پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1396/02/25 14:15:10
سرویس اجتماعی
کمالی پور:

ضعف عملکردی دستگاه‌ها عامل ساماندهی نشدن کودکان کار/عزمی برای مقابله با مافیای کودکان کار وجود ندارد

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، موازی کاری دستگاه ها را در عدم ساماندهی کودکان کار و خیابانی موثر دانست و گفت: وحدت رویه مطلوبی در حوزه آسیب های اجتماعی وجود ندارد.
ضعف عملکردی دستگاه‌ها عامل ساماندهی نشدن کودکان کار/عزمی برای مقابله با مافیای کودکان کار وجود ندارد نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، موازی کاری دستگاه ها را در عدم ساماندهی کودکان کار و خیابانی موثر دانست و گفت: وحدت رویه مطلوبی در حوزه آسیب های اجتماعی وجود ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201607103082445198.jpg ضعف,عملکردی,دستگاه‌ها,عامل,ساماندهی,نشدن,کودکان,کار/عزمی,برای,مقابله,با,مافیای,کودکان,کار,وجود,ندارد Icana

یحیی کمالی پور در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه کودکان کار و خیابانی سال ها است چالش و معضل جدی کشور به شمار می رود، گفت: اقدامات مقطعی دستگاه های مسئول جوابگوی عبور از این بحران و چالش نبوده از این رو حل نشده باقی مانده و همچنان شاهد حضور کودکان کار و خیابانی در سطح کشور هستیم.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه به معضل کودکان کار و خیابانی توجه چندانی نمی شد اما در حال حاضر به عنوان چالشی جدی برای کشور تلقی می شود، افزود: دستگاه های مسئول مانند بهزیستی، شهرداری ها، نیروی انتظامی، قوه قضائیه، شوراها و ... وظیفه دارند نسبت به جمع آوری و ساماندهی کودکان کار و خیابانی اقدام کنند و خلاء قانونی در این رابطه دیده نمی شود اما متاسفانه شاهد هیچ گونه اقدام اساسی و اصولی نیستیم.

اقدامات انجام شده در جهت جمع آوری و ساماندهی کودکان کار و خیابانی بیشتر مقطعی بوده است تا دائمی و همیشگی

وی با تاکید بر اینکه اقدامات انجام شده در جهت جمع آوری و ساماندهی کودکان کار و خیابانی بیشتر مقطعی بوده است تا دائمی و همیشگی، تصریح کرد: تمامی کودکان کار و خیابانی باید از سطح خیابان های کشور جمع آوری و ساماندهی شوند به گونه ای که دیگر شاهد حضور آنها در خیابان ها نباشیم؛ در این رابطه نیاز است کودکان بدسرپرست و بی سرپرست شناسایی و تامین رفاه، آسایش، آموزش و تحصیل آنها در دستور کار قرار گیرد.

فقر و نداری خانواده ها یکی از عوامل افزایش تعداد کودکان کار و خیابانی است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه فقر و نداری خانواده ها یکی از عوامل افزایش تعداد کودکان کار و خیابانی است، گفت: متاسفانه آسیب ها و خطرات زیادی در جامعه این کودکان را تهدید می کند بنابراین نیاز است سازوکارهایی اتخاذ شود که سازمان های حمایتی خانواده این کودکان را تحت پوشش قرار دهد.

کودکان کار و خیابانی در معرض آسیب ها و آماج بلاهای اجتماعی زیادی قرار دارند

کمالی پور با بیان اینکه کودکان کار و خیابانی در معرض آسیب ها و آماج بلاهای اجتماعی زیادی قرار دارند، ادامه داد: آسیب های زیادی دختران کار و خیابانی را تهدید می کند و به طور قطع این کودکان پس از مدتی به فحشا و فساد کشیده شده و  این موضوع در شان نظام و کشور نبوده و به اصل نظام خدشه وارد می کند.

با تصویب و اجرای لایحه حمایت از حقوق کودکان می توان گامی موثر در جهت رفع مشکلات و حمایت از کودکان کار و بدسرپرست برداشت

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس دهم، با بیان اینکه لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در کمیسیون قضایی و حقوقی در حال بررسی است، گفت: حمایت از کودکان کار و بدسرپرست در لایحه مذکور پیش بینی شده و به طور قطع با تصویب و اجرای آن می توان گامی موثر در جهت ساماندهی و حمایت از کودکان کار و بدسرپرست برداشت.

برای جمع آوری و ساماندهی کودکان کار وخیابانی خلاء قانونی نداریم/ با ضعف نظارت بر اجرای قانون روبرو هستیم

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه برای جمع آوری و ساماندهی کودکان کار وخیابانی خلاء قانونی نداریم، افزود: در این رابطه با ضعف نظارت بر اجرای قانون روبرو هستیم از این رو با استفاده از قوانین موجود هم می توان به وضعیت کودکان کار و خیابانی سامان داد.

وحدت رویه مطلوبی در حوزه آسیب های اجتماعی وجود ندارد

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس دهم،  موازی کاری دستگاه ها را در عدم ساماندهی کودکان کار و خیابانی موثر دانست و ادامه داد: وحدت رویه مطلوبی در حوزه آسیب های اجتماعی وجود ندارد؛ به صورت جدی نیاز است وحدت رویه و هماهنگی لازم میان متولیان متعدد جمع آوری و ساماندهی کودکان کار و خیابانی ایجاد و دستورالعملی را تدوین کنند که بر اساس این دستورالعمل بتوان این کودکان را ساماندهی کرد.

لزوم شناسایی و برخورد قاطع با باندهای مافیای کودکان کار/ سازوکار مقابله با باندهای مافیای وجود دارد اما متاسفانه عزم جدی برای برخورد با آنها وجود ندارد

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، بر لزوم شناسایی و برخورد قاطع با باندهای مافیای کودکان کار تاکید کرد و با بیان اینکه  اشتغال به کار کودکان زیر سن قانونی جرم بوده و مجازات دارد، گفت: سازوکار مقابله با باندهای مافیای وجود دارد اما متاسفانه عزم جدی برای برخورد با آنها وجود ندارد؛ مشخص نیست چرا متولیان عزم جدی برای شناسایی و برخورد با مافیای کودکان کار ندارند؛ البته به نظر می رسد دست های پشت پرده و افرادی مانع از برخورد با مافیا می شوند زیرا منافع آنها به خطر می افتد؛ در واقع می توان گفت ضعف عملکرد دستگاه های مسئول، عمده علت عدم ساماندهی کودکان کار و برخورد با مافیا است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet