هدر موبایل
1396/02/20 16:15:02
سرویس سیاسی
خانه ملت گزارش می دهد:

تاکید سیاست های کلی انتخابات بر شفاف سازی منابع مالی کاندیداها/شفاف سازی منابع مالی کاندیداها ضرورتی انکار ناپذیر

آنچه امروز ضرورتی غیرقابل انکار است این مساله است که کاندیداهای انتخابات باید منشا و منابع مالی و مقدار ریال دریافتی خود را از حامیان مالی، رسما و شفاف به نهادهای نظارتی و اجرایی انتخاباتی اعلام کنند تا این نهاد ها از کم و کیف این موضوع آگاهی داشته باشند.
تاکید سیاست های کلی انتخابات بر شفاف سازی منابع مالی کاندیداها/شفاف سازی منابع مالی کاندیداها ضرورتی انکار ناپذیر آنچه امروز ضرورتی غیرقابل انکار است این مساله است که کاندیداهای انتخابات باید منشا و منابع مالی و مقدار ریال دریافتی خود را از حامیان مالی، رسما و شفاف به نهادهای نظارتی و اجرایی انتخاباتی اعلام کنند تا این نهاد ها از کم و کیف این موضوع آگاهی داشته باشند. https://cdn.icana.ir/d/019/201704103040521237.jpg تاکید,سیاست,های,کلی,انتخابات,بر,شفاف,سازی,منابع,مالی,کاندیداها/شفاف,سازی,منابع,مالی,کاندیداها,ضرورتی,انکار,ناپذیر Icana

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری خانه ملت؛‌ یکی از نقاط عطف مردم‌سالاری دینی در کشورمان، انتخابات است که مردم با مشارکت سیاسی و اجتماعی سرنوشت کشور را به دست خود با انتخاب نمایندگان مجلس، رئیس جمهور، اعضای شورای شهر و مجلس خبرگان رهبری تعیین می‌کنند.

قطعا فساد مالی و هزینه‌های کلان در عرصه انتخابات دارای آثار اقتصادی ناگواری است و برخورد با چنین پدیده‌ای باید در اولویت فعالیت دستگاه‌های نظارتی قرار گیرد تا مجلسی سالم و کارآمد تشکیل شود که در راستای منافع مالی و تأمین شرایط اقتصادی مناسب برای عموم مردم ایران گام بردارد.

وقتی درآمدها و هزینه‌ها شفاف و منابع مالی نامزدها مشخص گردد، قطعا از رانت‌های اقتصادی که برای اهداف سیاسی بوجود می‌آید جلوگیری می‌شود و البته بندهای مربوط به شفاف‌سازی مالی در سیاست‌های کلی انتخابات، می‌تواند به حضور مؤثر احزاب در رقابت‌ها و ایجاد یک انتخابات پاک کمک شایانی نماید.

در بسیاری از کشورها با نظام‌های مردمسالار به ویژه کشور‌های توسعه یافته یکی از سرفصل‌های اصلی نظارت بر فعالیت احزاب، تشخیص منشا منابع مالی فعالیت‌های هر حزب و تشکل سیاسی است.

در کشورهای پیشرفته، انتخابات به صورت حزبی برگزار می‌شود و نظارت بر منابع مالی فعالیت‌های انتخاباتی در قالب حسابرسی احزاب صورت می‌گیرد. منابع مالی از طرق مختلف تامین می‌شود اما تقریبا در همه کشورها یک خط قرمز وجود دارد؛ نامزدها و احزاب نمی‌توانند از مراجع خارجی برای تامین هزینه‌های انتخاباتی خود پول دریافت کنند.

 

پول های برای کاندیداها که با منابع نامشخص

باید به این مسئله باید توجه کرد که با وجود اینکه قوانین انتخاباتی در کشور ما گسترده و تا حدودی دقیق است، ولی در مورد پول‌های واردشده در انتخابات آنگونه که باید سازو کار مدونی موجود نیست، از این جهت روشن‌شدن منابع هزینه‌های انتخاباتی به‌صورت قانونی و با جزئیات، امری است که بسیاری از شک‌ و تردیدها را برطرف کرده و به‌طور طبیعی مورد استقبال مردم و قانون‌گذاران است.

از آنجا که نزدیک شدن کانون‌های قدرت و ثروت به نامزدهای انتخاباتی و حمایت مالی از آنان برای بهره‎برداری‎های سیاسی به عنوان راهکاری برای ورود به عرصه سیاست مطرح است، بر این اساس وزارت کشور به عنوان متولی و مجری امر انتخابات باید نسبت به این مقوله حساسیت دوچندان داشته باشد و با بروز چنین پدیده‎هایی در عرصه انتخابات به عنوان بزرگترین حرکت ملی کشور به شدت برخورد کرده و بر تصویب قوانین بازدارنده تخلفات اصرار ورزد.

آنچه امروز ضرورتی غیرقابل انکار است این مساله است که کاندیداهای انتخابات باید منشا و منابع مالی و مقدار ریال دریافتی خود را از حامیان مالی، رسما و شفاف به نهادهای نظارتی و اجرایی انتخاباتی اعلام کنند تا این نهاد ها از کم و کیف این موضوع آگاهی داشته باشند.

در صورت وجود اراده لازم برای رسیدگی به مساله هزینه های انتخاباتی و تصویب قوانین محدودکننده اجرایی و منصفانه آن حل این مشکل دور از ذهن نیست. ارزیابی منابع مالی کاندیدا ها باید همراه با بی طرفی باشد. در کشورهای دیگر برای جمع آوری منابع مالی کاندیدا ها قوانین محدود کننده وجود دارد.

 

تاکید سیاست های کلی انتخابات بر شفاف سازی منابع مالی کاندیداها

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی، اوایل پائیز سال جاری، سیاست‌های کلی «انتخابات» را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است، ابلاغ کردند که بند 4 این سیاست های کلی بر " تعیین حدود و نوع هزینه‌ها و منابع مجاز و غیرمجاز انتخاباتی، شفاف‌سازی منابع و هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان و تشکل‌های سیاسی و اعلام به مراجع ذی‌صلاح و اعمال نظارت دقیق بر آن و تعیین شیوه و چگونگی برخورد با تخلفات مالی." تاکید دارد.

سیاست‌های کلی انتخابات که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد،‌مطمئنا نقشه راهی برای انتخابات آتی است که در آن عدالت، شفافیت و سلامت دیده شده است،‌ در واقع هدف این سیاست‌ها برخورداری از انتخاباتی با ضریب سلامت و پاکی بالاست که مشارکت سیاسی مردم در آن گسترده باشد. همچنین این سیاست‌ها شبهات و تفسیرات گوناگونی که در قانون قبلی وجود داشت را شفاف کرد و خلاهای قانونی را برطرف ساخت.

آنچه در ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات و در بند چهارم مورد تأکید قرار گرفته، تعیین حدود، نوع هزینه‌ها ، منابع مجاز، غیرمجاز انتخاباتی ، شفاف‌سازی منابع و هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان است.

خبرگزاری خانه ملت در گفتگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی به بررسی " لزوم شفاف سازی منابع مالی کاندیداهای انتخاباتی در کشورمان" پرداخته است.

علی اکبر کریمی 34067512/10/2016 6:16:20 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/12/201612106318213422_Thum.jpgعلی اکبر کریمی
علی اکبر کریمی

 

کریمی:

شفاف سازی منابع مالی کاندیداها یک ضرورت انکار ناپذیر است/ افکار عمومی باید از منابع مالی همه کاندیداها مطلع باشند

علی اکبر کریمی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص" لزوم شفاف سازی منابع مالی کاندیداهای انتخاباتی در کشورمان"، ‌بیان داشت: شفاف سازی منابع مالی کاندیداها یک ضرورت انکار ناپذیر و حق مردم است که بدانند که هر کاندیدای که وارد عرصه انتخابات شده، هزینه های تبلیغاتی خود را از کجا تامین می کند و این پول ها چگونه به دست آمده است.

وی با تاکید بر اینکه افکار عمومی باید از منابع مالی همه کاندیداهای و انتخاباتی که در جمهوری اسلامی برگزار می شود آگاه باشند، گفت: متاسفانه در این ایام برخی به دنبال ایجاد فرصت برای سوء استفاده از کاندیداها هستند که روشن شدن منابع مالی جلوی همه این اتفاقات را می گیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید ساز و کار قانونی برای نظارت دقیق و کامل بر منابع مالی همه کاندیداها و ستادهای انتخاباتی آنها وجود داشته باشد تا از هر بحثی جلوگیری شود، تصریح کرد: باید با قانون مناسب نوعی الزام برای همه افراد حاضر در انتخابات ها تهیه شود تا قابلیت اجرایی داشته و از بروز مشکلات حاشیه ای نیز جلوگیری نماید.

وی با تاکید بر اینکه خلاء های قانونی و جدی که در بحث منابع مالی کاندیداها وجود دارد باید در عرصه سیاسی و انتخاباتی برطرف گردد،‌ یکی از علل بروز مسائل حاشیه ای و یا شبهه در منابع مالی کاندیداهای انتخاباتی در کشور را نبود احزاب قوی و واقعی دانست.

کریمی با بیان اینکه در صورت وجود احزاب و برگزاری سیستم انتخاباتی حزبی بسیاری از مشکلات نیز برطرف خواهد شد و می توان بر منابع مالی و انتخاباتی احزاب نظارت دقیق تری انجام داد،‌ اظهار کرد: اگر کاندیداها و نامزدهای انتخاباتی از سوی احزاب به مردم معرفی شوند و حمایت های لازم در عرصه های مختلف از سوی آنها صورت بگیرد مشکلات کمتری را در   زمینه منابع مالی شاهد خواهیم بود.

نماینده مردم اراک با اشاره به اینکه احزاب شناسنامه دار که منابع مالی مشخص و تحت نظارتی دارند می توانند بر اعمال نظارت کمک احوال نهادهای نظارتی باشند، ‌افزود: باید ساز و کار را به سمت حضور و رویکرد قوی احزاب در انتخابات و الزام طرح شدن افراد از سوی احزاب پیش برد.

سیدناصر موسوی لارگانی 34067510/25/2016 9:28:59 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/10/201610107549804645_Thum.jpgسیدناصر موسوی لارگانی
سیدناصر موسوی لارگانی

 

موسوی لارگانی:

شفاف سازی منابع مالی کاندیداها نیازمند قانونی دقیق و جامع است

سید ناصر موسوی لارگانی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص" لزوم شفاف سازی منابع مالی کاندیداهای انتخاباتی در کشورمان"، اظهار کرد: همواره در همه انتخابات ها یکی از مباحثی که مورد توجه قرار می گیرد، بحث شفاف سازی هزینه های انتخاباتی کاندیداهای حاضر در عرصه رقابت بوده که سئوالات فراوانی را برای مردم بوجود می آورد.

وی با بیان اینکه برخی مواقع برای مردم جای سئوال دارد که چطور و برای چه دلیلی فردی برای حضور در سمتی که نیاز به رای مردم است برای جلب نظر افکار عمومی تبلیغات ها و هزینه های گزافی را انجام می دهد، افزود: جای تعجب دارد که این صندلی چقدر ارزش دارد و فردی که وارد این عرصه شده ات ، چگونه اینهمه منابع مالی و پول را خرج کرده و اساسا این پول ها از کجا آمده است.

نماینده مردم فلاورجان با اشاره به اینکه واقعا جای سئوال دارد که چطور برخی با هزینه های گزاف برای 4 سال خود را به آب و آتش می زنند ، مگر قرار است که چقدر درآمد در آن سمت کسب کند، بیان داشت: واقعا اگر هدف برای خدا و خدمت به مردم است چطور اینهمه منابع مالی برای تبلیغات آنها هزینه می شود .

وی با تاکید بر اینکه برخی افراد سودجو برای کسب منافع و قدرت در ایام تبلیغات های انتخاباتی در کنار کاندیداها قرار گرفته تا بعد از موفقیت آن فرد به منافع و مطامع خود برسد،‌گفت: باید با تصویب قانونی دقیق و جامع جلوی هر گونه سوء استفاده مالی در هزینه های تبلیغات انتخاباتی کاندیداها گرفته شود.

موسوی لارگانی بیان داشت: باید نهادهای نظارتی در ایام تبلیغات با دقت فراوان این موضوع را پیگیری کرده و اگر واقعا فردی از خارج از چارچوب ها و اصول قانونی هزینه های انتخاباتی را مورد استفاده قرار داد، در اسرع وقت صلاحیت وی رد شود.

وی با ابراز تاسف از اینکه طی سالهای اخیر با نزدیک شدن به فصل انتخابات شاهد مطرح شدن موضوع شفاف سازی هزینه های انتخاباتی کاندیداها در بین مسئولان، مردم و رسانه ها هستیم که هنوز سرانجامی نیافته است، گفت: باید هرچه سریعتر نسبت به تعیین تکلیف آن اقدام گردد و تمامی هزینه های مالی کاندیداها برای مردم روشن و شفاف گردد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی با تاکید بر اینکه باید با تصویب قوانین دقیق و کامل در این زمینه جلوی هرگونه سوء استفاده از سوی برخی کاندیداها گرفته شود ، تا فضای انتخابات به سمت شفافیت حرکت کند، افزود: یکی از دلایل بوجود آمدن شائبه ها در منابع مالی انتخاباتی افراد نبود احزاب قوی و نظامند در کشور است که باعث ایجاد شائبه های در این زمینه شده،‌چرا که اگر احزاب در انتخابات ها وارد میدان شوند ، باعث شفاف سازی بیشتر و جلوگیری از هرگونه مسئله ای خواهند شد.

نشست خبری کمال دهقانی فیروزآبادی 669100012/25/2016 5:41:10 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/12/201612100089418238_Thum.jpgنشست خبری کمال دهقانی فیروزآبادی
نشست خبری کمال دهقانی فیروزآبادی

 

دهقانی فیروزآبادی:

مردم خواهان شفاف سازی منابع مالی انتخاباتی هستند

کمال دهقانی فیروزآبادی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص" لزوم شفاف سازی منابع مالی کاندیداهای انتخاباتی در کشورمان"، اظهار کرد : باید برای شفاف سازی و روشن شدن منابع مالی تمامی کاندیداهای حاضر در میدان انتخابات های مختلف در کشور قانونی دقیق و کامل تعریف و تصویب گردد که هر دوره با نزدیک شده به ایام انتخابات شاهد مطرح شدن این مسئله نباشیم.

وی با تاکید بر اینکه باید هر چه سریعتر فرآیند بررسی قانون شفاف سازی هزینه ها و منابع مالی کاندیدهای انتخاباتی مشخص شود و قانونی جامع ، کامل و بی نقص در این خصوص به تصویب برسد،‌گفت: هزینه های انتخاباتی باید شفاف سازی شود و برای مردم روشن شود که جریان های سیاسی و افراد شاخصی که در صحنه انتخابات حضور پیدا می کنند، از کجا این منابع را تامین می نمایند.

نماینده مردم تفت با اشاره به اینکه تا تصویب قانون شفاف سازی منابع مالی کاندیداهای انتخاباتی ، نهادهای نظارتی می توانند با توجه به قوانین موجود جلوی هرگونه سوء استفاده و بهره برداری غیر شفاف و مسئله دار در انتخابات را بگیرند،‌تاکید کرد: باید با نظارت دقیق و بدور از هرگونه حاشیه ای با هزینه های غیر شفاف در عرصه انتخابات ها برخورد قانونی صورت بگیرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر اینکه باید قانون در خصوص روشن و شفاف شدن منابع و هزینه های مالی کاندیداها به نحو احسن اجرایی و از هر حاشیه ای جلوگیری شود،‌تصریح کرد: زیرا این امر به میزان زیادی از تخلف های احتمالی که ممکن است در انتخابات به وجود آید، جلوگیری می کند و از طرفی نیز باید منشاء اصلی تامین هزینه های مالی که در جریان تبلیغات صرف می شود به صورت صحیح مشخص شود.

ولی الله نانواکناری 3406756/29/2016 3:31:34 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606104206873144_Thum.jpgولی الله نانواکناری
ولی الله نانواکناری

 

نانواکناری:

باید نگرانی مردم در خصوص منابع مالی کاندیداهای انتخاباتی برطرف شود

ولی الله نانواکناری در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص" لزوم شفاف سازی منابع مالی کاندیداهای انتخاباتی در کشورمان"، بیان داشت: بحث منابع مالی کاندیدهای انتخاباتی یکی از موضوعات بسیار مهمی است که این سالهای از سوی مردم مورد توجه بوده ،که هزینه های انتخاباتی این افراد از کجا و چگونه تامین می گردد، ولی متاسفانه بعد از این مدت هنوز این قانون تعیین تکلیف نشده و به سرانجام مطلوب نرسیده است.

وی با تاکید بر اینکه کاندیداها و ستادهای انتخاباتی آنها باید در زمان انتخابات ها تمامی هزینه ها و منابع مالی خود را به مردم گزارش دهند تا هیچ شائبه و مشکلی در این خصوص وجود نداشته باشد، گفت: نهادها و دستگاه های نظارتی باید با تمام قوت و قدرت در این خصوص وارد شده تا خلاء قانونی موجود مورد سوء استفاده برخی افراد و جریانات قرار نگیرند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: اقدامات خوبی در عرصه ساماندهی به بحث انتخابات صورت گرفته حتی نوع، اندازه و مدل پوسترهای تبلیغاتی مشخص شده ، ولی چرا به موضوع بسیار مهم منابع مالی و هزینه ای کاندیداها رسیدگی نمی شود و این مسئله در اولویت قرار نمی گیرد، جای سئوال دارد.

وی با بیان اینکه مردم باید بدانند که کاندیداهای انتخابات در عرصه های مختلف ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراها و دهیاری ها از کدام منابع هزینه های بالای تبلیغاتی خود را تامین می کنند، تصریح کرد: باید قانون لازم و مناسب در این خصوص برای جلوگیری از هرگونه شائبه و مسئله ای تدوین و به تصویب برسد تا نگرانی های مردم نیز در این زمینه برطرف شود.

نماینده مردم بابلسر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید برای شفافیت هزینه های انتخاباتی فکری شود، حتما باید میزان دقیقی برای هزینه تبلیغات انتخابات در ریاست جمهوری، شوراها و مجلس شورای اسلامی مشخص کنی، تاکید کرد: باید در طول انتخابات مشخص شود کاندیداها از چه افرادی و به چه میزانی پول دریافت کرده و این پول ها در کجا هزینه و خرج می شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet