خبرگزاری خانه ملت

شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1396/02/26 14:06:27
سرویس اجتماعی
کاظمی مطرح کرد:

قانون ملاک اعطای تابعیت به کودکان دارای پدرخارجی و مادر ایرانی/اصلاح قانون برای انتقال تابعیت از مادر به فرزند

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه می توان قانون را در تعیین تابعیت به کودکان دارای مادرایرانی و پدرخارجی تغییر داد، گفت:کودکان دارای پدران خارجی و مادران ایرانی تا قبل از ۱۸ سالگی از هیچ حقی محروم نیستند.
قانون ملاک اعطای تابعیت به کودکان دارای پدرخارجی و مادر ایرانی/اصلاح قانون برای انتقال تابعیت از مادر به فرزند نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه می توان قانون را در تعیین تابعیت به کودکان دارای مادرایرانی و پدرخارجی تغییر داد، گفت:کودکان دارای پدران خارجی و مادران ایرانی تا قبل از 18 سالگی از هیچ حقی محروم نیستند. https://cdn.icana.ir/d/019/201609104329130613.jpg قانون,ملاک,اعطای,تابعیت,به,کودکان,دارای,پدرخارجی,و,مادر,ایرانی/اصلاح,قانون,برای,انتقال,تابعیت,از,مادر,به,فرزند Icana

محمدکاظمی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص نحوه تعیین تابعیت کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، گفت: طبق قانون مدنی برای کودک دارای پدرایرانی شناسنامه صادر می شود، اما برای کودک دارای پدرخارجی و مادر ایرانی تنها گواهی ولادت صادر شده تا این افراد به سن 18 سالگی برسند، بنابراین پس از 18 سالگی خود فرد مختار به پذیرش نوع تابعیت است.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه کودک برای پذیرفتن تابعیت کشور مادر و پدر دارای اختیار کامل است، افزود: طبق تصمیمات فرزند پس از 18 سالگی می توان برای آن تابعیت و سپس شناسنامه صادر کرد، ضمن اینکه قانون موجود که مصوب سال 85 است برای تمامی اتباع بیگانه صدق می کند و تفاوتی نمی کند پدرفرزند تبعه کشور افغانستان و یا کشوردیگری باشد.

وی با بیان اینکه طفل متولد شده ازپدرخارجی و مادرایرانی، ایرانی محسوب نمی شود، تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران چنین طفلی را ایرانی ندانسته و نمی تواند کودک را ایرانی محسوب کند، بنابراین تا زمانی که فرد به سن 18 سالگی نرسیده می تواند با همان گواهی تولد از مزایای تحصیل و اشتغال استفاده کند؛ یعنی گواهی ولادت برای این افراد شناسنانه محسوب می شود.

کاظمی با تاکید براینکه برخی اطفال دارای مادر ایرانی و پدر خارجی حاضر به پذیرش تابعیت ایرانی نیستند، گفت: می توان قانون را درخصوص اعطای تابعیت برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی تغییر داد، یعنی می توان تابعیت را از مادربه فرزند نیز منتقل کرد؛ اما درحال حاضر در قانون مدنی کشور برای اعطای تابعیت چنین حکمی را درنظرگرفته است؛ بنابراین تا سن 18 سالگی این افراد هیچ مشکلی ندارند.

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، تاکید کرد: برخی مشکلات فرزندان حاصل از مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی را باید به نوعی حل کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، معان رفاه وزیرتعاون، کارو رفاه اجتماعی ازتلاش دولت برای شناسنامه دار کردن کودکانی که مادر ایرانی و پدر خارجی دارند، خبر داد و گفت: پیشنهاد این تغییر از سوی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و همچنین معاونت امور زنان ریاست جمهوری داده شد و در کمیسیون اجتماعی دولت مورد بررسی قرار گرفت./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet