شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1388/04/02 16:47:00
سرویس بین الملل
لاریجانی در دیدار رییس مجلس بلاروس:

ارتباطات تنگاتنگ کشورهای مستقل معادلات جدیدی در عرصه بین‌الملل ایجاد می‌کند

**رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ارتباطات نزدیک و تنگاتنگ کشورهای مستقل در عرصه روابط بین المللی، نقش موثری در ایجاد معادلات جدید در صحنه روابط جهانی خواهد داشت.

به گزارش خانه ملت، "بوریس باتورا" رئیس شورای جمهوری مجمع ملی جمهوری بلاروس امروز با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

آقای لاریجانی در ابتدای این دیدار الگوی همکاری‌های دو کشور را کارآمد و موثر خواند و افزود: علی رغم روند خوب پیشرفت مناسبات، دو کشور هنوز ظرفیت‌های فراوانی در بخش‌های مختلف بویژه اقتصادی، صنعتی دارند که باید با برنامه ریزی بلند مدت از آنها بهره برداری کرد.

وی تصریح کرد: اجرای توافقات دو کشور در عرصه‌های گوناگون فضای وسیعی پیرامون همکاری‌های مشترک خواهد گشود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در همین زمینه به نقش موثر پارلمان‌ها در گسترش همکاری‌های فی‌مابین اشاره کرد و اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی با علاقمندی روند توسعه و گسترش روابط دو کشور را پیگیری کرده و از آن حمایت می‌کند.

وی همچنین با ابراز خرسندی از همکاری‌های دو کشور در مجامع بین المللی از آن به عنوان یک تجربه مثبت برای استفاده در سایر زمینه‌ها یاد کرد.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان پیشرفت‌های وسیع کشورمان در زمینه فناوری صلح آمیز هسته‌ای تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای خود زیرنظر آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای ادامه خواهد داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با تبیین شرایط جدید بین المللی و شکست تئوری یک جانبه گرایی گفت: ارتباطات نزدیک و تنگاتنگ کشورهای مستقل در عرصه روابط بین المللی نقش موثری در ایجاد معادلات جدید در صحنه روابط جهانی خواهد داشت.

وی در ادامه به تحولات منطقه بویژه اوضاع فلسطین، عراق و افغانستان اشاره کرد و خاطرنشان کرد: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران ایجاد امنیت و آرامش پایدار در منطقه است.

براساس این گزارش، "بوریس باتورا" رئیس شورای جمهوری مجمع ملی بلاروس نیز در این دیدار با تاکید بر اهمیت گسترش مناسبات نزدیک با ایران در سیاست خارجی کشورش گفت: جمهوری بلاروس ارزش بسیاری برای تحکیم دوستی با ایران قابل است و تقویت همکاری‌ها با ایران به عنوان مهمترین کشور خلیج فارس از اولویت‌های روابط خارجی بلاروس است.

وی با بیان اینکه روابط دو کشور در تمام زمینه‌ها بصورت موثری در حال گسترش می‌باشد افزود: چشم انداز مناسبات دوستانه فی‌مابین بسیار روشن و امیدوارکننده است.

وی در همین زمینه خواستار تسریع در اجرای توافقنامه دو کشور در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و صنعتی شد.

بوریس باتورا نقش مجالس دو کشور را در تعمیق و تحکیم روابط دو جانبه بسیار مهم و موثر دانست.

وی همچنین برگزاری موفقیت آمیز انتخابات اخیر ریاست جمهوری در کشورمان را تبریک گفت.

رئیس مجمع ملی شورای جمهوری بلاروس در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان موضع کشورش در زمینه حمایت از فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای گفت: جمهوری بلاروس از فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران حمایت می‌کند و معتقد است هر کشوری در استفاده صلح آمیز از این فناوری نوین و رویکرد نو محق می‌باشد.

وی دیدگاه‌ها و مواضع مشترک و نزدیک دو کشور را در بسیاری از مسایل بین المللی و منطقه‌ای بستر مناسبی برای تحکیم و تقویت همکاری‌های فی مابین دانست.

لازم به یادآوری است بوریس باتورا به دعوت رئیس مجلس شورای اسلامی برای دیداری چند روزه و گفتگو با مقامات بلندپایه سیاسی - پارلمانی کشورمان، ‌به ایران سفر کرده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet