شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/07/23 15:32:00
سرویس سیاسی

عضو کمیسیون سیاست خارجی: سران حاضر در نشست خزر از پرداختن به مباحث اختلاف برانگیز بپرهیزند

حشمت الله فلاحت پیشه با اشاره به برپایی نشست سران خزر گفت: سران کشورهای حوزه دریای خزر در این نشست باید از رفتن به سمت خطوط قرمز پرهیز کنند.

نماینده اسلام آباد غرب که در گفتگو با خبرنگار خانه ملت سخن می گفت افزود: سران حاضر در نشست خزر باید از پرداختن به مباحث اختلاف برانگیز بپرهیزند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پاسخ به این سوال که با توجه به نتیجه بخش نبودن نشست های پیش که در خصوص تعیین رژیم حقوقی دریای خزر برگزار شد آیا می توان به نتایج این اجلاس امید داشت گفت: همین که سران کشورهای حاشیه خزر در این نشست دور هم جمع می شوند خود گواهی بر اینست که به دنبال حل اختلافات گذشته هستند.

وی با اشاره به اهداف آمریکا در مساله خزر گفت: آنچه مسلم است اینکه آمریکا از تداوم اختلافات بین کشورهای حاشیه خزر سود می برد و طرح مباحثی همچون احتمال ترور پوتین در تهران نیز در همین راستا ارزیابی می شود، لذا سران حاضر در نشست خزر باید از نزدیک شدن به موضوعاتی مانند نظامی گری، آلودگی زیست محیطی و اقدامات اکتشافی دوری کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خاطرنشان کرد: بحث رژیم حقوقی دریای خزر از سه بعد توسعه جغرافیای سیاسی، اقتصادی و راهبردی قابل بررسی است و با توجه به اینکه ما برای دریاهای بسته موافقتنامه بین المللی نداریم لذا تنها توافقی که بین ایران و روسیه صورت گرفته به سال های 1921 و 1941 برمی گردد و براساس این توافقات دو جانبه ایران و اتحاد جماهیر شوروی حق استفاده از منابع خزر را داشتند.

وی افزود: اما پس از فروپاشی شوروی بهره برداری و مالکیت دریای خزر به صورت مشاء مطرح شد.

فلاحت پیشه گفت: روس ها براین باور بودند که طبق روال موجود در دنیا منابع نفتی در قسمت کم عمق دریاست لذا درخواستشان این بود که مالکیت مشاء پذیرفته شود. از سوی دیگر روس ها همواره نگران بودند که مبادا استفاده نظامی از دریای خزر صورت بگیرد.

وی افزود: بعد از فروپاشی شوروی مباحثی همانند استفاده از منابع نفتی، موضوع زیست محیطی به اختلافات موجود جنبه اقتصادی دارد و لذا بحث تقسیم دریا مطرح شد.

عضو کمیسیون سیاست خارجی با ابراز امیدواری نسبت به حضو موثر ایران در این نشست گفت: نحوه حضور ایران می تواند تاثیر جدی بر خواست حداقلی ایران مبنی بر برخورداری از سهم 20 درصد منابع دریای خزر را بدنبال داشته باشد.

وی با اشاره به مباحث حاشیه ای حضور پوتین در تهران گفت: انتظار می رود روس ها به تاخیر هشت ماهه خود در بهره برداری از نیروگاه هسته ای بوشهر پایان دهند و از سوی دیگر مذاکرات پوتین با مسئولان ایرانی می تواند تاکید مجددی بر واقعیت هسته ایران باشد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet