شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1388/04/02 11:41:00
سرویس صحن

قادری از توضیحات وزیر نیرو قانع شد

**"جعفر قادری" از توضیحات وزیر نیرو در پاسخ به سوالش در خصوص علت عدم واگذاری ادارات آب و فاضلاب و شرکت توزیع برق به شهرداری‌ها قانع شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "پرویز فتاح" که جهت پاسخگویی به سوال نماینده شیراز در صحن‌علنی مجلس حاضر شده بود، گفت: در وزارت نیرو هیچ مقاومتی برای واگذاری ادارات آب و فاضلاب و شرکت توزیع برق به شهرداری‌ها وجود ندارد.

وی افزود: واگذاری ادارات آب، فاضلاب و شرکت توزیع برق به شهرداری‌ها از دغدغه‌های مشترک وزارت نیرو و مجلس است.

فتاح خاطر نشان کرد: موضوع واگذاری این ادارات و شرکت‌ها برطبق اصل 44 قانون اساسی از امور پرمشغله و پر دردسر است.

وی در زمینه موانع موجود برای واگذاری این ادارات و شرکت‌ها تصریح کرد:‌ گسترده بودن این ادارات و شرکت‌ها و تثبیت قیمت‌ها موانع موجود در واگذاری‌ها می‌باشد.

وزیر نیرو ادامه داد: تمام ادارات و شرکت‌های آب و فاضلاب و توزیع برق که مقرر شد واگذار شوند به دلیل بررسی‌ها اعلام شد که زیان و غیرقابل واگذاری است.

وی با اشاره به فرسودگی شبکه توزیع آب و فاضلاب افزود: وضعیت شبکه‌ها موجب ناکارآمدی در حوزه آب و فاضلاب شده است.

فتاح در خصوص کارکنان شرکت توزیع برق و ادارات آب و فاضلاب تصریح کرد: هم اکنون 35 هزار نفر مستقیماً از شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی و 30 هزار نفر نیز از شرکت توزیع برق حقوق می‌گیرند که وضعیت حقوقی آنها برای واگذاری باید مشخص باشد.

وی با بیان این که در دولت نهم استقلال شرکت‌های توزیع برق ابلاغ شده است، اظهار داشت: مسایل اداری، اموال، حسابداری این شرکت‌ها که شامل 38 شرکت است حل شده است.

فتاح ادامه داد: برای اجرای واگذاری شرکت توزیع برق و ادارات آب و فاضلاب هم اکنون دو شهر به صورت آزمایشی و پایلوت برای واگذاری انتخاب شده‌اند که شهر شیراز یکی از این شهرها می‌باشد.

وی همچنین افزود: پس از اجرای آزمایشی این واگذاری در این دوشهر و بررسی مشکلات و رفع آنها، واگذاری‌ها در دیگر شهرها آغاز می‌شود.

وزیر نیرو گفت: کارنامه واگذاری این شرکت‌ها و ادارات توسط وزارت نیرو، کارنامه قابل قبولی است و ما در نقطه صفر نیستیم. بسیاری از مسایل قانونی برای واگذاری‌ها پشت سرگذشته شده است.

وی تصریح کرد: طبق قانون هم اکنون چهل درصد سهام شرکت‌های آب و فاضلاب را شهرداری‌ها دارند و وزارت نیرو طبق سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی برای مهیا شدن زمینه‌های مناسب واگذاری برای سایر شهرها تلاش می‌کند.

بعداز سخنان وزیر، جعفر قادری نماینده شیراز نیز گفت: مجلس انتظار بیشتری از وزارت نیرو در زمینه واگذاری‌ها دارد.

وی افزود:‌ در گذشته شرکت‌های آب و فاضلاب وابسته به شهرداری‌ها بود، در بسیاری از کشور نیز این شرکت‌ها متعلق به بخش خصوص است.

وی افزود: نباید همه کارها به صورت متمرکز توسط وزارتخانه‌ها و مجلس دنبال شود.

قادری ادامه داد: باید مدیریت محلی در شهرها قوی باشد و دولت و مجلس با اختصاص یارانه‌ها به شهرها اجازه دهند امور محلی توسط مسئولان محلی انجام شود. هم‌اکنون شهردای مشهد اعلام کرده است که حاضر است با وجود مشکلات شرکت آبفا را بپذیرد.

نماینده شیراز گفت: از اظهارات وزیر نیرو قانع نشده‌ام اما به دلیل عملکرد موفق دولت و این وزارتخانه در زمینه‌های دیگر و این که وزیر نیرو کارت زرد نگیرد از سوال خود اعلام انصراف می‌کنم و دیگر نیازی به رای گیری مجلس نمی‌باشد.

اما باهنر نایب رییس مجلس که اداره جلسه‌علنی را برعهده داشت گفت: سوال کننده باید اعلام کند که از پاسخ وزیر قانع شده یا نشده است.

قادری نیز اعلام کرد که از توضیحات وزیر نیرو قانع شده و نیازی به رای گیری جمعی نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet