان مصرف انرژی به ازای هر واحد تولید، در حال حاضر فاصله قابل توجهی با استاندارد جهانی دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet