خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1396/02/24 12:09:07
سرویس اجتماعی
اکبری مطرح کرد:

تخریب زیستگاه، بزرگترین تهدید پلنگ ایرانی/کمبود امکانات سازمان محیط زیست برای احیای نسل حیوانات در حال انقراض

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس بر لزوم ایمن سازی زیستگاه پلنگ ایرانی تاکید کرد و تخریب زیستگاه را بزرگترین تهدید این گونه در معرض انقراض دانست.
تخریب زیستگاه، بزرگترین تهدید پلنگ ایرانی/کمبود امکانات سازمان محیط زیست برای احیای نسل حیوانات در حال انقراض عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس بر لزوم ایمن سازی زیستگاه پلنگ ایرانی تاکید کرد و تخریب زیستگاه را بزرگترین تهدید این گونه در معرض انقراض دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201606109819789265.jpg تخریب,زیستگاه،,بزرگترین,تهدید,پلنگ,ایرانی/کمبود,امکانات,سازمان,محیط,زیست,برای,احیای,نسل,حیوانات,در,حال,انقراض Icana

علی اکبری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره سریال گرفتار شدن پلنگ ها در تله های شکار گراز بر لزوم ایمن سازی زیستگاه این گونه در معرض انقراض تاکید کرد و گفت: تخریب زیستگاه ها و تغییر اکوسیستم منجر به کمبود و نبود منابع غذایی مناسب برای پلنگ ایرانی شده از این رو حیات وحش برای تامین غذا به حریم روستاها پناه می برند که گرفتار تله های سیمی و شکارچیان می شوند که در این باره به صورت جدی نیاز است محل زیست این گونه ایمن سازی شود.

فضای زیست پلنگ ایرانی محدودتر شده و وضعیت این گونه مناسب نیست

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه فضای زیست پلنگ ایرانی محدودتر شده و وضعیت این گونه مناسب نیست، افزود: تخریب زیستگاه بزرگترین تهدید پلنگ ایرانی به شمار می رود؛ هر چند روستاییان و کشاورزان برای حفاظت از  مزارع و دام خود در مقابل گراز اقدام به نصب تله های سیمی می کنند اما ممکن است برخی افراد برای تفریح نسبت به این کار اقدام کنند بنابراین لازم است این افراد شناسایی و با آنها به صورت جدی برخورد شود.

وی با تاکید بر اینکه نیاز است راهکارهایی برای حفاظت از مال و دام کشاورزان در مقابل گرازهای مهاجم در نظر گرفته شود، تصریح کرد: بهتر است از فناوری های روز دنیا برای جلوگیری از ورود پلنگ ایرانی به حریم روستاها و مزارع  استفاده شود  که نسل این گونه بیشتر از این در معرض انقراض قرار نگیرد.

ضرورت احیای نسل پلنگ ایرانی

این نماینده مردم در مجلس دهم، بر لزوم احیای نسل پلنگ ایرانی تاکید کرد و ادامه داد: دستگاه های نظارتی باید برای احیای نسل و بهبود وضعیت این گونه نادر جانوری گام برداشته و همچنین دستگاه های فرهنگ سازی با فرهنگ سازی و تولید برنامه های مناسب انقراض نسل این گونه را به مردم هشدار دهند.

برای حفاظت از گونه های نادر جانوری خلاء قانونی نداریم/ لزوم استفاده از تجارب بین المللی برای احیای نسل پلنگ ایرانی

اکبری با بیان اینکه برای حفاظت از گونه های نادر جانوری خلاء قانونی نداریم بر لزوم استفاده از تجارب بین المللی برای احیای نسل پلنگ ایرانی تاکید کرد و گفت: احیای نسل این گونه نادر جانوری نیازمند استفاده از تجارب سازمان های بین المللی و دیگر کشورها است.

نماینده مردم شیراز در مجلس دهم، در رابطه با عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت از گونه های نادر جانوری، افزود: با توجه به امکانات و بودجه محدود این دستگاه عملکرد مناسبی در جهت حفاظت از گونه های نادر داشته است البته شرح وظایف محیط زیست فراسازمانی و بین بخشی بوده و نباید وارد فعالیت های اجرایی شود بلکه باید به سمت سیاستگذاری و اعمال نظارت گام بردارد و بخش خصوصی را وارد فعالیت های اجرایی کند.

سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت و احیای نسل گونه های نادر جانوری با کمبود منابع و امکانات روبرو است

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت و احیای نسل گونه های نادر جانوری با کمبود منابع و امکانات روبرو است، تصریح کرد: در این رابطه نیاز است منابع بیشتری برای حفاظت از گونه های نادر جانوری در اختیار این دستگاه قرار گیرد زیرا وضعیت پلنگ و یوز ایرانی بحرانی بوده و بهبود وضعیت آنها نیازمند اختصاص منابع ویژه است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ سالانه بسیاری از گونه های در حال انقراض قربانی تله‌هایی می‌شود که به‌منظور حفاظت از مزارع در جنگل‌ها نصب شدند؛  این تله‌ها مانند طناب دار عمل کرده و با ایجاد فشار شدید به گردن حیوان توسط تسمه یا سیم بکسل به مرگ قربانی منجر شوند. هر چند در برخی موارد، حیوانات موفق می‌شوند خود را از این تله‌ها خلاص کنند اما عموماً به‌دلیل شدت جراحات وارده پس از مدتی از پا در‌ می‌آیند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet